szerző:
Papós Tamás
Tetszett a cikk?

Olyan érzésünk volt, mintha bármikor megmozdulhatna, annyira élethűre sikerült az a dinoszaurusz, amelyet a National Geographic Channel paleontológus csapata létrehozott. Laboratóriumi körülmények között a világon először egy anatómiailag tökéletesen hiteles T.-rexet sikerült előállítani, hogy aztán a Jurassic Parkból is ismert monstrumot felboncolják. Mindezt persze fel is vették, vasárnap este lesz az egyedülálló dokumentumfilm tévés premierje. A készítőkkel és még szétszabdalása előtt a dinók királyával is Londonban találkoztunk.

Tudta, hogy már 1918-ban készült olyan film, amelynek szereplői dinoszaurouszok voltak? "A szunnyadó hegy szelleme" persze látványban fényévekre volt a Jurassic Parktól, de a két alkotásnak van egy közös pontja, ahogy az elmúlt száz év majd egy tucat dinós filmjének: főszereplője egy Tyrannosaurus rex. De miért olyan népszerű a T.-rex, miközben rengeteg érdekes faj létezett még? Többek között erre is választ kaptunk a National Geographic Channel londoni stúdiójában, ahol a dinók királyát laboratóriumi körülmények között próbálták "előállítani".

A Jurassic World trailerében látott, mesterségesen életre keltett dinók világa persze nem vált borzongató valósággá, "csupán" arról van szó, hogy a csatorna több mint ötven paleontológust kért fel egy anatómiailag tökéletesen hiteles T.-rex összeállítására. A tudósok összegezték az eddig született vonatkozó kutatások eredményét, majd megcsinálták, aztán négy kollégájuk felboncolta. A "teremtési" munkálatok fél éven át zajlottak, de maga a boncolás sem volt egyszerű munka: fűrésszel kellett nekiesni, hiszen nem csak csontozat, de bőr, szem, szőrzet, szív, gyomor és izomzat alkotta a dinót, majdhogynem annyi különbség volt a 65 millió évvel ezelőtti és a londoni stúdióban heverő példány között, hogy nem élt és 7 tonna helyett csak 400 kilót nyomott.

National Geographic Channels / Stuart Freedman

"A legfélelmetesebb külsejű és legnagyobb olyan dinoszauruszról van szó, amely húsevő volt" – válaszolt kérdésünkre John Hutchinson, a projekt egyik vezetője. A film kedvéért a T.-rex hangját nem tudták reprodukálni – bár a paleontológus professzor szerint a filmekből ismert, hüllők és madarak visításának keveréke megfelelhet a valóságnak – de külsőség tekintetében minden apró részletre figyeltek. A feje például nem azért lett piros, mert kifogyott a sárga és zöld festék. "A faj kommunikációjának része volt az állandó fejpárbaj, ami látványos sérüléseket okozott, ezért lett horzsolásos nálunk is a feje."

National Geographic Channels / Stuart Freedman

A készítők szerint a National Geographic Channel dokumentumfilmje nem versenyezni szeretne az idén a mozikba kerülő Jurassic Pak-folytatással, inkább helyre szeretné tenni a hasonló filmek által életre hívott tévhiteket. Ilyen például az, hogy a T.-rex oldalirányban is veszélyes volt, oldalra hajolva is tudott harapni. "Az állat alig tudta oldalra mozgatni a fejét, mert annyira erős nyaka volt" – mondta a szakember. Sok dolog persze stimmel a filmekben: a T.-rex elképesztő izomzata révén olyan könnyedén fogyasztotta el zsákmánya nagy darabjait, mint amikor mi gyógyszert veszünk be. Óriásira tágult a szája, mint egy krokodilnak, csak a harapóereje hatszor nagyobb volt.

National Geographic Channels / Stuart Freedman

A forgatáson először a T.-rex egyik lábát vágták le, majd nekiestek a gyomrának és egyéb szerveknek. A paleontológusok 130 liternyi vér egy részén tocsogva úgy hüledeztek és meséltek a dinóról, mintha egy jó kedélyű főzőműsorban lennének. Nem csak nekik, de nekünk külső szemlélőknek is olyan volt a látvány, mintha egy néhány órával korábban elpusztult példánnyal lenne dolguk. Már csak azért is, mert a gyomor iszonytató bűzt árasztott, ekkor örültünk csak igazán, hogy egy üvegfal mögött követjük az eseményeket.

A dokumentumfilmet vasárnap este 20 órakor mutatja be a National Geographic Channel, ahol a T-Rex – Ízekre szedve indítja el a Dinók hete programsorozatot.

Törvényben rögzítették: három hónap szökés után a gyámhatóság új gyereket helyezhet a „tartósan távol lévő” helyére

Törvényben rögzítették: három hónap szökés után a gyámhatóság új gyereket helyezhet a „tartósan távol lévő” helyére

Ezekben a hűtőkben hosszabban maradnak frissek az ételek, egy egész érdekes megoldással állt elő a Samsung

Ezekben a hűtőkben hosszabban maradnak frissek az ételek, egy egész érdekes megoldással állt elő a Samsung

Ahány táj, annyi szokás: újév-köszöntő hiedelmek a világban a szőlőszemtől a kristálygömbig

Ahány táj, annyi szokás: újév-köszöntő hiedelmek a világban a szőlőszemtől a kristálygömbig

Tisztújítás volt a magyar pékmultinál

Tisztújítás volt a magyar pékmultinál