Szoros küzdelemben Koncz Zsófia győzött - Így szavaztak ma Szerencsen és Tiszaújvárosban
A szavazatok hetven százalékának összeszámlálása után vette át Koncz Zsófia a vezetést a Borsod megye 6. számú választókörzetben rendezett időközi választáson, amelyet édesapja halála miatt kellett kiírni. 99 százalékos feldolgozottságnál Koncz már 50 százalék fölötti előnyben volt, és ezzel százalékosan még jobb eredményt ért el, mint édesapja a legutóbbi választáson. Bíró László ellenzéki jelölt öt százalékkal maradt el tőle. Egész nap a választókörzetet jártuk, a helyszínről jelentjük.
A Borsod megyei időközi választáson a szavazatok húsz százalékos feldolgozottságnál Bíró László az ellenzék jelöltje még magabiztosan vezetett a fideszes Koncz Zsófiával szemben. 38 százalékos feldolgozottságnál Bíró már csak 50,92-45,7 százalék eredménnyel állt az élen. A szavazatok ellenőrzésének felénél már alig egy százalék a különbség, és a szavazatok több mint 60 százalékának összeszámolása után másfél százalékos volt az előnye. Az állás 70 százalékos feldolgozottságnál fordult meg, ekkor 48,8-47,8 százalék arányban, míg hetvenöt százaléknál 49-47 arányban vezetett Bíró Lászlóval szemben. 87 százalékos feldolgozottságnál Koncz 49,9 százalékon állt, míg Bíró László 46,8 százalékos támogatottságot tudhatott maga mögött. A szavazatok 99 százalékának összeszámolása után Koncz 50,87, míg Bíró 45,9 százalékkal rendelkezett.
A kezdeti vezetésnek az volt oka - ahogy erre az alábbi cikkben is kitérünk -, hogy először Tiszaújvárosból jöttek meg az eredmények, ahol Bíró nagyot nyert. A szavazatok tényleges kétharmadát szerezte meg a körzet székhelyén. Munkatársaink a helyszínen követték az eseményeket, és áttekintették a körzet eddigi történetét, és hogy mi a voksolás valódi tétje.
Ha ebben a piszok nehéz körzetben le tudjuk győzni a Fideszt, akkor megüzenjük az országnak, hogy gyerekek, nektek is menni fog
- ezzel tüzelte az összegyűlteket Tarcalon Jakab Péter Jobbik-elnök szombaton, a közös ellenzéki jelölt, Bíró László mellett kampányolva. Napközben még kérdés volt, hogy sikerül-e bármit üzennie az ellenzéknek, és vajon megérné-e egy olyan győzelem, ami után a következő választásig minden egyes héten a fejére olvasná a Fidesz, hogy bevittek egy judapestező, tetűcsúzdázó "nácit" a Parlamentbe. Bíró ugyan elnézést kért, ám pár évvel ezelőtti szavait ez sem semmisíti meg.
Több ellenzéki politikussal beszéltünk, jellemzően szoros eredményt vártak, volt, aki Koncz Zsófia győzelmét mondta be napközben. A szintén a Bíró mellett kampányoló Márki-Zay Péter hódmezővásárhelyi polgármester, a Mindenki Magyarországa Mozgalom vezetője vasárnap délelőtt a hvg.hu-nak azt mondta, nem lepődne meg azon, ha a Fidesz nyerné meg a választást, hiszen nagyon sok pénzt belefeccöltek. Arról nem is beszélve, hogy miniszterek adták egymásnak a kilincset a választókerületben.
Az ellenzék sem adta fel: a több mint 40 települést magába foglaló körzetben 150-200 aktivistát mozgósítottak vasárnap. Tiszaújvárosban is csak Bíró mellett kampányoló és szavazásra buzdító embereket láttunk, fideszeseket nem, noha a helyszínen lévő szocialista politikus, Komjáthi Imre szerint utóbbiak is rótták az utcákat.
Az időközi választáson durván 20 százalékkal volt alacsonyabb a részvétel a 2018-as választáshoz képest, fél hétkor 44,6 százalékon állt. Ugyanakkor időközi voksoláshoz képest nem számít alacsonynak. A 2015-ös veszprémi és tapolcai választáson 45 és 42 százalék volt a részvétel. Megkérdeztük az összellenzéki jelöltet, Bíró Lászlót, hogy vajon kinek kedvez az alacsony részvétel, azonban nem állt neki tippelni.
Ő mindenesetre két órával az uranzárás előtt is mozgósító videót vett fel. A fideszes Koncz Zsófia is többször buzdított szavazásra a Facebook-oldalán.
