szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Júniusban a magyar államadósság kockázati felára (CDS-felár) több mint ötven bázisponttal emelkedett, a forint svájci frankhoz mért árfolyama is magaslati kirándulásra indult, s egy ideje már a 225-ös szint környékén táborozik.

A magyar államadósság ötéves futamidejű  CDS-felára ma 298,1 bázispont volt, holott június 9-én még 247 ponton állt. Emellett – a CMA pénzpiaci adatszolgáltató szerint – a magyar állam fizetésképtelenné válásának esélye a június 9-én mért 15,7 százalékról19,4 százalékra nőtt. Ez nem túl magas, mondhatnánk, de a tendencia nyugtalanító.

Az 5 éves futamidejű magyar CDS-felár változása az utolsó három hónapban
Bloomberg

A BNP Paribas szakértői már múlt pénteken arról értekeztek, hogy amennyiben ezek a mutatók tartósan ilyen szinteken maradnának, akkor akár kamatemelésre is késztethetik a Magyar Nemzeti Bankot. A piac már mindent tud rólunk. Azt például már régen beárazta, hogy a második nyugdíjpillérből állami kézbe visszakerülő állampapírokat az államadósság csökkentésére fordítja a kormány. Ezzel már semmiféle pozitív hatást nem lehet elérni. A kínai pénzügyi „segítségnyújtás” bejelentése javíthatott volna a helyzeten, de lehet, hogy éppen ez erősítette a bajban lévő ország képzetét, amely segítségre szorul. Orbán Viktor nyilván nem így látta a helyzetet, amikor kijelentette: „ezzel a magam részéről az ország finanszírozásának középtávú bizonytalanságát eltűnni látom". Sőt megtetézte mondandóját: „a magyar gazdaság újjászervezésének programja nem akadhat el pénzügyi bizonytalanság miatt”. De egyelőre ettől sem hatódott meg a piac. A magyar költségvetéssel és a globális gazdasági kilátásokkal kapcsolatos kockázatok továbbra is fennállnak, ami a forint sérülékenységét és további gyengülésének esélyét is fenntartja. Ezen a puszta bejelentések a CDS-piac mozgásai szerint nem segítenek.

M.Z.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Euróövezeti tagállamok a világ legkockázatosabb adósai között

Görögország változatlanul a világ második legkockázatosabb adós országa Venezuela után, de a legmagasabb kockázatú államadósok tízes globális listájára még két további euróövezeti tagállam, Portugália és Írország is felkerült az elmúlt negyedévben - áll az egyik vezető londoni piaci adatszolgáltató csoport pénteken ismertetett negyedéves összesítésében.

hvg.hu Gazdaság

Ha félti a pénzét – íme a világ legkockázatosabb országai

Az első negyedévben az üzletileg legkockázatosabb országokról két nagy minősítő cég, a CMA és a Coface is kiadta saját elemzését. A legrosszabb helyzetben lévők között csak Irak és Ukrajna szerepel mind a két társaság listáján. Magyarország a középmezőnyben tanyázik, de az ott összegyűlt társaságot nézve ez nem tűnik nagy dicsőségnek.

hvg.hu Gazdaság

Milliárdos téteket tettek a magyar államcsődre

Az előző héthez képest több mint tízszeresére, 5,4 milliárd dollárra ugrott az augusztus 27-i kereskedési héten a magyar államcsőd elleni biztosítási piac forgalma – írja a portfolio.hu a területen mozgó, globálisan a legnagyobbnak számító elszámolóház heti kimutatására hivatkozva.

ecoline.hu Gazdaság

Zuhan az euró: Baj van az írekkel?

A hétfő kora délutánra 1,3900 közelébe esett az euró/dollár jegyzés, miután az európai adósságproblémák ismét a felszínre kerültek. Ezúttal Írország került a célkeresztbe.

hvg.hu Gazdaság

Magyar kockázat: nyugalom a CDS-vizeken

A vezető londoni adósságpiaci szolgáltató, a CMA DataVision mai jelentése szerint a magyar államadósság-törlesztési leállás kockázatára köthető határidős piaci biztosítási cseretranzakciók (credit default swaps – CDS) díja kevéssel 300 pont felett áll, s csak enyhe emelkedést mutat. Január első hetében még 400 bázisponthoz közelített a magyar CDS-felár.