szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

Az Orvosi Onkológia Európai Társasága (ESMO) és a Tüdőrák Kutatás Nemzetközi Szövetsége által szervezett első európai tüdőrák konferenciáján bemutatott kutatási eredmények szerint egyre több bizonyíték van arra, hogy vírusok járulhatnak hozzá a tüdőrák kialakulásához.

Az onkológiai szakemberek egyetértenek abban, hogy a dohányzás a legfontosabb rizikótényező a tüdőrák kialakulásában. Ezen kívül egyes esetekben azonban más tényezők is szerepet játszhatnak. A tüdőrákról szóló konferencia egyik beszámolójában Arash Rezazadeh és munkatársai a Louisville Egyetemről (Kentucky, USA) kutatási eredményeiket foglalták össze huszonhárom tüdőrákos eset kapcsán.

A kutatás során hat minta volt pozitív a humán papillóma vírusra (HPV), ez a vírus a méhnyakrák számos esetének kórokozója is egyben. Az egyik tüdőrákos mintáról később kiderült, hogy egy méhnyakrák tüdőáttéte volt. A maradék öt pozitív minta közül kettőnél a HPV 16-os típusa, kettőnél a 11-es típus, egynél pedig a 22-es típus fordult elő. Az a tény, hogy a 22 nem-kissejtes tüdőrák minta közül öt HPV-pozitív volt, megerősíti azt a feltevést, hogy a HPV hozzájárul a nem-kissejtes tüdőrák kialakulásához- szögezik le a kutatók, hozzátéve: a HPV-nek társ-karcinogén (rákkeltő) szerepe lehet, amely növeli a dohányzó lakosság rákkockázatát.

Egy másik beszámolóban izraeli kutatók azt vetették fel, hogy a kanyaró vírusa is hozzájárulhat a tüdőrák kialakulásához. Kutatásuk során több mint hatvan beteget vizsgáltak meg, akik nem-kissejtes tüdőrákban szenvedtek, és akiknek több mint a felénél fordult elő kanyaróvírus a daganatukból vett szövetmintában.

A kanyaró vírusa egy mindenütt előforduló humán vírus, amely részt vehet a tüdőrák patogenezisében - közölte a kutatás vezetője, Samuel Ariad professzor (Soroka Orvosi Központ, Beer Sheva, Izrael). A legvalószínűbb az, hogy inkább más karcinogének hatásait módosítja, nem pedig, hogy önmagában okozati tényezőként szerepel. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

A tüdőrák oka: kevés a napfény?

Amerikai kutatók kapcsolatot találtak a napfény hiánya és a tüdőrák kialakulása között. A kaliforniai San Diegó-i egyetem tudósai 111 ország és több kontinens adatait lefedő vizsgálatuk során arra az eredményre jutottak, hogy az Egyenlítőtől távolodva kimutathatóan nő a tüdőrákos megbetegedések száma.

MTI Plázs

Tüdőrák: egy joint felér húsz cigivel

Egy marihuánás cigaretta elszívása felér húsz rendes cigaretta elfüstölésével a tüdőrák kockázatának szempontjából - mutatták ki új-zélandi kutatók, és arra figyelmeztettek, hogy a marihuánafogyasztás terjedésével ugrásszerűen nőhet a tüdőrákos betegek száma.

Plázs

Tüdőrák-térkép: veszélyeztetett zónák

Huszonöt év alatt megduplázódott, évi 5 ezerről csaknem 10 ezerre nőtt a tüdőrákos megbetegedések száma, amivel Magyarország világelső. A levegő szennyezetségét is okolni lehet a kedvezőtlen tendenciák miatt. De nem ez az egyetlen ok.

Kulcsár Hajnal (hvg.hu) Plázs

HPV: „felelőtlenség ebben meghalni”

Egyetlen nőnek sem lenne szabad meghalnia méhnyakrákban, ennek ellenére az évente több mint ezer új beteg csaknem fele a kór áldozata lesz Magyarországon. A rosszindulatú sejtburjánzást okozó vírus elleni védekezés leghatékonyabb módja a védőoltás és a szűrés együttes alkalmazása. Egyik sem népszerű. Az okokat csak találgatni lehet.

MTI Plázs

A nők hajlamosabbak a tüdőrákra

Évente mintegy nyolcezren halnak meg tüdőrákban hazánkban – a halálozási adat évek óta nagyjából állandó. Korábban a férfiak körében volt gyakoribb ez a dagantos megbetegedés, mostanra változott a helyzet, ma kétszer annyi nő hal meg tüdőrákban, mint húsz évvel korábban.