szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Olasz kutatók tanulmánya szerint a nyers zöldség értékes tartalma nem mindenképp vész el az elkészítés során. Sőt, ellenkezőleg: a sárgarépa, a cukkini és a brokkoli úgynevezett antioxidáns összteljesítménye, amely a rákos megbetegedések kockázatát csökkentheti, még nőtt is a főzés során.

Annak érdekében, hogy az egyes tápanyagok megmaradjanak bennük,  ki kell választani mindegyik zöldségféle saját, optimális elkészítési módját, írják a tudósok a "Journal of Agricultural and Food Chemistry" című szaklapban.
 
A tanulmányhoz a Pármai Egyetem kutatója, Nicoletta Pellegrini és csapata a három említett zöldségfélét főzve, párolva és sütve is elkészítette. Ezt követően megmérték a zöldségekben a karotinoid, a C-vitamin és más antioxidánsok szintjét. (Ezek a vegyületek megvédik a sejteket és az örökítőanyagot a szabad gyököktől, amelyek igen reakcióképes, káros oxigénmolekulák. )
 
Az eredmény: az antioxidánsok mindhárom zöldségnél legjobban a főzés során maradtak meg, s leginkább a karotinoidok. A sárgarépa és a cukkini ezen felül még C-vitamin tartalmát is különösen jól megőrizte. Párolásnál maradt meg leginkább a zöldség állaga, a sütésnél viszont ropogós maradt. A sárgarépa és a cukkini párolás során sok karotinoidot vesztett, ezt azonban a kutatók a hosszabb elkészítési időre vezetik vissza. Így az érzékeny anyagok tovább vannak kitéve a fénynek és az oxigénnek.
 
A végkövetkeztetés pedig: a főzés által felbomlanak a sejtfalak, a sejtek tartalma pedig jobban hozzáférhető lesz, az antioxidánsok kiszabadulnak, vagy akár újak is képződhetnek. Az optimális elkészítési mód mindenképp javítja a zöldség tápértékét.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Élvezhetőbb a génmódosított zöldség

Német tudósok szerint a genetikailag módosított gyümölcs és zöldség élvezhetőbb az allergiában szenvedő betegek számára, mint a természetes gyümölcs. A wissenschaft.de német tudományos portál beszámolója szerint német és osztrák kutatók paradicsommal és almával bizonyították mindezt, ugyanakkor a fogyasztók visszariadnak a géntechnikailag módosított gyümölcsöktől.

MTI Plázs

Életveszélyesek a mesterséges vitaminok?

Növelik a halálozás kockázatát a mesterséges vitaminok és antioxidánsok. különösen a béta karotin, az A-, és az E-vitamin veszélyes dán kutatók szerint, akik csaknem negyedmillió fős minta vizsgálata után jutottak a meglepő következtetésre.

MTI Plázs

A C-vitamin nem véd a megfázás ellen

Hiába szed valaki az év minden napján ajánlott mennyiségű, azaz 200 milligramm C-vitamint, ezzel nem előzi meg a megfázást - mutatták ki ausztrál és finn kutatók mintegy harminc vizsgálat alapján, amelyeket összesen több mint tizenegyezer emberen végeztek el.