szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hatvan millió tonna alá eshet idén az orosz gabonatermés az elmúlt időszakban tapasztalható szokatlan szárazság miatt a SovEcon agrárpiaci elemzőcég hétfőn kiadott előrejelzése szerint.

Az elemzők a termésre vonatkozó előrejelzésüket az előzetes 70-75 millió tonnáról 59,5-63,5-re módosították, amely, ha teljesül, 37,1 százalékos csökkenést jelent a tavalyi 97,1 millió tonnás terméseredményhez képest.

Egy héttel ezelőtt Vlagyimir Putyin miniszterelnök jelentette be, hogy az orosz mezőgazdasági minisztérium 60-65 millió tonnára módosította az idei várható gabonatermésre vonatkozó előrejelzését.

Augusztus 13-ig összesen 39,2 millió tonna gabonát arattak le Oroszországban. Ez 8,6 millió tonnával kevesebb, mint az egy évvel korábbi. A csökkenést két tényező is magyarázza: az átlaghozam tavalyhoz képest 22 százalékkal, hektáronként 2,13 tonnára csökkent, továbbá a kedvezőtlen időjárás miatt a termőföldek nagysága is 16 százalékkal, 36 millió hektárra esett.

„Az orosz gazdaság veszteségei 30 milliárd rubelre tehetők” – becsülte Viktor Zubkov első miniszterelnök-helyettes. Azonban hozzátette, hogy a száraz időszak végéhez közeledik, és most már „tisztán” látni a helyzetet.

Oroszországban vasárnap lépett életbe a gabonaexport-tilalom, amely minden bizonnyal hatással lesz a gabona világpiaci árára. Oroszország eddig a világ harmadik legnagyobb gabona exportőre volt, tavaly több mint 24 millió tonnát adott el külföldre, és ezzel a nemzetközi piac mintegy 15 százalékát fedte le.

A kormány azzal indokolta a tilalom bevezetését, hogy gondoskodni kell a belföldi szükségletekről és a jövő évre való tartalék képzéséről, továbbá le kell szorítani a rohamosan emelkedő belföldi árakat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Az orosz gabonaexport-tilalom: kipányváznák az árakat

Az orosz gabonaexport leállítása, amelyet Vlagyimir Putyin kormányfő rendelt el csütörtökön, elsősorban a belföldi áremelkedés megfékezését szolgálja, a szakértők azonban abban értenek egyet, hogy ezzel a termelők járnak rosszul, a kereskedők jól, viszont nem tudni, milyen hatással lesz az árakra.