szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Minden idők legnagyobb munkavállalói bevándorlását jegyezték fel tavaly Nagy-Britanniában; az érkezők legnagyobb egyedi csoportját az új kelet-európai EU-tagállamok, ezen belül Lengyelország polgárai adják - áll a brit Országos Statisztikai Hivatal (ONS) éves jelentésében, amely szerint Magyarország a sereghajtók között van a térségi küldő államok listáján.

A „Munkapiaci folyamatok 2006. október” címet viselő 131 oldalas összesítés szerint 2005-ben és 2006 eddig eltelt időszakában összesen 662 ezer külföldi állampolgár munkavállalását jegyezték be a brit hatóságok; 41 százalékuk - 271 ezer alkalmazott - a nyolc új kelet-európai EU-tagállamból érkezett.

Az ONS szerint tavaly egész évben 194 953-an vállaltak újonnan munkát Nagy-Britanniában a kelet-európai uniós tagállamokból; közülük 119 856 - 61,5 százalék - volt lengyel. A munkavállalókat küldő országok rangsorában második Litvánia volt (22 ezer; 11 százalék), a harmadik Szlovákia (21 ezer; 10,8 százalék), a negyedik Lettország (13 ezer; 6,5 százalék), az ötödik Csehország (10 ezer; 5,3 százalék), a hatodik Magyarország (6 ezer; 3,1 százalék), a hetedik Észtország (2500; 1,3 százalék), a nyolcadik Szlovénia, mindössze 158 bejegyzett nagy-britanniai munkavállalóval.

A brit statisztikai hivatal kiszámolta azt is, hogy az egyes kelet-európai országok összlakosságának hány százaléka vándorolt át tavaly a brit munkapiacra. A listát Litvánia vezeti 0,65 százalékkal, utána Lettország (0,54 százalék), Szlovákia (0,39 százalék) és Lengyelország (0,31 százalék) következik. A százalékosan még kimutatható arányszámú országok közül az utolsó Magyarország, 0,06 százalékkal.

Nagy-Britannia volt a legnagyobb régi EU-tagállam, amely az előző, 2004-es bővítési hullám után azonnal megnyitotta munkapiacát az új tagállamok előtt, lemondva a csatlakozási szerződés által lehetővé tett átmeneti korlátozásokról. A brit kormány annak idején arra számított, hogy évente legfeljebb 5-13 ezer tartós letelepülő érkezik Kelet-Európából.

Független londoni elemzők szerint a kelet-európai új EU-tagállamokból százezrével érkező munkavállalók összességében jó hatással vannak a brit gazdaság teljesítményére. Az egyik vezető londoni gazdaságelemző és előrejelző intézet, a Gazdasági és Üzleti Kutatások Központja (CEBR) által ezen a héten kiadott elemzés szerint a tömeges beáramlás a nagy-britanniai gazdasági növekedésre adott előrejelzések meredek emelését teszi szükségessé. 

A ház azzal számol, hogy az idei brit GDP-növekedés valószínűleg jelentősen felülmúlja a pénzügyminisztérium által jósolt 2-2,5 százalékos ütemet, és el fogja érni a 2,8 százalékot. Középtávon, ötévi időtávlatban is várhatóan 2,7 százalék lesz az évenkénti növekedés átlaga.

Az Ernst & Young könyvvizsgáló cég ITEM Club nevű londoni gazdasági előrejelző részlege nemrég azt írta elemzésében, hogy a több százezer kelet-európai új alkalmazott beáramlása - a bérleszorító hatás miatt - fél százalékponttal alacsonyabban tartja a brit jegybanki kamatot annál a szintnél, ahol az egyébként jelenleg állna.

Tony Blair brit kormányfő a brit szakszervezeti szövetség (TUC) szeptember eleji brightoni kongresszusán maga is lelkesen szólt arról, hogy a kelet-európaiak munkájának hozzájárulása milyen hasznos a brit gazdaságnak.

A brit kormány részéről ugyanakkor egyre erőteljesebb utalások hangzanak el arról, hogy a román és a bolgár munkavállalók előtt már csak fokozatosan fogják megnyitni a brit munkapiacot a két ország januári EU-csatlakozása után.

euractiv.hu Karrier

Miért nem szeretnek külföldön dolgozni a magyarok?

Hivatalos kormányzati becslések szerint 50-60 ezer lehet a tartósan külföldön dolgozók száma, ez a foglalkoztatottaknak mindössze 1-2 százaléka. Az uniós tagság két esztendejében a helyzet nem változott - írja az euractiv.hu.

euractiv.hu Karrier

Szakemberhiánnyal küzdenek a csehek

A cseh munkaerőpiacon újabban jelentkező szakemberhiány alááshatja az ország gazdasági növekedési potenciálját. Egy prágai tanulmányból kiderül, hogy az EU többi tagországában általában ugyanazokon a területeken szűkölködnek szakemberekben, mint Csehországban - írja az euractiv.hu.

euractiv.hu Karrier

A szlovákok még nem féltik munkaerőpiacukat

Az olcsó román és bolgár munkaerő nem veszélyezteti a szlovák munkaerőpiacot – vélik a szlovák Foglalkoztatási Intézet elemzői. A helyzet akkor változna meg, ha Szlovákia egyedül maradna a liberalizációval és a régió többi országa úgy döntene, hogy nem nyitja meg munkaerőpiacát a Balkánról érkezők előtt.

Három fiatal magyar animációs rendező, akire érdemes lesz odafigyelni 

Három fiatal magyar animációs rendező, akire érdemes lesz odafigyelni 

Lázárék albérletként akarják felújíttatni a nagy pályaudvarokat

Lázárék albérletként akarják felújíttatni a nagy pályaudvarokat

Üzemanyagár-csökkenéssel köszön el a november

Üzemanyagár-csökkenéssel köszön el a november

Nemzetközi lapszemle: Megbosszulja magát, hogy a berlini kormány félrenézett a bajok láttán

Nemzetközi lapszemle: Megbosszulja magát, hogy a berlini kormány félrenézett a bajok láttán