szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Boros Katalin azt mondta, csak politikai kérdésekben nem nyilvánulhatnak meg a bírók, de az igazságszolgáltatással kapcsolatos ügyekben igen.

Pontosan kell regisztrálni, mely bírók jelennek meg a február 22-i tüntetésen – írta szerdán a Magyar Nemzeten található blogjában Bayer Zsolt.

A kormánypárti publicista azzal indokolta a listázást, hogy ha „február 22-e után bármelyikünknek, kormánypárti politikusnak, újságírónak, celebnek, közszereplőnek bármilyen peres ügye akad, s a tüntetésen jelenlévő valamelyik bíró tárgyalja az ügyünket, akkor haladéktalanul elfogultság miatt kell panaszt tennünk, és mindaddig nem kell – sőt! tilos! – megjelennünk egyetlen egy tárgyaláson is, ameddig le nem cserélik egy olyan bíróra, aki nem tüntetett”. Bayer Zsolt szerint „ez a minimum és nincs kibúvó”.

Boros Katalin, a Magyar Bírói Egyesület elnöke csütörtökön ugyanakkor azt mondta az ATV-nek, hogy mindenkit megillet a véleménynyilvánítás és a gyülekezés joga, ez ugyanis alkotmányos alapjog. A csatorna reggeli műsorában úgy fogalmazott: „Álláspontunk szerint minden állampolgárt megillet a véleménynyilvánítás és a gyülekezés joga, ez alapjog. Azzal, hogy demonstrálunk, a törvény adta jogunkkal élünk”.

Az elnök hozzátette, szigorú szabályok vannak a bírákra, például nem lehetnek tagjai politikai pártnak, politikai kérdésekben nem nyilvánulhatnak meg, de az igazságszolgáltatással kapcsolatos kérdésekben igen.  

„A bírói függetlenség össztársadalmi érdek, mi nemcsak magunkért, minden állampolgárért állunk ki” – mondta. Azt is kiemelte, hogy a demonstráció nem politikai rendezvény, hanem szakmai kritikát fogalmaznak meg. 

Arra a kérdésre, hogy nem fél-e attól, hogy az esetleges „listázás” miatt kevesebben jelennek meg a tüntetésen, Boros Katalin úgy felelt, előfordulhat, de minden résztvevő számíthat a szakmai közösség támogatására. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!