szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Marcin Romanowski ellen közpénzek pártérdekből történő felhasználása miatt indult eljárás Lengyelországban.

Politikai menedékjogot kapott Magyarországon Marcin Romanowski volt lengyel igazságügyi miniszterhelyettes – erősítette meg Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a Mandinernek, hozzátéve, hogy a döntés összhangban van a magyar és az uniós jogszabályokkal.

Gulyást azután kérdezte meg a lap Romanowski menedékjogáról, hogy a Telex csütörtökön azt írta: Orbán Viktor a magyar gazdaság helyzetét elemző Széll Kálmán Alapítvány zárt körű évzáró vacsoráján vett részt december 10-én, és a vendégek beszámolói szerint a miniszterelnök tett egy megjegyzést, amiből arra következtettek, hogy érkezhet Magyarországra egy politikai menekült.

Telex: Orbán arra utalhatott, hogy politikai menedékjogot kaphat Magyarországon egy lengyel állampolgár

Arról egyelőre csak feltételezések vannak, hogy ki lehet az érintett, és mi elől menekül.

Romanowski a Jog és Igazságosság párttal nemrég egyesült, korábban önálló Szuverén Lengyelország politikusaként volt tagja a kormányzatnak 2023 őszéig. A politikust a lengyel ügyészség szervezett bűnözői csoportban való részvétellel gyanúsította meg, és közpénzek pártérdekből történő felhasználása miatt indult ellene eljárás. Amint júliusban megírtuk, a képviselő mentelmi jogát felfüggesztette az új Tusk-kormány, s akkor a jobboldali ellenzék – és velük egyetértve a magyar kormány is – politikai bosszúról beszélt. Romanowski nem jelent meg a meghallgatásán a varsói ügyészségen, ugyanis előre megtervezett útja volt Magyarországra, ahova elvileg tudományos tevékenység miatt látogatott.

A lengyel hatóságok a napokban azt állították, hogy tudják, hol van, és kérésükre az illető ország illetékesei figyelik. Szerdán pedig kiadták az európai letartóztatási parancsot és felvették az Interpol vörös körözési listájára, aminek alapján EU- és Interpol-tagállamként Magyarország is köteles lenne kiadatási őrizetbe helyezni.

Gulyás csütörtökön a Mandinernek azt mondta, hogy Romanowski esetében „konkrét bizonyíték is van a tisztességes eljárás hiányára, hiszen idén nyáron annak ellenére tartóztatták le, hogy az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése tagjaként mentelmi jog illette meg”. A tárcavezető arról is beszélt, hogy a Romanowski elleni vád megalapozottságáról nem tudnak állást foglalni. „Itt azonban politikai menedékjogról van szó, ami abban az esetben adható meg, ha az érintett ügyének pártatlan, politikai befolyástól mentes elbírálása nem biztosított minden kétséget kizáróan a hazájában” – fogalmazott. Hozzátette, szerinte Lengyelországban jogállamisági válsághelyzet állt elő a tavalyi választás után a Tusk-kormány cselekedetei következtében.

Az Európai Unió tagországai egyébként egymást biztonságos országnak tekintik, vagyis elméletben nem lehetséges menedékjogot adni egy másik tagországban. Ezt csak nagyon kevés esetben lehet kérni, ezek egyike az, amire Gulyás hivatkozik: jogállamisági válság, vagyis uniós jogban az az eset, ha megállapítják, hogy az alapszerződés 7. cikkét megsértik egy országban. Ironikus módon ilyen eljárás éppen Magyarország ellen folyik, Lengyelországgal szemben megszüntette az Európai Bizottság (Varsóval szemben épp a bizottság indította el).

Nem ez lenne az első eset, hogy korrupció gyanújába keveredő lengyelek Magyarországon találnak menedéket. Ahogyan arról korábban beszámoltunk, miután a hatalomra került Tusk-kormány menesztette Daniel Obajteket, a VSquare oknyomozó portál kiderítette, hogy a lengyel állami olajtársaság, az Orlen korábbi vezérigazgatója egy Andrássy úti luxusvillában élte titkos életét. Sőt, európai parlamenti képviselővé is megválasztották, amivel mentelmi jogot is kapott. Vagyonnyilatkozatából pedig kiderült, hogy a Bayer Construct építőcégnél igazgató havi 15 ezer euróért.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!