szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A gazdaságok globális környezetét jelenleg az amerikai és az eurózóna lassú növekedése, az infláció miatti erős aggodalom, valamint a pénzügyi piacok nagyfokú bizonytalansága és volatilitása jellemzi – áll az UniCredit csoport elemzésében.

Bár a régió egyelőre rugalmasan alkalmazkodik, ez a nemzetközi környezet egyértelműen próbára teszi Közép- és Kelet-Európa gazdaságait - véli Debora Revoltella, az UniCredit Csoport közép- és kelet-európai régióért felelős vezető közgazdásza.

A növekedés általános mozgatórugói a régióban változatlanok, és az UniCredit Csoport közgazdászai Közép-Európában továbbra is 4,6 százalékos, Délkelet-Európában és a Baltikumban 5,1 százalékos, Európa távolabbi régióiban pedig 6 százalékos növekedést jósolnak a 2008 és 2010 közötti időszakra.

A közép- és kelet-európai országok fogyasztását a háztartások növekvő bevétele és a csökkenő munkanélküliség táplálja, ugyanakkor a nagy inflációs nyomás és a szigorúbb monetáris feltételek mérsékelő tényezőként hatnak. Ezenkívül a háztartásoknak feszítettebb költségvetéssel kell megbirkózniuk, mint korábban, mivel fogyasztásukat az utóbbi időben egyre nagyobb arányban finanszírozták kölcsönökből, és így az esetleges megrázkódtatásokra is érzékenyebbé váltak.

Az elemzés szerint ezzel együtt a kelet-közép-európai régió továbbra is versenyképes marad, sőt bizonyos iparágak még hasznot is húzhatnak abból, hogy a nemzetközi vállalatok igyekeznek maximalizálni bevételüket a korábban ide telepített beruházásaikból.

Egyértelmű, hogy a nemzetközi környezet miatt a közép- és kelet-európai régió sebezhető, véli Debora Revoltella. Érzékeny pontot leginkább az jelent, hogy az utóbbi években a régió legtöbb országa külső megtakarításokra támaszkodva biztosította saját növekedését. A folyófizetési mérleg növekvő hiányát egyrészt közvetlen külföldi befektetésekkel, másrészt külső adósságokkal pótolták. A bankszektor a hitelezési tevékenység erőteljes növekedése révén szintén fontos szerepet játszott ebben: ez volt a lakossági banki és a befektetési boom fő hajtóereje, amelyet szintén főként külföldről finanszíroztak.

Tavaly a régió mintegy 100 milliárd eurós nemzetközi adósságot halmozott fel, miközben a bankszektor közel megduplázta nettó külföldi forrásbevonását. A külföldi forrásoktól leginkább függő bankszektorral rendelkező országok a balti államok, Ukrajna, Kazahsztán és Románia, azok pedig, amelyeknek a legnagyobb segítségre van szükségük a folyófizetési mérleg finanszírozására, szintén a Baltikum, illetve Délkelet-Európa országai.

A balti országok gyorsan veszítenek lendületükből (Oldaltörés)


Az élelmiszer- és olajárak emelkedése által okozott infláció globális probléma, de – az UniCredit elemzése szerint – Közép- és Kelet-Európában mindez még fokozottabban jelentkezik, mivel az energia és az élelmiszerek igen nagy súllyal szerepelnek a háztartások fogyasztói kosarában.

A nemzetközi tényezők mellett a régió országainak számos más, hazai inflációs kihívással is szembe kell nézniük: a még mindig nem hatékony piacok problémáival, az árliberalizációval, valamint a nyugati színvonalhoz közelítő árakkal.

Hasonlóan kedvezőtlenek a munkaerő-piaci viszonyok: a munkanélküliség csökkenő tendenciát mutat, de a munkaerő hiánya béremelkedést generál. Egyes országokban emellett a laza monetáris feltételek járulnak hozzá a magas inflációhoz. A pénzromlás leszorításához szükséges eszközök megtalálása a legtöbb ország számára rendkívüli kihívás lesz – mutat rá az elemzés.

Ez év eleje óta a balti országok gazdasági kilátásai is egyértelműen romlottak. Ez a makrogazdasági egyensúlyi zavaroknak, a szigorodó hitelfeltételeknek és a túlfűtött ingatlanpiacoknak tulajdonítható. Különösen Észtországban és Lettországban tűnik a vártnál gyorsabbnak a visszaesés: az előbbi esetében 2008-ban 0,1 százalékos, míg az utóbbiban 2,0 százalékos GDP-növekedésre számítanak. Jelenleg egyedül Litvánia gazdasága a kivétel a 2008-as évre várt 4,7 százalékos GDP-növekedéssel.

