Hamvay Péter
Hamvay Péter
Tetszett a cikk?

Somogyi Péter, az Oxfordi Egyetem neurobiológia professzora levélben ment neki Gulyás Balázsnak, az egykori akadémiai intézetek, a HUN-REN elnökének.

Somogyi Péter, az Oxfordi Egyetem neurobiológia professzora, miután az egykori akadémiai intézetek, a HUN-REN elnöke, Gulyás Balázs felkérte, hogy közösen terjesszenek fel egy általa is nagyra becsült kiváló magyar neurobiológust az Academia Europaea tagságra, visszalépett ettől, és levélben meg is írta Gulyás Balázsnak, miért:

“Szégyelleném, hogy mint javaslattevő, veled egy lapon szerepeljek, a tudomány és tudósok ellen kifejtett politikailag motivált közéleti tevékenységed miatt, mely tönkre teszi Magyarország tudományos életét, megalázza a tudósokat” – írta. Somogyi hozzátette:

amit te végzel Putyin/Orbán/Xi Jinping szolgálatában, az hozzájárul a magyarországi szellemi tőke kivándorlásához, szabadon gondolkodó tudósok félelemben tartásához és az ország Európától való eltávolodásához. Magyarország Európa pária állama lett, sereghajtóvá válik mindenben, kikapcsoltátok a visszajelzéseket melyek menthetnék az országot, és ezért párttitkároddal, Jakab Rolanddal együtt felelni fogsz a történelem és honfitársaid előtt.”

Szemet vetettek az MTA ingatlanaira, a tudósok húzhatják a rövidebbet

Az egyetemek vagyontárgyaihoz hasonlóan most az 1826-ban alapított MTA ingatlanainak jelentős részére tenyerelne rá az állam. A lépés tovább csorbítaná az akadémiai autonómiát, csütörtök délutánra tüntetést is szerveztek emiatt.

Majd megkérdezi Gulyástól, hogy miért nem hasonlította össze a tudományra és a tudósok fizetésére költött összegeket Kínában, Szingapúrban és Magyarországon? Felelősnek tekinti az akadémiai vagyonnak a kormánynak való átadásban is, mert mint írja, „az Akadémia vagyon nélkül irreleváns, az uralkodó rendszer által eltartott intézménnyé vált Freund Tamás és a Te közreműködéseddel, meg persze a megalkuvó NER akadémikusok segítségével”. Somogyi megállapítása szerint

ide jutottunk, a szellemi elit egy jelentős részé eladja a tudomány jövőjét aprópénzért, tiszteletdíjért, konformizmusból, vagy félelemből”.

Akadémiai Dolgozók Fóruma: Ne fogadjanak el törvényt a kutatóhálózatról, amíg nem nyitják meg az Erasmus és Horizon pályázatokat!

A kutatók szerint Hankó Balázs kulturális miniszter több ponton is ferdít, nem lenne szabad úgy hozzányúlni a kutatói hálózathoz, hogy közben nincs megállapodás az unióval több programról. Szerintük utóbbiért a kormány nem is tesz elég erőfeszítést.

Gulyás Balázs 2023-tól az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat – mai nevén Magyar Kutatási Hálózat, HUN–REN – elnöke. Orvostudományt, majd fizikát hallgatott, később a belgiumi Leuveni Katolikus Egyetemen egyházjogot és filozófiát tanult, innen váltott a neurobiológiára. A Stockholmi Karolinska Intézetben emeritus és a szingapúri Nanjang Műszaki Egyetemen professzor. A World Science Forum egyik alapítója és főszervezője volt. Gulyás a tudományos dolgozókkal való látszategyeztetés után lecserélte a legfőbb jogköröket birtokló Irányító Testület tagjait, létszámát csökkentette, vállalatirányítási rendszert vezetett be a kutatóhálózatban, létrehozta a vezérigazgatói pozíciót. Munkáját sok kritika érte.

Orbán tudománypolitikai tanácsadója is áldozatul esett a tudományirányítás lefejezésének

Csák János miniszter késztethette távozásra az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat vezetőjét, Maróth Miklóst. Utóda valószínűleg az MTA jelöltje, Gulyás Balázs neurobiológus lesz. Miközben Csák eltávolította a hazai tudományirányítás másik kulcsszereplőjét, Birkner Zoltánt is, a külföldi kutatóintézeteket arra utasítja az EU, hogy hagyják ki a pályázataikból a vagyonkezelő alapítványokhoz kiszervezett magyar intézményeket.

Somogyi Péter a biológiai tudomány doktora. A központi idegrendszer és az agy szerkezetének, illetve a neuronhálózatok működésének nemzetközileg elismert kutatója. 1985-től az oxfordi Anatómiai és Neurofarmakológiai Intézet társigazgatója, 1998-tól 2015-ig az igazgatója volt. 1996-tól az Oxfordi Egyetem neurobiológia professzora. Az agy neuronhálózatainak kutatásaival és kiemelkedő oktatói munkájával járul hozzá a tudomány fejlődéséhez. Somogyi Péter  2020-ban, amikor Freund Tamást választották  a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnökévé szinte azonnal lemondott magyar akadémiai tagságáról. Pedig évtizedeken át jó személyes és munkaviszonyban álltak: a 2011-es Agy-díjat is Freunddal és egy harmadik neurobiológussal, az Egyesült Államokban dolgozó Buzsáki Györggyel megosztva kapták.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!