szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

A Cornell Egyetem kutatói nemrég megállapították, hogy például az alma, banán, vagy narancs rendszeres fogyasztása jelentősen csökkenti az Alzheimer-kór kialakulásának esélyét.

A nyugati típusú étrendben sajnos igen kevés gyümölcs tartozik azok közé, amelyeket az emberek rendszeresen fogyasztanak. Pedig ezek a gyümölcsök nemcsak vitaminokban, ásványi anyagokban és növényi rostokban gazdagok, hanem egy nemrég azonosított hatóanyag révén még a központi idegrendszer fokozatos sorvadásával járó kórképek, például az Alzheimer-kór ellen is védelmet tudnak nyújtani.

Chang Y. Lee doktor munkatársaival rájött arra, hogy a gyümölcsökben található fenolos fitokémiai anyagok csökkentik az idegsejteket érő káros hatásokat. A legnagyobb mennyiséget az alma tartalmazta, ezt követte a banán, majd a narancs.

„Munkánk során megállapítottuk, hogy az USA-ban és Koreában a fogyasztott friss gyümölcsök antioxidáns tartalma megvédi az idegsejteket az oxidáló hatású szabadgyököktől. Ha ezek mellé még almát, banánt vagy narancsot is fogyasztunk rendszeresen, akkor még akár az Alzheimer-kórhoz hasonló, az idegsejtek sorvadásával járó betegségek ellen is megvédhetjük magunkat” – fejtette ki a kutató.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

A cukorbetegség egyik formája az Alzheimer-kór?

Egy új kutatás eredményei alátámasztják azt az elméletet, miszerint az Alzheimer-kór nem más, mint a cukorbetegség egyik formája. A szellemi leépüléssel járó betegségnél az agy ugyanis nem jut elég inzulinhoz.

hvg.hu Plázs

Alzheimer-kór: megfejthető a leépülés titka?

Világszerte több millió ember, az európai lakosság 6-7 százaléka szenved az időskori szellemi leépülést leggyakrabban okozó Alzheimer-kórban. A betegség nagyfokú idegsejtpusztulással jár, s a folyamatot ma még csak lassítani lehet. Reményt jelent a genetikai háttér felderítése, amely új alapokra helyezheti a gyógyítást.

Bari Máriusz Tech

Agysokkal vagy sisakkal gyógyítható az Alzheimer?

Egymással egyidőben az Alzheimer-kór két lehetséges kezelési módszeréről is beszámoltak: a sunderlandi egyetem kutatói egy infravörös fénnyel működő sisakot állítottak elő, míg kanadai fejlesztők az agy mélyebb rétegeinek elektromos stimulációjára szavaznak, igaz, erre krónikus testsúlykezelés közben jöttek rá, számolt be a BBC News.

MTI Plázs

Alzheimer-kór: genetikai mutációk után kutatnak

Az Alzheimer-kór a rohamosan elöregedő társadalomban óriási feladatok elé állítja az orvostudományt. Brit tudósok bejelentették, hogy az eddigi legnagyobb szabású géntanulmányba kezdtek, amelynek segítségével szeretnék feltérképezni, mely gének felelősek a rettegett betegség kialakulásáért.