szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A 444.hu információi szerint a vártnál tovább tarthatnak az ellenzéki összefogás egyeztetései az online szavazás módjáról.

Választás 2022
Működik-e a sokadik ellenzéki összefogás-recept? Meggyőző tud-e lenni Márki-Zay Péter? Vagy marad minden a régiben, és győz a Fidesz, legfeljebb kétharmada nem lesz? Vagy akár az is? Egyáltalán: le lehet győzni ma Magyarországon Orbán Viktort? Belelendült a választási kampány, mi pedig minden pillanatát követjük. Tartsanak velünk!
Friss cikkek a témában

Egyelőre nem tudtak megegyezni az online szavazás mikéntjéről az ellenzéki összefogásban részt vevő pártok, vagyis a DK, a Jobbik, az LMP, a Momentum, az MSZP, valamint a Párbeszéd elnökei. A 444 információi szerint a problémát az okozza, hogy “megmerevedtek az álláspontok”, így elképzelhető, hogy az egyeztetések a vártnál jobban belenyúlnak majd a tavaszba.

Sajtóinformációk alapján a Momentum képviseli a leghangosabban azt, hogy az előválasztáson online felületen is lehessen szavazni, de anélkül, hogy a résztvevőknek személyesen kelljen ehhez regisztrálniuk. A DK ezt azonban a leghatározottabban ellenzi. A 444.hu szerint a többi párt közül az MSZP véleménye áll a legközelebb a DK-éhoz.

A vita hátterében állítólag az áll, hogy a DK és az MSZP szerint nem jó azt üzenni az ellenzéki választóknak, hogy nem kell kimozdulniuk otthonról, ha le akarják váltani a Fideszt. Ugyanakkor többek szerint inkább arról lehet szó, hogy a

Momentum és a Jobbik inkább számít az online szavazókra, mint a napközben sátrakban voksolókra. Különösen a külföldön élők miatt.

Az online szavazást támogató politikusok úgy vélekednek a 444 forrásai szerint, hogy egészen abszurd ajánlat volna az embereknek, ha úgy szavazhatnak a neten, hogy előtte elfáradnak egy regisztrációs ponthoz, ahol aztán ugyanúgy igazolják magukat, mint egy nem online szavazáson. A baloldali pártok viszont úgy vélekednek, hogy ha elég hosszú regisztrációs időt hagynak, akkor egyetlen ellenzékinek sem okozhat gondot, hogy jelezze a részvételi szándékát. Az online szavazás módszerét egyébként az aHang nevű civil szervezet fejlesztette ki, és úgy tudni, a pártok nem is gondolkoznak más megoldásban.

Abban ugyanakkor már megegyeztetek a pártok – legalábbis a 444 információi szerint –, hogy mind a 106 egyéni választókörzetben lesz előválasztás, a jelölteknek 400 ajánlást (aláírást) kell összegyűjteniük az induláshoz, a miniszterelnök-jelölt választás pedig kétfordulós lesz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!