Tetszett a cikk?

A kormányközeli nyilvánosságban az Amerika-ellenes hangokat egyelőre nem csavarták lejjebb, de maga a kormány még nem szólalt meg azok után, hogy az Egyesült Államok szankciós listára vett egy részben magyar állami tulajdonú orosz bankot és a vezetőit.

Nincs még központi direktíva arról, hogy pontosan mit kell kommunikálniuk a kormánytagoknak a budapesti székhelyű Nemzetközi Beruházási Bankot és vezetőit ért amerikai szankciókkal kapcsolatban – kérdéseinkre legalábbis ezt válaszolta több kormányközeli forrásunk, miután arról kérdeztük őket, hogyan lehetséges, hogy a kormánynak lassan 20 órája nincs közlendője arról, hogy az Egyesült Államok nagykövete, David Pressman bejelentette, szankciókat vet ki a magyar állam résztulajdonában álló, orosz alapítású pénzintézetre, és a bank vezetői közül háromra, köztük egy magyar állampolgárra, Laszlóczki Imrére.

Azon kérdéseinket, hogy erre a lépésre hogyan reagál a kormány, feladja-e a magyar állami részesedést a bankban, amelyet négy éve Budapestre hozott, vagy megtartja-e a tulajdonhányadunkat, több helyre is elküldtük: a Gulyás Gergely vezette Miniszterelnökségnek, a Rogán Antal-féle Miniszterelnöki Kabinetirodának, a Nagy Márton Gazdaságfejlesztési Minisztériumának, a Szijjártó Péter vezette Külgazdasági és Külügyminisztériumnak, valamint Havasi Bertalannak, a miniszterelnök sajtófőnökének.

Hivatalos reakciót az amerikai döntésre egyik megkérdezett szereplőtől sem kaptunk, csak forrásainktól a bevezetőben idézett magyarázatot a hallgatásra.

Szijjártó Péter csütörtökön már két sajtótájékoztatót is tartott, azonban az erről kiadott sajtóanyagok szerint sem volt közlendője a szankciókról.

A Magyarország Kormánya Facebook-oldalon megjelent két poszt, meg amit Orbán Viktor még szerda délután kitett, hogy kormányülést tart a Karmelita kolostorban, nem a bejelentésre érkezett reakciók voltak, mert megelőzték azt, és inkább az jön le belőlük, hogy valamiféle más tartalmú bejelentést vártak, annak próbáltak megágyazni.

Ott volt aztán Hollik István, a Fidesz kommunikációs vezetőjének szerda esti nyilatkozata a HírTV-ben, de a szankcióra nem reagált és nem is kormánytag. Deutsch Tamás pedig egy serdülő fiúhoz hasonlóan infantilis, szmájlikkal teletűzdelt kekeckedést eresztett meg Pressmannel szemben, de ez sem érintette a szankciókat.

Vagyis a magyar kormány egy olyan intézmény szankciós listára helyezéséről hallgat, amiben a magyar államnak meghatározó tulajdonrésze van, amelynek székhelye Budapesten van, és amelyet szövetségesünk, az Egyesült Államok orosz kötődése miatt nemzetbiztonsági kockázatnak tart egy olyan háború kellős közepén, amelyet Oroszország kitalált ürügyre hivatkozva indított el egy szomszédunk ellen.

A kormánysajtó – úgy látszik – nem tehette meg, hogy húsz órán át hallgat: az Origo címlapjáról is szinte szóról szóra az köszön vissza, amit szerda este Hollik István is elmondott a HírTV-ben, valamint a kormánykommunikáció gerincét is adja hónapok óta: „Az amerikaiak mindenáron bele akarják kényszeríteni Magyarországot a háborúba – nem fog sikerülni”. A Magyar Nemzet pedig gyors egymásutánban két Bayer Zsolt publicisztikát is közölt: az egyikben a szerző amiatt csalódott, hogy nem tiltották ki őt az Egyesült Államokból, a másikban pedig azt üzeni: „pofátokat befogjátok, világos?”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Így készül a Fidesz, a sajtója és a propagandistái a ma várható amerikai bejelentésre: lejáratás, kioktatás, sértődés, ellenállás

Már szerda reggel a jól előkészített „megelőző csapás” jelei mutatkoztak a Fidesznél, a kormányhű sajtóban és a holdudvar véleményvezérei körében, készülve az amerikai nagykövetség délutáni bejelentésére, amely lehetséges, hogy magyar kormánytagok és kormányközeli figurák Amerikából való kitiltásáról szól majd.