Hamvay Péter
Hamvay Péter
Tetszett a cikk?

Komoly vetélytársat kapott Népessy Noémi, a Budapesti Történeti Múzeum jelenlegi főigazgatója. A HVG megtudta, Csorba László történész, a Magyar Nemzeti Múzeum egykori főigazgatója is pályázik a tisztségére.

Bár a főváros nem sokat kommunikált a Budapesti Történeti Múzeumról (BTM), az találgatásokra adott okot, hogy a június 28-án kiírt főigazgatói pályázatot, melynek a múlt hét elején járt le a beadási határideje, öt év helyett csak három évre írták ki. A HVG városházi forrásokból úgy értesült, hogy a városvezetés szükségesnek véli a múzeum „konszolidálását”, ugyanis az elmúlt években számos belső ellentét nehezítette a működést.

Lapunk megtudta, hogy a jelenlegi főigazgató Népessy Noémival szemben Csorba László történész, egyetemi tanár is pályázott. Információnkat maga Csorba László is megerősítette. Népessy korábban már bejelentette, hogy folytatná a munkát.

Népessy Noémit még Tarlós István nevezte ki a BTM élére (mely a Vármúzeumot, az Aquincumi Múzeumot, a Kiscelli Múzeumot, és Budapest Galériát foglalja magába) a jeles művészettörténész, Farbaky Péter helyére. Farbakyt annyira nem akarta 2018-ben a fideszes városvezetés, hogy még a kiírás határidejét is kitolták, hogy megtalálják az utódját. Ezt annak idején, még ellenzékben Karácsony Gergely is rosszallotta.

Leváltják a Budapesti Történeti Múzeum főigazgatóját

Népessy Noémit javasolja a Tarlós István főpolgármester a Budapesti Történeti Múzeum (BTM) főigazgatójának. Legalábbis ez derül ki a lapunk birtokába jutott előterjesztésből, amiről a Fővárosi Közgyűlés - a jelölt kérésére - zárt ülésen fog szavazni várhatóan szerdán.

Az Óbudai Múzeum igazgatóját Bús Balázs, a kerület akkori polgármestere ajánlotta Tarlós figyelmébe. A történész és közgazdász végzettségű igazgatótól – aki a Goldberger Textilipari Gyűjteményt létrehozta – „azt várták, hogy vegye fel a versenyt a Szépművészeti Múzeummal” – mondja egyik forrásunk. Ebből ki is derül, mennyire nem voltak tisztában Tarlós és munkatársai a múzeumok működésével, hiszen egy közepesen finanszírozott városi történeti múzeum sehol nem veszi fel a versenyt a nemzetközi rangú kollekcióval rendelkező képtárakkal.

A Tarlóst a főpolgármesteri székben váltó Karácsony Gergely és környezete nem érdeklődött különösebben a múzeum iránt, nem fogalmaztak meg szakmai kritikát a vezetővel szemben, nem kívántak irányváltást, az fel sem vetődött, hogy a főváros hangoztatott politikai eszméit – szabadság, modernitás, demokrácia, befogadás – a múzeum működése is visszatükrözze kiállításaiban. Ám mégis, amikor Karácsony szinte az összes korábbi cég- és intézményvezetőt lecserélte, Népessy széke is inogni kezdett teljesítményétől függetlenül, jogszerűen azonban nem tudták volna leváltani. Légüres térbe került, ahogy ő fogalmazott a HVG-nek, a fenntartó válaszra sem méltatta előterjesztéseit, és meg kellett harcolni belső ellenzékével is.

Népessy Noémi
MTI / Balogh Zoltán

A főigazgató igyekezett jó kapcsolatokat kiépíteni a DK-val, a párthoz, pontosabban Gy. Németh Erzsébet főpolgármester-helyetteshez tartoztak ugyanis a kulturális ügyek, de a döntések nem itt születtek. Az utóbbi egy-két évben aztán egyre több belső konfliktus jutott el a fenntartóhoz. A főigazgató a múzeum egyes egységeitől elvonta a döntési jogköröket, hátrébb lépni kényszerült Láng Orsolya, az Aquincumi Múzeum igazgatója, Rostás Péter főigazgató-helyettes, Róka Enikő, a Fővárosi Képtár vezetője pedig távozott az intézménytől. Az is feszültségeket szült, hogy a főigazgató a korábbi munkahelyéről, az Óbudai Múzeumtól hozott stábban bízott inkább.

A főváros információink szerint szeretne békét teremteni.

Csorba Lászlót erre valószínűleg alkalmasnak vélik.

Az egyetemi tanár amellett, hogy a magyar reformkornak, különösen Széchenyi István munkásságának, és a 19. századi olasz-magyar kapcsolatoknak meghatározó kutatója, tucatnyi könyv szerzője, intézményvezetői tapasztalattal is rendelkezik. 1998 és 2007 között volt a Római Magyar Akadémia tudományos igazgatója, majd igazgatója. Ezután a Magyar Tudományos Akadémia Történelemtudományi Intézetének igazgatóhelyettese lett, 2010-2016-ig pedig a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatói posztját töltötte be. Diplomáciai képességeit, és mindkét politikai oldal általi megbecsültségét mutatja, hogy a NER-korszakban is meghosszabbították a Hiller Istvántól kapott mandátumát, továbbá több ízben is magas kormánykitüntetésben részesült.

Csorba László az áprilisi törvények szentesítésének 175. évfordulója alkalmából tartott megemlékezésen a Kossuth téren 2023. április 12-én.
MTI / Lakatos Péter

Csorba pályázata kapcsán felvethető, hogy elmúlt 70 éves, de az elmúlt években több esetben is előfordult (például miniszteri posztoknál: Görgey Gábor, Réthelyi Miklós), amikor ez nem volt akadály. Jogszabály azonban nem gátolja a kinevezést, már csak azért sem, mert a múzeumok munkatársai 2022 óta nem közalkalmazottak. A szakmai bizottság véleménye után a közgyűlés dönt, de erre még a kultúráért felelős miniszternek is rá kell bólintania, a pozíció jövő áprilisától tölthető be.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!