szerző:
travelline.hu
Tetszett a cikk?

Hova utazunk, milyen programot tervezünk, van-e kiegészítő biztosításunk &ndash...

Hova utazunk, milyen programot tervezünk, van-e kiegészítő biztosításunk – többek között ezeket kell számba venni, amikor arról döntünk külföldi utunk előtt, hogy milyen utasbiztosítást kötünk. Mire elég az Európai Egészségügyi Kártya és mennyibe kerül egy helikopteres mentés?

 

Az emberek egyharmada, optimista becslések szerint fele köt csupán utasbiztosítást – vélik a szakemberek. A biztosítók kínálata igen változatos, egy esetleges baleset költségei pedig igen magasak lehetnek, ezért érdemes tájékozódni és választani is egyet mielőtt útra kelünk. Az Európai Unió polgáraként Európai Egészségbiztosítási Kártyát (EEK) válthatunk ki, amelynek birtokában olyan ellátásra vagyunk jogosultak, amilyen az adott ország polgárait is megilleti. Ez azt jelenti, ha valamelyik országban az állampolgároknak fedezni kell kezelési költségük egy részét, vagy utólag, számla ellenében kapják vissza a társadalombiztosítótól az egészségügyi szolgáltatás árát, akkor ez a magyarokra is érvényes. „Kiegészítő biztosításokkal pótolhatjuk azokat a hiányosságokat, amelyek az EEK vagy bankkártya kínálta szolgáltatásokban nincsenek benne”- magyarázza Molnár László, az Európai Utazási Biztosító (EUB) igazgatósági tagja. Az utasbiztosítások kínálta plusz a 24 órás telefonos asszisztencia szolgálat, amely segít megtalálni a megfelelő kórházat vagy orvost, a tolmácsszolgáltatás, a hozzátartozók látogatásának költségei vagy az ügyvédi képviselet költségei is indokolhatják, hogy sorra vegyük mi fontos a biztosítás választásánál.

A szakember szerint öt fontos szempontot kell mérlegelni, amikor kiválasztjuk a biztosítást. Az egyik, hogy hova utazunk, országonként eltérő ugyanis az egészségügyi ellátás költsége, az Egyesült Államokban vagy Svájcban például nagyon drága. A közlekedési eszköz, amivel utazunk szintén fontos. Amennyiben gépkocsival utazunk érdeklődjünk, hogy a választott utasbiztosítás baleset esetén biztosít-e jogvédelmet, vagyis az ügyvédi költségeket fedezi-e, illetve lehetőséget nyújt-e arra, hogy más közlekedési eszközzel utazzon tovább a család. Szintén fontos, hogy mivel szeretnénk eltölteni a kikapcsolódásra szánt órákat. Az extrém sportokra, vagy akár a népszerű nyári elfoglaltságokra (jet-ski, para-sailing, búvárkodás) ugyanis külön biztosítást kell kötni. A poggyászunk értéke és már meglévő biztosításaink limitösszege (mekkora összegben fedezi a költségeket) szintén mérlegelendő.

 

A biztosítási csomagok általában tartalmaznak egészségbiztosítási, balesetbiztosítási, poggyászbiztosítási, jogvédelmi és segítségnyújtásra vonatkozó elemeket. Az utasbiztosítással rendelkező ügyfeleknek betegség, baleset estén minél előbb értesíteniük kell a biztosító asszisztencia szolgálatát, ahol megkeresik számára a megfelelő orvost, kórházat. Amennyiben valaki nem jelzi azonnal a biztosítónak, hogy mi történt, az már csak utólag számolhat el a számlákkal és az sem biztos, hogy minden költségét téríti a biztosító. „Természetesen, ha valaki súlyos baleset miatt, vagy eszméletlenül kerül kórházba, ilyen esetekben értelemszerű a tolerancia”- mondja Molnár László. A biztosító tehát betegirányítóként funkciónál azokon a partner-intézményeken keresztül, amelyek elláthatják a biztosítottat.

 

„Szlovákiában például a társadalombiztosítás nem fedezi a helikopteres mentés költségeit, és az is előfordulhat, hogy valakit magánkórházba szállítanak, nincs, aki elintézze az átszállítást egy közkórházba, így a betegnek komoly összegekkel kell hozzájárulnia kezelés költségeihez”– magyarázza Molnár László azzal kapcsolatban, hogy miért is indokolt az uniós állampolgárnak alanyi jogon járó biztosítást kiegészíteni. Egyes tagállamokban (Belgium, Finnország, Franciaország és Luxemburg) pedig az összes költséget a betegnek kell megelőlegeznie és a tagállam biztosítója téríti ezt vissza.

 

Külföldről nem köthetünk biztosítást, itthon azonban van lehetőségünk már online is az ügyintézésre. Egy másik „biztos” módszer az éves bérlet megvásárlása, ebből is nagy a választék, és az un. EURÓPA-kártya már 9.900 forintért megvásárolható. Az EUB-nak évente közel tízezer esete van, vagyis, amikor egy biztosított segítségre, ellátásra szorul. Molnár László elmondása szerint Európában egy kórházban eltöltött nap költsége 100 és 500 ezer forint között lehet, míg ez az Egyesült Államokban vagy Kanadában akár a 2 millió forintba is kerülhet az ellátás naponta. A helikopteres mentés 1,5-3 millió forint Európában, az USA-ban pedig 3-6 milliós költsége lehet. A műtéteknek is igen drágák, az unióban 500 ezer és 3 millió forint között van, míg a tengerentúlon elérheti a 20 millió forintnak megfelelő összeget is.

 

További híreink

 

Mennyibe kerül Spanyolországban nyaralni?

 

 

* * * Gondoskodjon családja anyagi biztonságáról nehéz helyzetben is

A jelenlegi nehéz, bizonytalan gazdasági helyzetben még fontosabb a család anyagi védelme. A Bankmonitor Biztonság biztosítás választásával nehéz helyzetben a családnak legalább a hitelei törlesztésével nem kell foglalkoznia.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!