India olyat tett, mint egy ország sem - íme a bizonyíték
Szerdán állt pályára, csütörtökön pedig már haza is küldte első fotóját a Marsról az az űrszonda, amelyet India küldött a világűrbe. Eddig csak az indiaiaknak sikerült első nekifutásra pályára állítani egy Mars-űrszondát.
"Szép itt fenn a látvány" - írták a Mangalyaan elnevezésű indiai Mars-űrszonda, illetve a misszió Twitter-oldalán ahhoz a felvételhez, amelyet a tegnap pályára állt szerkezet ma készített a vörös bolygóról.
The view is nice up here. pic.twitter.com/VmAjNI76lm
— ISRO's Mars Orbiter (@MarsOrbiter) September 25, 2014
A Wall Street Journal beszámolója szerint India lett az első ország, amelynek első nekifutásra sikerült pályára állítani egy űrszondát a Mars körül, sőt, az első ázsiai ország, amely egyáltán elért a Marsig.
Nem is csoda, hogy az első indiai Mars-fotó közzétételére az ország miniszterelnöke, Narendra Modi is reagált a Twitteren, igaz, nem sikerült túl fantáziadúsra a hozzászólása. Azt írta, "igen, egyetértek, a látvány valóban szép ott fenn".
Yes, I agree @MarsOrbiter, the view is indeed nice up there! @isro pic.twitter.com/hX3TNd9ggk
— Narendra Modi (@narendramodi) September 25, 2014
Az űrszonda hat hónapon át kering a vörös bolygó körül. Öt napelemmel ellátott műszerei adatokat gyűjtenek egyebek között a marsi időjárási viszonyokról, keresi metán jelenlétét a Mars légkörében, és talán arra is gyűjt tudományos bizonyítékot, hogy mi lett a jelentős mennyiségű vízzel, amely egykoron, több milliárd évvel ezelőtt feltehetően létezett a bolygón.
A Marsot jelenleg a NASA két marsjárója és három műholdja, valamint az Európai Űrhivatal műholdja kutatja.
Az eddigi marsi űrmissziók több mint a fele, 41-ből 23 kudarcot vallott. Tizenöt évvel ezelőtt Japán is próbálkozott, de sikertelenül. Az Egyesült Államok először 1964-ben, a néhai Szovjetunió 1971-ben, az Európai Űrkutatási Ügynökség pedig 11 évvel ezelőtt hajtott végre sikeres marsi űrmissziót.