szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Budapest Airport Rt.-t ötmillió forintra bírságolta a Közbeszerzési Döntőbizottság, valamint megsemmisítette a ferihegyi repülőtér bővítésére kiírt tendert lezáró döntését, amelyben eredménytelenné nyilvánította az eljárást. A Budapest Airport bírósághoz fordult jogi orvoslatért a döntés ellen. A döntőbizottság határozata a Közbeszerzési Értesítőben jelent meg.

Szollár Domokos, a BA kommunikációs vezetője elmondta, hogy a döntés semmiben nem befolyásolja a tulajdonos fejlesztési terveit. Hozzátette, hogy a 3-es terminál előtti, a repülőgépek várakozására szolgáló terület fejlesztésére az új tulajdonos elképzelései szerint már újabb pályázatot írtak ki. Ez várhatóan február végéig le is zárul - tette hozzá.

A Budapest Airport Rt. még 2005. nyarán hirdetett tárgyalásos közbeszerzési eljárást a "Budapest-Ferihegy T-2 forgalmi előtér és csatlakozó gurulórendszer bővítése" feladatra. Az előzetes jelentkezéskor hat cég jelezte részvételi szándékát, majd négyen - a Betonút Zrt., az Egút Rt., a Strabag Rt., valamint a Mélyépítő Budapest Kft. - ajánlatot is tettek. Miután az Egút Rt. és a Betonút Zrt. nem tett eleget a hiánypótlási kötelezettségnek, kiesett a versenyből.

A bennmaradt két cég a kétszer is meghosszabbított ajánlattételi határidőnek eleget tett, majd elkezdődött a tárgyalás. A négy forduló közül az utolsóra 2007. március közepén került sor. Az ajánlatkérő október 8-ra tűzte ki az eredményhirdetést, de az adott napon azt közölte a két ajánlattevővel, hogy eredménytelenné nyilvánítja az eljárást. Az indoka az volt, hogy megváltozott a Budapest Airport Rt. tulajdonosi szerkezete, és az új tulajdonos alapjaiban módosította a repülőtér fejlesztési koncepcióját. A korábbi koncepció alapján kiírt közbeszerzés tehát elveszítette aktualitását.

A Mélyépítő Budapest Kft. jogorvoslatot kért még október közepén a Közbeszerzési Döntőbizottságtól, mivel véleménye szerint nem lehetett volna eredménytelenné nyilvánítani a közbeszerzést.

A Döntőbizottság úgy vélte, hogy az ajánlatkérő csak az ajánlattételi határidőig jogosult módosítani, vagy visszavonni a felhívását. Ezt követően a közbeszerzési törvény szűk teret ad a visszavonásra. Erre akkor kerülhet sor, ha a feltételek előre nem láthatóan, elháríthatatlan ok (vis maior) következtében változnak meg annyira, hogy az ajánlatkérő a szerződés megkötésével nem tudná teljesíteni vállalt kötelezettségét (a fizetést).

A Döntőbizottság megállapította, hogy a közbeszerzés ideje alatt két tulajdonosváltozás is volt a cégnél, ezeket nem lehetett látni előre, de a megkötött szerződést teljesíteni tudta volna a Budapest Airport Rt. Az új tulajdonos amúgy is örökli a cég minden kötelezettségét, vagyis a kívülállóknak közömbös, hogy éppen ki a tulajdonos. A repülőtér fejlesztési koncepciójának változása nem minősül a szerződés megkötésére való képtelenségnek.

A felhozott érvek alapján a Közbeszerzési Döntőbizottság megsemmisítette a Budapest Airport Rt. eljárást lezáró döntését, és tekintettel arra, hogy egy 2 milliárd forint értékű beruházásról volt szó, 5 millió forintra bírságolta a céget.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Új étterem nyílik a Parlamentben közbeszerzési alapon

Új étterem nyílik a Parlamentben hétfőn – közölte Magyary Jenő, az üzemeltető cég vezetője az MTI-vel. Az étterem az Országház alagsorában található, önkiszolgáló jelleggel működik és ötszáz fő befogadására alkalmas. Az üzemeltetést közbeszerzési pályázaton nyerték el, négy évre.

MTI Itthon

Gripen-jelentés: közbeszerzés nélkül, OGY-határozattal ellentétesen

Elkészült a kormány Gripen-bizottságának jelentése, amely egyebek között megállapította, hogy közbeszerzési eljárás nélkül folytatták le a Gripen vadászrepülőgépek beszerzését 2001-ben, illetve a beszerzés ellentétes volt egy Országgyűlési határozattal is, amely a beszerzést 2003 utánra tervezte - mondta Vadai Ágnes honvédelmi államtitkár, a testület elnöke a pénteki kormányszóvivői tájékoztatón.

MTI Gazdaság

Magyar Posta: 3 milliós közbeszerzési bírság

A Magyar Posta Zrt. Beszerzési és Ellátási Szolgáltató Központját hárommillió forintra bírságolta a Közbeszerzési Döntőbizottság, mivel a levélbélyegző gépekre kiírt tenderen érvénytelen ajánlatot fogadott el nyertesnek - a határozat a Közbeszerzési Értesítőben jelent meg.

Itthon

Titkolózik a GKM-es közbeszerzésen nyertes cég vezetője

Nem árulja el, milyen alvállalkozókkal dolgozik az a cég, amely öt tanulmány elkészítésére több mint húszmillió forintot nyert el a gazdasági minisztérium egyik közbeszerzési pályázatán. A tanácsadó kft a szerződéskötés előtt fél évvel alakult, vezetője ingatlanos cégben érdekelt.