Az ingatlanár-buborék kipukkadásának következményei különösen Lettországban mutatkoznak, mivel itt az ingatlanpiac utóbbi években tapasztalt növekedése kevésbé egyenletesen ment végbe, mint a másik két balti államban. Rigában például a lakások ára ez év elejétől júniusig 25 százalékkal esett vissza, de Észtországban is a lakáspiac stagnálásának jelei mutatkoztak, miután az ingatlaneladások 2008 második negyedévében 30 százalékkal csökkentek.

A folyófizetési mérlegek nagyfokú egyensúlytalansága, a növekedés külső megtakarításoktól való erőteljes függése, valamint az erős inflációs nyomás miatt a délkelet-európai országoknak is a balti államokéhoz hasonló kihívásokkal kell szembenézniük. Az UniCredit Csoport közgazdászai szerint azonban mindezek ellenére úgy gondolják, hogy a délkelet-európai országoknak a növekedésük mérséklődése mellett sem kell olyan „kemény landolás”-ra számítaniuk, mint a balti államoknak. Egyrészt, mert a délkelet-európai országok ingatlanpiaca sokkal kevésbé inflálódott, mint a balti országoké, másrészt a gazdaságuk szerkezete sokkal szerteágazóbb, illetve nagyobb a hazai versenyképességük, harmadszor pedig azért, mert a hitel-boom a piacfejlődés sokkal korábbi szakaszában következett be.

Ezekben az országokban az UniCredit szerint a GDP 2008-as növekedése még így is eléggé magas szintet érhet el: Románia 6,8, Szerbia 6,2, Bulgária 6, Bosznia-Hercegovina 5,8 és Horvátország 4 százalékot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

KSH: az éves infláció 6,7 százalék

A fogyasztói árak júniusban 0,1 százalékkal emelkedtek májushoz képest, és 6,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet – közölte a Központi Statisztikai Hivatal. Az elemzők júniusra 6,9 százalékos 12 havi áremelkedést vártak.

MTI Gazdaság

Veres: a PM emelte inflációs prognózisát, a GDP-é maradt

A Pénzügyminisztérium azzal számol, hogy az infláció az idén a tervezettnél magasabb, átlagosan 6,5 százalék lesz, év végén 6 százalékot tesz ki, a GDP az idén, a tervezettnek megfelelően 2,4 százalékkal bővül - mondta Veres János pénzügyminiszter.

MTI Gazdaság

Lengyelország: újabb inflációs csúcs

Lengyelországban júniusban 4,6 százalékra, újabb több mint hároméves csúcsra gyorsult a tizenkét havi infláció a májusi 4,4 százalékról, jelentették a lengyel statisztikai hivatalban kedden.

MTI Gazdaság

Recesszió előtt az euróövezet, de Kelet-Európa nem

A "recesszió szélére" került az euróövezet, amelynek második negyedévi kibocsátása már valószínűleg csökkent, ezt azonban a kelet-európai exportőr gazdaságok jó eséllyel még nem szenvedik meg. Ez áll az egyik vezető londoni befektetési ház hétvégi elemzésében. Mások sorra jeleztek növekvő recessziós veszélyt a világ többi gazdasági erőcentrumára is.

MTI Gazdaság

Tovább gyorsult Szlovákiában az infláció

Szlovákiában júniusban átlagosan 0,4 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak, és 4,3 százalékkal voltak magasabbak, mint tavaly júniusban, jelentették a szlovák statisztikai hivatalban szerdán, EU-szabvány szerint számolva. Az elemzők csak 4,2 százalékos tizenkét havi inflációt jósoltak.

MTI Gazdaság

Euróövezet: júniusban új rekordon az infláció

Az euróövezetben júniusban minden várakozást meghaladva, átlagosan 4,0 százalékkal voltak magasabbak a fogyasztói árak, mint egy évvel korábban, közölték az EU statisztikai hivatalában szerdán végleges adatként, megerősítve a június 30-án kiadott előzetes becslést. Ez a legújabb rekord a közös statisztika 1997-es bevezetése óta.