szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Nagyjából ugyanannyival költenek többet a magyarok gyógyszerre, mint amennyivel drágultak a készítmények, de van egy nem is túl magas ár, ami fölött már elkezdenek rangsorolni, miből vesznek, miből nem.

A betegek 25, az egészségbiztosító pedig 44 százalékkal több pénzt költött 2024-ben gyógyszerekre, mint 2019-ben – írta meg a Népszava. Gábor Tamás gyógyszerész, piaci elemző mutatta be a lapnak az adatokat: 2019-ben 531 milliárd forint volt a teljes magyarországi gyógyszerpiac, 2024-re ez az érték 738 milliárd forintra nőtt.

Ez persze azt is jelenti, hogy még mindig infláció alatti volt az emelkedés – ez 39 százalékos növekedés, miközben öt év összesített inflációja közel 52 százalék volt. Fontos, hogy öt év alatt a gyógyszerek jóval az infláció alatt drágultak, 25 százalékkal, úgyhogy a két számot egymás mellé rakva azt látjuk, hogy legalább nem kezdték el az emberek a gyógyszervásárlásaikat visszafogni.

A képen egy kisebb vagyont rejtettünk el
Túry Gergely

Az elemző azt is elmondta: a magyar gyógyszertárakban 3500-3800 forint az a fájdalomküszöb, amennyit még gond nélkül kifizetnek a legtöbben, az ennél drágább készítmények között már elkezdenek azon gondolkozni, mit vegyenek meg és mit ne, gyakran csak azokat kérik, amelyeket nélkülözhetetlennek tartanak.

A számokból az is kiderül, hogy a gyógyszerkasszát a leginkább az onkológiai kezelések drágulása terheli. Mostanra a teljes gyógyszerkassza közel 23 százalékát fordítják az ilyen terápiákra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!