Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

A Sándor-palotának 17 fizetett tanácsadója van vezető-főtanácsosi munkakörben, de az a 16 személy, akikkel az államfő hivatalba lépésének egyéves évfordulóján fotózkodott, ingyen dolgozik.

Díjazás nélkül segíti a köztársasági elnök tevékenységét az a 16 személy, akiket tanácsadó csapataként mutatott be hivatalba lépésének első évfordulóján Novák Katalin államfő. Ez a Sándor-palota által a hvg.hu közérdekű adatigénylésére adott válaszból derül ki, miután arra voltunk kíváncsiak, hogy a Novák Katalin által felkért csapat tagjai mekkora tiszteletdíjat kapnak.

A Sándor-palota válasza szerint Novák Katalin a köztársasági elnök jogállásáról és javadalmazásáról szóló 2011. évi CX. törvény 16. §-a szerinti elnöki tanácsadói jogviszony keretében elnöki tanácsadót, főtanácsadót nem foglalkoztat, a Facebook-oldalán közzétett fotón szereplő tanácsadók pedig díjazás nélkül segítik az államfő munkáját.

Ahogy arról a hvg.hu is írt, az egyéves évfordulón 16 fős tanácsadó csapat állt Novák Katalin mellé, akikkel – mint ahogy a Facebookján írta –, „a magyarok előtt álló problémákat, kihívásokat” vitatja meg. Novák a Sándor-palotában tartott első megbeszélést úgy összegezte: „a tudomány, a kultúra, a sport és a média világából érkezett tanácsadókkal, köztiszteletben álló személyekkel” egyeztetett.

Log in or sign up to view

See posts, photos and more on Facebook.

A tanácsadói csoportképet böngészve könnyen beazonosítható a tanácsadók személye. Köztük van Lackfi János József Attila-díjas költő, író, aki a hvg.hu kérdésére megerősítette: nem kap fizetséget, „a haza javára” vállalta, hogy ő például a kultúra területén ad tanácsokat az államfőnek. Azt is mondta, rendszeresen terveznek összegyűlni, és „önkéntes alapon, tiszteletbeli a tagság”.

Lackfi mellett tudósok, gazdasági szakemberek, sportolók és több egykori miniszter, valamint NER-potentátok is vannak a stábban.

Köztük van Andrásfalvy Bertalan, Széchenyi-díjas néprajzkutató, antropológus, az Antall-kormány közoktatási minisztere, és Kodolányi Gyula Kossuth-díjas költő, író, az MDF alapítója, az Antall-kormány címzetes államtitkára is. Stábtag Vizi E. Szilveszter, Széchenyi-díjas orvos, farmakológus, az MTA volt elnöke is, a Szent István-rend és a Corvin-lánc kitüntetettje, akiről kisbolygót is elneveztek.

A testület tagja Czeizel Endre lánya, a gyógypedagógus Czeizel Barbara, a Budapesti Korai Fejlesztési Központ vezetője is, aki 2016-tól egy idei miniszteri biztosként is felelt a korai fejlesztésért Balog Zoltán minisztersége idején. A református lelkészből az Orbán-kormány erőforrás-miniszterévé kinevezett, majd a politikától visszavonult és most már püspök Balog Zoltán maga is tanácsadó.

Itt a 16 kiválasztott, akikkel választ keres a magyarok gondjaira Novák Katalin

Tudósok, gazdasági szakemberek, sportolók, és korábbi Fidesz-kormányok miniszterei is ott vannak abban a testületben, akikkel a magyarok problémáit és a rájuk váró kihívásokat vitatta meg Novák Katalin köztársasági elnök.

A grémiumban szerepet vállalt Altorjai Anita, a Duna Médiaszolgáltató vezérigazgatója, korábban Áder János sajtófőnöke, Gundel Takács Gábor, Táncsics Mihály-díjas újságíró, műsorvezető, sportriporter, továbbá Hegedüs Éva, a Gránit Bank elnök-vezérigazgatója, valamint a számos szakmai díjjal kitüntetett Máté Bence szegedi természetfotós.

Novák Katalin számíthat az orosz-ukrán háborút az Egyesült Államoknak és „titkos társaságoknak” tulajdonító Szörényi Levente, Kossuth-díjas zeneszerző, szövegíró, énekes tanácsaira éppúgy, mint az orosz propagandát szajkózó Schmidt Mária, Széchenyi-díjas történészére, a Terror Háza Múzeum főigazgatójáéra, aki szerint Németország nem is létezik, ha pedig mégis, akkor már nem sokáig.

Az államfői tanácsadói stáb tagja még Kovács Katalin olimpiai bajnok sportoló, a több mint 2 milliárd forint közpénzzel beindított Nemzeti Kajak - Kenu Akadémia elnöke, Martonyi János volt külügyminiszter és Skrabski Fruzsina, a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom elnöke, valamint Tomán Szabina, üzletasszony, Árpa Attila volt felesége, aki modellből lett sikeres üzletasszony a saját fogyókúrás termékével. Ő a saját szerepéről az nlc-nek úgy nyilatkozott:

A köztársasági elnökasszony, Novák Katalin tanácsadója lettem többedmagammal. Az én misszióm mindenképpen a nők helyzetének javítása, a témák között szerepelni fog például az, hogyan tudjuk a női munkavállalókat segíteni, hogyan lehet a gyermekvállalás után visszaintegrálni őket a munka világába, illetve, hogy hogyan lehet bátorítani őket arra, hogy nőként indítsák el a vállalkozásukat.”

A hvg.hu azt is kikérte, hogy a fenti, 16 fős stábon kívül Novák Katalinnak hány tanácsadója van és ők mennyit keresnek. Az államfői hivatal válasza szerint a Sándor-palota állományában 17, napi szinten operatív munkát végző, vezető-főtanácsosi besorolással rendelkező személy van jogviszonyban, akik álláshelyének megnevezésében szerepel a „tanácsadó” szó. A válasz az ő bérükre már nem tért ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!