szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Nemzetközi Valutalapnak (IMF) küldött szándéklevélben a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke és a Pénzügyminiszter ismételten kifejezte elkötelezettségét, hogy fokozatosan leszorítja az inflációt 3 százalékra – közölte Simor András jegybankelnök.

A jövő évi költségvetéshez kapcsolódó új makrogazdasági pálya lefelé nyomja az inflációt, miközben a korábbinál gyengébb forintárfolyam lassítja az infláció-csökkentő folyamatot – mondta Simor András. A monetáris politika e két tényező hatását veszi figyelembe, amikor a kamatpolitikáról dönt, kiegészítve azzal, hogy továbbra is figyeli az országkockázati prémium, a kamatprémium alakulását.

Veres János pénzügyminiszter a parlament költségvetési bizottság előtt elmondta a ma bejelentett 600 milliárd forintos bankmentő csomagról, hogy az abban támasztott követelményeknek ma három bank felel meg: a Magyar Külkereskedelmi Bank. E pénzintézetek szavatoló tőkéje éri el ugyanis a 200 milliárd forintos értékhatárt.

Felcsuti Péter a Raiffeisen Bank vezérigazgatója, a Magyar Bankszövetség elnöke a Magyar Lízingszövetség csütörtöki siófoki rendezvényén a csomaggal kapcsolatban viszont arról beszélt, hogy Magyarországon hitelszűke van a gazdaságban, és ez fogja jellemezni a jövő évet is.

Szerinte az IMF-hitelmegállapodás jelentősége kettős: szolgálhatja az államadósság átstrukturálását, másrészt a magyar államnak megfelelő kondíciókat ad arra, hogy olyan donor szervezetektől szerezzen forrásokat a gazdaság támogatására, mint az EBRD, az IFC vagy az Európai Beruházási Bank. E forrásokat a magyar állam azután továbbadhatná a kereskedelmi bankoknak, hogy azok javítsák a gazdaság likviditási és forráshelyzetét.

Felcsuti Péter közölte, hogy a Magyar Bankszövetség, illetve a tagbankok folyamatosan egyeztetnek arról a tervezett tőkejuttatásról, illetve garanciaalapról, amelyet a pénzügyi kormányzat csütörtökön jelentett be. A konkrét feltételeket még nem tisztázták, az elnök úgy tudja, hogy azok várhatóan a jövő héten kerülhetnek napvilágra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Gazdaság

600 milliárdos magyar bankmentő csomag

Jövő héten írhatja alá a magyar kormány és az Európai Unió a 20 milliárd eurós finanszírozási csomag uniós részéről szóló megállapodást – mondta Veres János pénzügyminiszter, Simor András jegybankelnök pedig 600 milliárdos bankmentő csomagot jelentett be.

MTI Itthon

A Fidesz nem érti a bankmentő csomagot

A Fidesznek eddig nem volt tudomása arról, hogy bankmentőcsomag készül, ezért arra vár választ a kormánytól, hogy valóban a magyar adófizetők kontójára felvett IMF-hitelkeretből akarja-e megsegíteni a többségben külföldi tulajdonú, Magyarországon működő pénzintézeteket - mondta Varga Mihály, a Fidesz alelnöke.

MTI Gazdaság

Veres: a 20 milliárd euró készenléti hitel biztonságot ad

A nemzetközi pénzügyi szervezetek által rendelkezésre bocsátott 20 milliárd euró összegű készenléti hitel biztonságot ad, hiszen az állam jövő évi törlesztési kötelezettsége kevesebb, mint 3 milliárd euró, ugyanakkor a lakosságé és az üzleti szektoré közel 27 milliárd - mondta Veres János pénzügyminiszter pénteken az Országos Érdekegyeztetési Tanács (OÉT) plenáris ülésén.

Gazdaság

Veres: lehetőleg nem nyúlunk a hitelkerethez

Magyarországnak nem áll szándékában, hogy felhasználja a 6,5 milliárd eurós európai hitelkeretét - jelentette be Veres János pénzügyminiszter az uniós pénzügyminiszterek brüsszeli tanácskozása (Ecofin) után.

MTI Gazdaság

Veres: Magyarország 2009-ben megfelel a maastrichti kritériumoknak

A kormányzat azzal számol, hogy jövőre az államháztartás hiánya GDP arányosan 2,6 százalék lehet, ami azt jelenti, hogy Magyarország meg fog felelni a maastrichti kritériumoknak, vagyis az eurózóna csatlakozáshoz teljesítendő államháztartási feltételnek – mondta Veres János pénzügyminiszter expozéjában hétfőn a parlamentben, a jövő évi költségvetési törvényjavaslat általános vitájának elején.

MTI Gazdaság

Simor: olyan megoldás nincs, ami senkinek nem kerül pénzbe

A jegybank Monetáris Tanácsa hétfői ülésén foglalkozott a pénzügyi válság magyarországi hatásaival - ismertette Simor András jegybankelnök, aki szerint a kiutat a közpénzügyi szabályozás elfogadása és a strukturális reformokkal a növekedés gyorsítása jelentheti.

MTI Gazdaság

Simor spórolást és rendszerszintű reformot sürget

"Túl önelégültek voltunk" címmel közölt interjút a Handelsblatt hétfőn Simor Andrással, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökével. Elvetette, hogy az országot Izlandhoz hasonlítsák, mert a legtöbb gazdasági mutató Magyarországon sokkal jobb, mint ott. De bérbefagyasztást, kiadáscsökkentést s a szociális rendszer reformját sürgeti.