Változó széljárás |
A körzet, amelyben a mandátumról döntenek, a másik 105-höz hasonlóan 2011-ben lett összedrótozva. Magját a volt szerencsi választókerület alkotja, amelyhez néhány másik településsel odacsatolták Tiszaújvárost. A két rész hagyományai eltérőek. Szerencs billegő körzetnek számított, rendre követte az országos szélirányt. A legemlékezetesebb versenyt 2002. hozta, amikor a szocialista Szabó György két (2) szavazattal diadalmaskodott a most nyáron elhunyt Koncz Ferenc fölött. Tiszaújváros ellenben stabil baloldali fellegvárnak számított, a ’98-as jobboldali győzelem idején is maradt MSZP-kézen, és 2006-ban jelöltjük az első fordulóban nyert. A várost még 2010-et követően is szilárdan tartotta kézben a baloldal, jelenleg is ellenzéki polgármester és testületi többség van. Szerencsen azonban hosszú idő után nem fideszes vezetés regnál. Egészen pontosan fideszes múltú a vezetés, mivel 2018-ban a városvezetői székét parlamenti ülésre cserélő Koncz összeveszett utódjával. Nyiri Tiborral és az addigi kormánypárti képviselők kiváltak a Fideszből, és a ’19-es önkormányzati választáson fölényes győzelmet arattak.
A polgármesteri választáson elindult az a Bíró László is, aki jelenleg a hivatalos ellenzék támogatásával száll harcba, és aki már a 2018-as megmérettetésen is részt vett. A parlamenti választáson 31,6 százalékig jutott, a polgármesterin mindössze ötig. Ennek ellenére a jelenlegi gazdasági környezetben, és teljesen kettészakadt politikai térben, sikeres fideszes mozgósítás nélkül esélyes is lehet. Ezért volt különösen kellemetlen számára, hogy korábbi rasszista nyilatkozatai miatt kellett magyarázkodnia a kampány finisében. Nem úszta meg botrányok nélkül Koncz Zsófia sem, akinek a kampányban bevetett, szavazatvásárlásra emlékeztető módszereit érte – nem alaptalan – kritika. Rajtuk kívül a 2018-ban 122 szavazatot szerzett Sóváriné Bukta Erika, a miskolci Roma Nemzetiségi Önkormányzat vezetője, Váradi Gábor és a Szanyi Tibor-féle ISZOMM támogatásával Tóth Ádám helyi vállalkozó mérettette meg magát. |
Noha összességében nem volt magas a részvétel, az adatokat átnézve szembetűnik néhány érdekesség, sőt néhol egyenesen gyanúsnak nevezhető jelenség. A baloldaliként elkönyvelhető Tiszaújvárosban elmaradt a részvétel a körzet átlagától, és nem éri el a tavaly októberi helyi választásét sem (délelőtt még úgy tűnt a helyi aktivistáknak, hogy sikerül azt a szintet hozni).
A városban 2018-ban a baloldal jelöltje, Pap Zsolt nyert Koncz Ferenc és Bíró előtt. Szerencsen azonban mintegy 10 százalékkal magasabb az átlagosnál a részvételi adat, és nem sokkal marad el az egy évvel ezelőttitől. Itt Koncz győzött Bíró előtt, a baloldali jelölt Szerencsen nem tudott érdemi eredményt elérni, ahogy a körzet többi részén sem. Itt Bíró próbálta tartani a lépést Koncz-cal. Ahol úgy-ahogy sikerült, például Szikszón és Tokajon, ott most elég mérsékeltnek tűnt a választói kedv.
50 százalékos részvétel fölött lesz viszont a részvétel a Koncz Ferenc által két és fél éve fölényesen megnyert Mezőzomboron, és a választókerületben a legmagasabb volt Kiscsécsen (közel 70 százalékos), ahol Koncz 96 (!) százalékkal nyert.
Gyanús jelek
Mezőzomboron Fekete-Győr András Momentum elnök az egyik szavazatszámláló, aki a hvg.hu-nak arról beszélt, reggel 6 és fél 7 között egyszerre érkezett kisbuszokkal és furgonokkal 60-70 választó. Kiment és megkérdezte, mi történik, mire azt a választ kapta, mennek a szőlősbe dolgozni napszámban, csak előtte szavazni mentek.
"Ezt vagy elhiszem, vagy nem", mindenesetre bent is ugyanezt a verziót hallotta más szavazatszámlálótól. Úgy érezte, "be voltak tanítva" a választók, állítása szerint többen azt suttogták a szavazóhelyiség előtt, hogy szavazatvásárlás történt, azonban Fekete-Győr szerint ezt nehéz bizonyítani.
Mindenesetre arra számít, a településen 90 százalékkal nyer Koncz Zsófia.
Összetartó a falu!
Érdekesen alakult további néhány településen a választók urnához járulási kedve. Ongán legutóbb Bíró nyert Koncz előtt, egyetlen körzet kivételével. A 2. számú szavazókörben Koncz több mint 80 százalékot szerzett. Ez a körzet tavaly – a Fidesznek nem annyira fontos – önkormányzati választáson a legalacsonyabb részvételi mutatókkal rendelkezett a községben. Most messze itt voltak a legaktívabbak a szavazók. Hasonló jelenségre lettünk figyelmesek Bőcsön, ahol ugyan Koncz nyert, de kiütéses győzelmet csak egy szavazókörben aratott, és a legutóbbi parlamenti választáshoz képest itt nem csökkent egyedül a részvételi kedv.
