szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A BBC-nek a világ 34 országában készült nagyszabású felmérése szerint a globalizáció élesen megosztja az emberiséget – olvasható a BBC News honlapján.

A 34 ország megkérdezettjeinek fele azt válaszolta, hogy a globalizáció túl gyors, a másik felük (egészen pontosan 35 százalék) pedig azt, hogy túl lassú. A globalizáció miatti aggodalom a világ leggazdagabb országaiban a legnagyobb, míg számos szegény országban a gyorsabb globalizációt tartanák jónak, s általános nézet – főként a Fülöp-szigeteken, Indonéziában, Brazíliában, Kenyában és Mexikóban –, hogy a gazdasági fejlődés terheit és gyümölcseit nem igazságosan osztják el.

Összességében a világ közvéleményének 64 százaléka tartja igazságtalannak a javak elosztását, másként kifejezve: 34 országból 27-ben a többség ezen a véleményen van. Kivétel Kína, ahol rendkívüli gyorsaságú gazdasági fejlődés ment végbe – évi tíz százalék feletti növekedés – az utóbbi tíz évben. A városban élő kínaiak többsége azt mondta, hogy a javakat igazságosan osztják el, bár a közgazdászok szerint a vidék és a városok közti szakadék szélesedett.

Hasonló a helyzet Indiában, de ott nem fejeződött be időben a közvélemény-kutatás, ezért nem lehetett belefoglalni a felmérésbe.

Az Egyesült Államokban a lakosság 22 százaléka azt mondta, hogy a gazdasági feltételek javulnak hazájukban, és 78 százalék szerint a gazdaság hanyatlik.

A francia, olasz és japán lakosság hasonlóan borúlátó, mivel csupán a franciák 22 százaléka és a japánok 33 százaléka látja javulónak a gazdasági helyzetet.

Ezzel szemben derűlátás jellemző Kínában, Oroszországban, Kanadában, Ausztráliában és az Egyesült Arab Emírségekben, vagyis minden olyan országban, amelynek hasznára válik a gazdasági fejlődés, részben a kőolaj és az ásványok emelkedő árának következtében.

A legnagyobb aggodalom Nyugat-Európában a franciáknál, a spanyoloknál és az olaszoknál figyelhető meg, mivel ők a fejlődés társadalmi modelljét részesítik előnyben.

Az aggodalom valamivel kisebb az angolszász országokban, így az USA-ban és Angliában, ahol a fejlődés egyre lassabb, és a társadalmi egyenlőtlenség egyre élesebb. A felmérés során 34 ország 34 ezer lakosával beszélgettek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Szabó Zsuzsanna Gazdaság

A kormányok nem értik globalizációt

Az SAP a különböző kultúrák erősségeit „integrálva” próbálja globális jelenlétét erősíteni. Claus Heinrich, a vállaltirányítási szoftveróriás, az SAP AG igazgatósági tagja szerint a verseny nem régiók között, hanem sokkal inkább a különböző fejlesztő központok csoportjai között zajlik. A versenyhez a régiók szerinti felosztásnak semmi köze. Véleménye szerint egyik ország sem jobb a másiknál, csak más.

MTI Gazdaság

Globalizációs világlista: Szingapúr vezet, Magyarország a 24-ik

Magyarország a 24-ik helyen, a korábbihoz képest négy hellyel hátrébb áll azon a listán, amely azt mutatja, hogy az adott ország mennyire ágyazódott be a nemzetközi gazdaságba - derül ki az amerikai Foreign Policy Magazin és az A.T.Kearney tanácsadó cég közös felméréséből.

Lengyel László Vélemény

Lengyel László: befellegzett az amerikai globalizációnak

A szabadpiac, a szabadkereskedelem mindenhatóságát hirdető washingtoni konszenzuson és a 2001. szeptember 11-i politikai rendszeren alapuló világrend láthatóan véget ért. A világgazdaság óriás repülőjének egyik hajtóműve – az Egyesült Államok – akadozik. Pilóták, utasok, földi irányítók hol pánikba, hol eufóriába esnek. A világ tőzsdéi föl-le szánkáznak.

MTI Gazdaság

Friedman: a globalizáció nem állítható meg

A globalizáció nem állítható meg, még csak nem is lassítható - ebben egyetért a jelenséget áldásként értékelő Thomas L. Friedman, a New York Times publicistája és fő kritikusa John Gray, a London School of Economics professzora.

Vélemény

Fico: globalizáció és fasizmus jegyesek

A jelenlegi világrend ugyanolyan szörnyű, mint a Holokauszt évei voltak – állítja Robert Fico szlovák kormányfő . Ezzel -a Jan Slota vezette szélsőséges szlovák nacionalisták örömére - kegyeletsértő módon relativizálja a tömeggyilkosságot, másrészt indirekt formában bátorítja a nacionalisták akár törvénytelen akcióit. Hisz amennyiben a globális nagytőke lényegileg azonos Hitlerrel, akkor jogos ugyanolyan drasztikus fellépéssel – tehát fegyveres úton - sorompóba lépni ellene. Vagy a magyarokkal szemben, akiket Slota az idegen hatalmak, - ergo: a globalizmus - ötödik hadoszlopának tart.

Itthon

Zsidók és a globalizáció

A globalizációnak vannak negatívumai is, de ezek eltörpülnek a pozitívumok mellett - ezt a halahikus, vagyis vallási tanítást ismertette Oberländer Baruch, az egyik ortodox zsidó irányzat, a Chabad Lubavicsi Mozgalom magyarországi főrabbija.