szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A korábbi munkatársat amerikai lobbistaként szerződtette a kormány. Az erről szóló megállapodást magyar oldalról a washingtoni magyar nagykövet, Takács Szabolcs írta alá.

Pegasus-ügy
Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

Egy olyan washingtoni lobbistát szerződtetett 2021 végén a magyar kormány, aki egészen odáig az okostelefonok feltörésére alkalmas Pegasus kémszoftvert kifejlesztő izraeli cégnek dolgozott – derítette ki a Direkt36 tényfeltáró portál. A Telex.hu-n olvasható cikk szerint a magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) amerikai jogi stratégiai tanácsadásra szerződtette George Tuckert, akinek 2021 novembertől az év végéig havi negyedmillió dollárt, azaz közel 80 millió forintot fizetett a férfi egy cégén keresztül. Az írás rámutat, hogy

Tucker egy másik cégével tavaly őszig még a Pegasus kémszoftvert gyártó izraeli NSO Groupnak, illetve anyavállalatának, a Q Cyber Technologiesnak lobbizott és adott tanácsokat.

Tucker szerintük 2018-tól volt alelnöke, majd ügyvezető igazgatója annak a Mercury Public Affairs nevű PR- és lobbicégnek, amely az NSO Groupnak dolgozott külsős tanácsadóként 2020 elejétől. A Mercury Public Affairs és az NSO Group szoros viszonyát jól mutatta, hogy a Pegasus-megfigyelések feltárásán dolgozó újságírók kérdéseire tavaly nyáron az izraeli cég helyett rendre a Mercury Public Affairs küldte meg a válaszokat. George Tucker 2020 januárjában személyesen is regisztrálta magát az Egyesült Államok igazságügyi minisztériumánál mint az izraeli cég lobbistája – írták.

Az állam a NER-közeli figurákat is megfigyelte a Pegasusszal

Fideszes gazdasági potentátokat is megfigyeltek a Pegasusszal, a titkosszolgálatoknál ezért a botrány kirobbanása után leginkább amiatt fájt a vezetők feje, hogy kormánypárti "erős emberekről" is kerülhettek ki külföldre érzékeny információk. Mára úgy tűnik, az ellenzék elengedte a Pegasus-témát, az ügyészségi nyomozás pedig vontatottan halad, bár sokat amúgy sem lehet várni tőle.

Aztán tavaly november elsején – két nappal az NSO Group ellen bevezetett amerikai szankciók előtt – a Mercury Public Affairs megszüntette az izraeliekkel kötött lobbiszerződését. Az NSO Group mellett több másik problémás kliensnek, így Haitinak és Ugandának is felmondták a szerződését. A tanácsadó cég eközben szervezeti átalakuláson is átment, a maradék külföldi kliensek lobbiszerződéseit egy Actum nevű vállalatba szervezték ki, és Tucker is oda került át.

A Direkt36 szerint a Mercury Public Affairs átszervezése idején jött létre az az IGG, LLC nevű delaware-i cég is, amely a magyar kormánnyal a megállapodást aláírta. A megállapodást magyar oldalról Takács Szabolcs washingtoni magyar nagykövet szignózta. A lobbiszerződés újdonsága, hogy a korábbi hasonló megbízásokkal ellentétben

abban egy szó nem esik Magyarország imázsának javításáról vagy éppen a magyar kormány amerikai médiamegjelenéseinek elősegítéséről.

A dokumentum szerint Tuckerék „marketing- és kommunikációs szolgáltatásokat, valamint jogi stratégiai tanácsadást” fognak várhatóan nyújtani Magyarországnak, ám a munkájuk jó részét inkább a jogi ügyek fogják kitenni. A szerződés szerint míg a marketing- és kommunikációs szolgáltatásokért Tuckerék csupán egyhavi 9500 dolláros alapdíjat számítanak fel, addig jogi stratégiai tanácsadásért már havi 235 000-at. Ez átszámítva összesen kb. 77 millió forint kiadást jelent a magyar államnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dezső András hvg360

Katrein Ferenc: „A Pegasusszal a saját politikai elitünket szolgáltattuk ki”

Biztosan nem tesz jót a magyar titkosszolgálatok és az amerikai társszervek közötti kapcsolatnak, hogy a kormánypropaganda egyfolytában CIA-ügynöközi a kormány kritikusait vagy politikai ellenfeleit, a fehérorosz helyzet és az amerikai-kínai konfliktus miatt pedig előbb-utóbb színt kell vallaniuk a magyar döntéshozóknak – nyilatkozta a hvg360-nak Katrein Ferenc egykori titkosszolga, aki 13 évig dolgozott a magyar kémelhárításnak egyebek közt műveleti igazgatóként. Egy kormányváltás esetén szerinte pacifikálni kellene a szolgálatokat, mert komoly károkat okoz, hogy minden ciklusban akad egy-egy botrány.