Bőcsön azt tapasztaltuk, hogy több körben fuvarozzák a szavazókat, Mercedes, Audi is megfordult a település szegények lakta részén, majd vitte őket az egyes választókörbe.
A helyszínen egész nap figyelte az eseményeket a Mindenki Magyarországa Mozgalom két aktivistája, akik több képet mutattak arról, hogy egy furgonból bepakolnak egy helyi kisboltba, ahonnan tömegével távoztak az emberek zacskóval a kezükben. Ez az egyik aktivista, Vékás Sándor szerint gyanús, ám kevés bizonyítékuk volt ahhoz, hogy a választás rendjének megsértése miatt feljelentést vagy panaszt tegyenek.
Felhívtuk Bőcs polgármesterét, Nagy Lászlót, aki azt mondta, nem tud arról, hogy fizettek volna a szavazatokért, és ő "ellenzi is az ilyen dolgot." Hozzátette, talán az ő választása előtt is előfordult ilyen, de ő elítéli ezt.
Az egyik szavazatszámláló a helyszínen elismerte, hogy több szavazót autóval szállítanak a szavazókörhöz, de azzal érvelt, az emberek segítik egymást, "ez egy összetartó település."
Vékás azt mondta, ezek az emberek nem a közös ellenzéki jelölt, Bíró László érdekében viszik a választókat szavazni (hangsúlyozzuk, önmagában a szavazókörhöz szállítás teljesen jogszerű), azonban a helyszínen erre semmi bizonyítékunk nem volt. Este azonban, urnazárás után két, a helyszínen látott sofőr is feltűnt Szerencsen abban a szállodában, ahová a fideszes jelölt sajtótájékoztatóját meghirdették, két autót is sikerült rendszám alapján beazonosítanunk.
Erre rákérdeztünk az uranzárás után tartott sajtótájékoztatón Kósa Lajos Fidesz-alelnöknél, de csak általánosságban válaszolt: azt mondta, szavazókat szállítani nem szabályellenes, és bárki bárkit elvihet. Amennyiben pedig bármilyen szabálytalanság történt, bejelentést kell tenni.
Jakab szerint így is történelmi győzelmet arattak
Noha Bíró László indulása Gyurcsány Ferenc DK-elnök korábbi nyilatkozata szerint nagyon súlyos és morális politikai dilemmát jelentett, az ellenzéki pártok képviselői felsorakoztak Bíró mellett az eredmény után tartott sajtótájékoztatón. Bíró és Jakab Péter Jobbik elnök az ellenzéki pártok kitartását is megköszönte, majd Jakab arról beszélt, az ellenzék történelmi győzelmet aratott, ha 50 nap alatt ilyen eredményre volt képes, a Fidesz retteghet 2022-ben.
Azt mondta, nincs más út, mint az összefogás, amin tovább kell dolgozni, hogy sikeres legyen. Egy kérdésre válaszolva kifejtette, ezalatt azt érti, hogy többet kell járni a vidéket, minden apró faluba el kell jutniuk.
Fekete-Győr András más tanulságot vont le: urnazárás előtt a hvg.hu-nak arról beszélt, 2022-ben nem szabad ennyire megosztó jelöltet indítani. Szerinte a vereségben közrejátszhatott az is, hogy Bíró évekkel ezelőtt rasszista húrokat pengetett. Ezzel szembesítettük Jakab Pétert, mire azt mondta, szerinte Bíró integratív jelölt volt, hiszen a baloldali vezetésű Tiszaújvárosban nagyon nyert.
Nem ezen múlt a kétharmad
Többen – főként az ellenzéki politikusok, de még inkább az aktivisták – azt hangsúlyozzák, hogy a választás a kétharmad szempontjából döntő jelentőséggel bír. Amennyiben az ellenzék jelöltje, a jobbikos Bíró László győz, úgy megszűnik a Fidesz alkotmányos többsége. Mint korábban már többször megírtuk, ez csak matematikailag, papíron néz ki így, valójában a kormány változatlanul számíthat a nemzetiségi képviselő, Fidesz-tag Ritter Imrére, és olykor a Mi Hazánk képviselőire.
A választásnak legföljebb lélektani jelentősége van, bár ez sem biztos. 2015-ben a Fidesz kétharmada odalett, és nem is szerezte vissza az általános parlamenti választásig, a döntéshozatalra és a politikai klímára ennek alig volt hatása. Az viszont igaz, hogy a két hete tartott mohácsi önkormányzati választás és a mostani alkalom után egy darabig nem lesz jelentősebb, országos figyelmet kiváltó voksolás.