szerző:
MTI
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A kormányfő hangsúlyozta, hogy nem szállnak vitába Brüsszellel, de „Litvániának új szabályokat kell kidolgoznia a teherforgalomra, addig pedig a jelenlegi eljárás marad érvényben”.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Litvánia nem száll vitába az Európai Bizottság érvelésével, de az új szabályok kidolgozásáig fenntartja a Kalinyingrádra érvényes jelenlegi tranzitszabályokat, korlátozásokat - jelentette be Ingrida Simonyte litván miniszterelnök csütörtökön Vilniusban.

A kormányfő hangsúlyozta, hogy nem szállnak vitába Brüsszellel, de „Litvániának új szabályokat kell kidolgoznia a teherforgalomra, addig pedig a jelenlegi eljárás marad érvényben”.

A kormányfő az Európai Bizottság szerdai nyilatkozatával kapcsolatban – miszerint Litvánia átengedheti az uniós szankciós listára került termékeket a Kalinyingrádba tartó vasútvonalon – úgy nyilatkozott: „nem volna észszerű” az orosz exklávéba szállítandó termékekről vitatkozni, ha ugyanis erre szánják az idejüket és az energiájukat, „az csak győzelmet jelent a Kreml számára”. Mint elmondta, a valódi figyelmet Ukrajna megsegítésére kell fordítani az orosz agresszió elleni küzdelemben.

A bizottság ajánlásával egybecsengően Litvánia külügyminisztériuma tegnap bejelentette, hogy át fogják engedni a vasúti teherforgalmat Fehéroroszországból az orosz exklávéba, azonban ellenőrizni fogják, hogy a szállítandó mennyiségek nem haladják-e meg az elmúlt három év átlagát. Ezzel akarják kiszűrni, hogy a szállítmányok a háború miatt haladnak át az országon vagy megfelelnek a korábban tapasztalt ottani kereslet kielégítéséhez szükséges mennyiségnek. Olyan termékekről van szó, melyeket az Európai Unióból a szankciók miatt tilos Oroszországba exportálni. Viszont Oroszország többi része felől Kalinyingrád szárazföldön, csak uniós országok területén keresztül érhető el.

Az orosz–ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:

Zelenszkij szerint Oroszország kétmillió embert vitt ki erőszakkal Ukrajnából, újraindulhat a gabonexport - a háború csütörtöki hírei

Az ukrán elnök azt állította, hogy az oroszok a háború kezdete óta már 2960 rakétát lőtt ki az ukrán városokra, és hogy a katonák Európát és Ázsia más országait is célba veszik majd. Folyamatosan bővülő hírfolyamban követjük az orosz-ukrán háború fontosabb híreit.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!