szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A köztársasági elnök az Alkotmánybíróságtól kéri, hogy vizsgálja meg, összhangban van-e a lakástörvény az alaptörvénnyel.

Fudan helyett Diákváros
Nagy port kavart az Orbán-kormány terve, miszerint Budapesten nyitna campust a kínai kommunista pártot szolgáló Fudan Egyetem. Eredetileg a tervezett Diákváros területén építették volna fel a komplexumot 500 milliárd forintnyi kínai hitelből, de a tiltakozás hatására a kormány végül meggondolta magát és mégis inkább a Diákvárost építenék fel. Az ügy fejleményeit cikksorozatunkban követhetik!
Friss cikkek a témában

Az Alkotmánybírósághoz fordult a lakástörvény ügyében Áder János. A Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH) honlapján megjelent közlemény szerint az államfő az alaptörvénnyel való összhangjának vizsgálatára megküldte az Alkotmánybíróságnak a lakások és helyiségek bérletére vonatkozó törvénymódosítást, amelyet június 15-én fogadott el az Országgyűlés fideszes egyéni képviselői indítványra.

Áder János az Alkotmánybíróságnak címzett indítványában azt írta: álláspontja szerint a világörökségi területen és a védőövezetében lévő állami és önkormányzati tulajdonú, a kulturális örökség részét képező műemléki ingatlanok teljes körének vételi joggal történő megterhelése, és ezáltal feltétel nélküli magántulajdonba adása a világörökségi és a műemléki speciális védelmi igényre tekintettel, valamit a visszalépés tilalmából következő biztosítékok és garanciák, továbbá az egyedi mérlegelés hiánya miatt nem felel meg az alaptörvény egyes rendelkezéseinek, ezért alaptörvény-ellenes.

Az önkormányzatok már dolgoznak azon, hogyan fúrhatnák meg a lakástörvény módosítását

Hódmezővásárhelyen több ötlet is szóba került.

A Budapest Diákváros megvalósításáról, illetve „A Fudan Hungary Egyetemért Alapítványról, a Fudan Hungary Egyetemért Alapítvány részére történő vagyonjuttatásról” szóló törvényeket viszont aláírta Áder – derült ki a csütörtökön megjelent Magyar Közlönyből.

A parlament által tíz napja megszavazott jogszabály szerint a korábbi ígéretekkel szemben a Fudan-campus a Diákváros négyötödét elfoglalná, illetve létrehozzák az egyetemet fenntartó alapítványt, amely ingyen állami ingatlanokhoz is jut a területen.

Mindezt úgy verte át a kormány, hogy június elején többezres tömeg tüntetett a beruházás ellen ezzel a mottóval: „Igen a Diákvárosra, nem a kínai gigaegyetemre”. A fővárossal és Ferencvárossal egyetértésben előkészített Diákváros projekt kárára megvalósítani tervezett, nagyjából 500 milliárd forintos (főként kínai hitelből megvalósítandó) beruházást még a kormánypárti szavazók egy jelentős része is ellenzi.

Az ellenzéki miniszterelnök-jelöltek (Karácsony Gergely, Dobrev Klára, Fekete-Győr András, Jakab Péter, Márki-Zay Péter és Pálinkás József) a napokban írtak levelet az üggyel kapcsolatban Hszi Csin-pingnek, a Kínai Népköztársaság elnökének. Abban azt tudatták, hogy bármelyikük is lesz Magyarország következő miniszterelnöke, haladéktalanul leállítják Fudan Egyetem budapesti campusának a jelenlegi feltételek mellett való megépítésére irányuló beruházást.

Hszi Csin-pingnek írtak levelet az ellenzéki miniszterelnök-jelöltek

A politikusok jelezték: bármelyiküket választják is meg, haladéktalanul leállítják a két nagy magyar–kínai projektet, a Fudan Egyetemét és a Budapest–Belgrád vasútvonalét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Elfogadták a 2022-es költségvetést, a homofóbtörvényt, a Fudan-jogszabályt és a bérlakások eladását

Végszavazások hajrája a parlament tavaszi ülésszakának utolsó ülésén: elfogadták a homoszexuálisokat a pedifilokkal összemosó törvénycsomagot, amely ellen hétfőn tízezren tüntettek, és a Fudan-beruházásról szóló jogszabályt, ami ellen szintén volt tiltakozó demonstráció. Szavaztak az önkormányzati bérlakásokat kiárusító törvényről is. A Jobbik kivételével az ellenzék bojkottálta a szavazásokat.