szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Mol éves közgyűlésén meghozott határozatok bírósági megsemmisítését akarja elérni a magyar olajcég átvételére törekvő osztrák OMV, amely várhatóan hétfőn induló jogi keresetével „új frontot” nyit a Mol elnyeréséért folytatott, eddig csekély eredménnyel járó hadjáratában – írta hétfőn a Financial Times.

A Mol Dunai Finomítója. A bíróságon folyik tovább
© emersonprocess.com
A londoni gazdasági napilap értesülése szerint az OMV a magyar és az európai uniós jog alapján indított keresetben azzal érvel, hogy a közgyűlésen leadott, a vállalatvezetést támogató voksok közül sok érvénytelen volt, tekintve a részvényeseknek a céghez fűződő kapcsolatait. Az osztrák cég szerint az e részvényesek kezén lévő papírokat gyakorlatilag „kvázi sajátrészvénynek” lehet tekinteni, amelyeket a Mol maga ellenőriz, áll a hétfői Financial Timesban.

A lap szerint az OMV a közgyűlésen elfogadott határozatok megsemmisítését akarja, és annak bírósági kimondását, hogy a magyar vállalattal kapcsolatban álló részvényesek a jövőben ne szavazhassanak, illetve ne kaphassanak osztalékot. Az osztrák cég mindemellett különleges auditor bírósági kinevezését is el akarja érni az e részvényesek és a Mol között fennálló kapcsolatok részleteinek felülvizsgálatára.

A Financial Times szerint „általában 40 százalékra teszik” a támogató befektetők által ellenőrzött Mol-részvényállományt. Az OMV által említett részvényesek köre a Magnoliától – a Mollal kapcsolatban álló befektetési cégtől – a cseh CEZ áramszolgáltatóig terjed, áll a londoni gazdasági lap hétfői ismertetésében.

A Financial Times felidézi, hogy a közgyűlésen leadott szavazatok rendszerint 80 százalék körüli arányban a Mol igazgatótanácsát támogatták. Jóllehet az OMV-nek 20 százaléka van a magyar cégben, szavazati jogának felső korlátja az egyéni részvényesekre megszabott 10 százalék.

A lap a közgyűlés után, május elején több befektetőt idézett, akik azt mondták: a szavazati többségeket az is növelte, hogy egyes részvényeseket megakadályoztak a szavazásban.

A Mol vezetésének győzelme nyomán több elemző arra a következtetésre jutott, hogy az OMV sikeres átvételi próbálkozásának kilátásai elenyészőben vannak, áll a hétfői cikkben. A Financial Times felidézi, hogy az amerikai Citi Investment Research a múlt héten csaknem felével, 19500 forintra vette vissza a Molra adott célárát, azzal, hogy a korábbi célárban benne volt a 32 ezer forintos potenciális OMV-ajánlat által megtestesített prémium.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Autó

Elad németországi benzinkútjaiból az OMV

A költségek csökkentése céljából az OMV 60 benzinkutat elad Németországban lévő 400 töltőállomásából, és megválik az OMV Bayern fűtőolaj-kereskedő cégétől is, s a jövőben szerződéses partnereken keresztül fogja lebonyolítani az értékesítést.

MTI Gazdaság

Elutasította az OMV Mol elleni keresetét a bíróság

Elutasította első fokon az OMV keresetét a Mol Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt. ellen a Fővárosi Bíróság Gazdasági Kollégiuma keddi tárgyalásán. A Mol egyetért a döntéssel, az OMV a bíróság elutasító döntésének hivatalos kézhezvétele után dönt majd arról, hogy tegyen-e további jogi lépéseket az ügyben.

MTI Gazdaság

A Mol szerint az OMV semmibe veszi a magyar törvényeket

Az OMV vezetése továbbra sem fedte fel kártyáit a Mol Nyrt. felvásárlására irányuló ellenséges közeledés kapcsán a társaság közgyűlésén, ami részben az átvételi terv komolytalanságát mutatja, illetve a magyar törvények semmibevételéről tanúskodik - áll a Mol Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt. csütörtöki közleményben.

MTI Gazdaság

A Petromon hízik az OMV

Az osztrák OMV olaj- és gázipari vállalat szerdán 446 millió eurós adózott eredményt jelentett az első negyedévről kisebbségi részesedések nélkül, 34 százalékkal többet a tavalyi első negyedévi 332 milliónál. Az elemzők átlagosan 432,3 milliót vártak most.

MTI Gazdaság

A Mol legkésőbb májusban vár választ az OMV motivációját illetően

A Mol azt várja, hogy az OMV vezetése az osztrák társaság májusi közgyűlésén felfedi saját részvényesei előtt valódi motivációját, hogy milyen okból tart továbbra is lekötve 2 milliárd dollárt Mol részvényekben. Erről a Mol kommunikációs igazgatója beszélt, reagálva az OMV vezérigazgatójának csütörtöki kijelentéseire.