szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Sok helyen úgynevezett immunigazolványok kibocsátásával szeretnék meggyorsítani a visszatérést a normális élethez, de a Deutsche Wellének nyilatkozó szakértő szerint ez több problémát is felvet.

Bár azt még korántsem lehet mondani, hogy közelednénk a koronavírus-járvány végéhez, több ország már az eddigi korlátozások enyhítéséről döntött. Nem azért, mert alulbecsülnék a vírus jelentette veszélyt, hanem mert féltik a vállalkozásokat, és minél több munkahely megmaradását támogatnák ezzel.

Az ötlet kapcsán felmerült, hogy a munkába járó korábbi betegek kaphatnának egy úgynevezett immunigazolványt, amivel igazolni tudnák, hogy ők maguk már nem fertőzöttek. Olaszországban Veneto tartomány elnöke a legfőbb híve az immunigazolványnak. Itt ugyanis a sok teszttel egyelőre úgy tűnik, megakadályozták, hogy a járvány annyira elfajuljon, mint Lombardiában. Andrew Cuomo, New York állam kormányzója szintén az immunigazolványok kiadásában látja a megoldást.

Kínában, Olaszországban és Németországban számtalan sikeres tesztet hajtottak végre azokon a betegeken, akik kigyógyultak a koronavírusból. Állítják, immunrendszerük megfelelő ellenanyagot termel a vírussal szemben.

De meddig?

– teszi fel a kérdést a Deutsche Welle, rámutatva arra, hogy Kínában, Japánban és Dél Koreában voltak olyan esetek, amikor a már meggyógyult betegek visszaestek. Erre hívja fel a figyelmet Martin Schnell professzor is, aki egészségügyi etikát tanít a Witten/Herdecke egyetemen.

Szerinte egy ilyen intézkedés rendkívüli mértékben megosztaná a társadalmat. Szerinte például lehetetlen megjósolni, hogy mi történne egy kisvárosban, ahol mindenki ismer mindenkit.

Etikai szempontból az immunigazolvány akkor lenne elfogadható a professzor szerint, ha mindenkinek maszkot kellene viselnie és betartania a másfél méteres távolságtartást. Vagyis ebben a tekintetben nem tennének különbséget az immunigazolvánnyal rendelkezők és a többiek között. Csakhogy ezt igen nehéz megvalósítani például a metrón – hangsúlyozza a német professzor, aki éppen ezért azt tanácsolja a döntéshozóknak: várjanak még a nyitással addig, amíg véget nem ér a járvány terjedése.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!