Szerelem, szex, gyengédség: a kormány az udvarlásra is taníttatná a diákokat
Az udvarlás, a szerelem és a hűség oktatása is bekerül az új Nemzeti Alaptantervbe (NAT) - tudta meg az Origo az oktatási államtitkárságtól. Az új alaptanterv, amelyet a tervek szerint még az idén elfogad a kormány, és akár jövőre életbe léphet, tartalmazza azt is, hogy a diákokat meg kell tanítani az iskolában a családi krízishelyzetek kezelésére és a tudatos párválasztásra.
"A tanulók ismereteket és értékorientációt kapnak a tudatos párválasztással, a felelős szexuális élettel, a konfliktuskezeléssel, illetve a gyermekvállalással és a gyermekneveléssel kapcsolatban" - ezt tartalmazza az új Nemzeti Alaptanterv (NAT) tervezete az Origo szerint, amely előírja, hogy a diákokat a jövőben a családi életre is nevelni kell az általános és középiskolákban.
A Nemzeti Erőforrás Minisztérium oktatási államtitkársága a lap megkeresésére közölte, hogy a jövőben az új NAT szerint az iskolákban kötelezően kell majd oktatni például a családtervezést, a családi krízishelyzetek kezelését, illetve a párkapcsolati kultúrát, amelybe az udvarlás, a szerelem és a hűség tanítása is beletartozik.
Van hely a honvédelem és a KRESZ mellett
Az oktatási államtitkárság tervei szerint még idén a kormány elé kerül az új NAT, amelyet a következő tanévben, de legkésőbb 2013-ban vezetnének be az iskolákban. Az új alaptanterv kidolgozásában az Origo információi szerint majdnem száz szakértő vett részt.
Az új NAT-ba az eddigi információk szerint bekerül a pénzügyi ismeretek, a KRESZ, a honvédelmi ismeretek kötelező oktatása, az iskolákban lesz külön etika és művészet óra, és a diákoknak tanulniuk kell majd például a konnektorszerelést, a pelenkázást és a hivatali ügyintézést is.
Mint beszámoltunk: Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője a múlt héten azt javasolta, hogy az iskolában a "felelős párkapcsolatról és a családi életről" is tanuljanak a diákok, hogy a gyermekvállalási kedv erősödjön.
A KDNP-s politikus által említett két témakört kiemelten kezeli az új Nemzeti Alaptanterv - tudta meg az Origo a szintén KDNP-s Hoffmann Rózsa által vezetett oktatási államtitkárságtól, amely az új NAT tervezetéből is küldött részleteket. A tervezet szerint "a családok egy részének működésében bekövetkező zavarok" miatt van szükség az ismeretek "erőteljes jelenlétére a köznevelés minden területén".
Udvarlás, szerelem, szex, hűség
A tervezet szerint az általános és a középiskola minden évfolyamán oktatnák a családi életről szóló ismereteket. "Az alsó tagozattól a középiskola befejezéséig, természetesen az életkornak megfelelően, az e témában szerzett előismeretekhez igazítottan" kell majd tanítani - írta az államtitkárság. Alsó tagozaton például a rokoni kapcsolatokat és a családi munkamegosztás oktatását írja elő a tervezet, felső tagozatban pedig a családok gazdálkodásával és a családi ünnepek szerepével kell foglalkozni. 9-12. évfolyamon a tervezet szerint az udvarlásról, a szerelemről, a szexualitásról, a hűségről és a házasságról kell tanulniuk a diákoknak.
A középiskolában és a gimnáziumokban emellett foglalkozni kell a családtervezéssel, gyermekvállalással, a párkapcsolati válsággal, illetve a krízishelyzetek kezelésével. A NAT tervezete az oktatási módszerekről annyit ír, hogy "a családtervezés, a családalapítás, a szexualitás, a felelős párkapcsolat témáinak feldolgozása, megvitatása kooperatív módszerekkel" - írja a lap.
Arról, hogy pontosan hogyan kell majd oktatni ezeket az ismereteket, az oktatási államtitkárság azt írta az Origónak, hogy a NAT csak a kötelezően előírt tartalmakat sorolja fel, "a részletes, pontos ismeretek majd a NAT-ra épülő kerettantervekben szerepelnek".