szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A palaui zászló alatt hajózó Sukru Okan az ukrajnai Izmajil kikötőjébe tart.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Egy orosz hadihajó vasárnap figyelmeztető lövéseket adott le egy északi irányba tartó teherhajóra a Fekete-tenger délnyugati részén – írja a Guardian. Ez volt az első alkalom, hogy Oroszország tüzet nyitott egy Ukrajnán kívüli kereskedelmi hajóra azóta, hogy a múlt hónapban kilépett az ENSZ által közvetített gabonamegállapodásból.

A megállapodás felrúgását követően Moszkva közölte, hogy az ukrán vizekre tartó összes hajót potenciális fegyverszállítónak tekinti.

Vasárnap az oroszok bejelentették, hogy a Vaszilij Bikov nevű járőrhajójuk automata fegyverekkel lőtt a palaui zászló alatt közlekedő Sukru Okan hajóra, miután a jármű kapitánya nem reagált a vizsgálat céljából történő megállásra vonatkozó kérésre.

Oroszország szerint a hajó az ukrajnai Izmajil kikötője felé tartott. Hajózási adatok szerint a hajó jelenleg Bulgária partjainak közelében tartózkodik, és a romániai Sulina kikötője felé tart.

Az orosz katonák végül egy Ka-29-es helikopterről léptek a hajó fedélzetére, majd átvizsgálták azt és végül engedélyezték a továbbhaladását az izmajili kikötő felé – közölte az orosz védelmi minisztérium.

Az ukrán elnök egyik főtanácsadója, Mihajlo Podoljak szerint az incidens „a nemzetközi tengerjog egyértelmű megsértése, kalóztámadás és bűncselekmény”.

Natalja Humeniuk, a déli katonai parancsnokság szóvivője hangsúlyozta, hogy az orosz nyilatkozatot más hivatalos források nem erősítették meg. „Úgy vélem, hogy erre fel kell hívni a figyelmet, és szem előtt kell tartani a hibrid hadviselés sajátosságait” – mondta televíziós nyilatkozatában.

A szóvivő szerint el kell érni, hogy a fekete-tengeri hajózást nemzetközi garanciák védjék, leginkább Oroszországtól.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!