szerző:
Dénes Ferenc
Tetszett a cikk?

Miért akar egy város harmadszorra is olimpiát rendezni? – teszi fel a kérdést vendégszerzőnk, Dénes Ferenc sportközgazdász, aki szerint a britek egy nyitott, befogadó, egyenlő esélyeket biztosító társadalom képét szeretnék demonstrálni a rendezéssel, ezzel is erősítve azokat az értékeket, melyekre a XXI. században építenének.

A miért?-re a magyar ésszel is nyilvánvaló válasz (nevezetesen: a pénz miatt), igazából csak a múlt század 80-as éveitől igaz. Az 1984-es olimpia azért sporttörténeti jelentőségű, mert a Los Angeles-i játékokat kifejezetten profitszerzési célokkal, „klasszikus” marketing, eladásösztönzési, szórakoztatóipari eszközöket felhasználva szervezték, ami után már a nagy európai sportágak sem lehettek ugyanazok, mint előtte.

Persze, nem véletlenül az Egyesült Államokban zajlott a sportgazdasági forradalom, itt értelemszerű volt a nyereségszerzés gondolata. Már a harmadik, 1904-es St. Louis-i nyári olimpiára „az üzleti szellem rányomta bélyegét”, az 1996-os atlantai olimpia pedig éppenséggel a túlzott kalmárszellem miatt idéz fel még ma is rossz emlékeket a sportközvélemény jelentős részében.

Twitter / AtlantaInmotion

Az imázsépítéstől az erődemonstrációig

Míg az amerikaiak közvetlen pénzügyi haszonért rendeznek olimpiát, más városok, országok esetében az olimpiához köthető hasznok gondolata szélesebb. Dél-Korea egész gazdaságát felpörgette az 1988-as szöuli olimpia, Barcelonából világvárost csináltak a XXV. nyári játékok, az ezredfordulós Sydney-i játékok a turizmus és a kiváló rendezés hatásain keresztül nemcsak a várost, de magát Ausztráliát hozták a világhoz közel, Peking pedig sportsikerekbe és lélegzetelállító létesítményekbe burkolt világhatalmi erődemonstrációt tartott olimpiarendezés címén.

Pekingi erődemonstráció
MTI

A londoni olimpia sajátossága a társadalmi szempontok kiemelt fontosságában rejlik. A „szokásos” – GDP növekedéshez való hozzájárulás, munkahelyteremtés, turizmusfejlesztés, stb. – gazdasági célok mellett, talán mindezek előtt, a pályázat és a megvalósítás kulcsszava: legacy.

Hat elsőrendű örökséget definiált az olimpiai koncepció: sport és fizikai aktivitás, mint kulturális örökség; Nagy-Britannia egyik legdeprimáltabb területe, Észak-London rehabilitációja és újjáépítése; a fiatal nemzedékek ösztönzése, az Olimpiai Park, mint a fenntartható helyi élet kerete;  a fogyatékkal élők választási lehetőségeinek növelése és a gazdasági örökség bemutatása, azaz, hogy az Egyesült Királyság kreatív, befogadó, vendégszerető hely az ottélők, a látogatók és az üzlet számára.

Ez a hat kiemelt hagyaték van hivatva fejleszteni a brit társadalom meghatározó értékeit, így a britek sport iránti szenvedélyét, Nagy-Britannia üzleti élet iránti nyitottságát, egy nagy közösség építését és Észak-London megújhodását az Olimpiai Parkkal.

AP / LOCOG

Költségek: a helyszínektől az utánpótlás-nevelésig

A megvalósításhoz 9,289 milliárd font közpénzt irányzott elő a brit parlament. Ennek több mint kétharmadát a központi költségvetés állja (6,248 milliárd font), 23 százalékkal járul hozzá az olimpiai lottó (2,175 milliárd font), 10 százalékot ad London (Nagy-London Hatóság 625 millió font, London Fejlesztési Ügynökség 250 millió font).

Az olimpia megvalósításával megbízott hatóság (ODA) folytonosan változó, egy éve 7,321 millió fontban véglegesített költségvetésének két legnagyobb tétele a helyszín előkészítése, az infrastruktúra kiépítése (1,941 millió font), valamint az olimpiai sportlétesítmények felépítése (1,181 millió font). Az Olimpiai Park-projektre 1,009 millió, az olimpiai falura 891 millió, a közlekedésfejlesztésre 861 millió, a program lebonyolításra 718 millió, médiaközpontra pedig 301 millió fontot szánnak.

Az ODA költségvetésén kívül az általános és létesítmény-biztonság költségei jelentenek hatalmas kiadást (757 millió font), a brit olimpiai csapat eredményes szereplését biztosító felkészüléshez, illetve az ehhez kapcsolt utánpótlás-nevelés és szabadidős sportprogram fejlesztéshez 290 millió fontot biztosítanak, de jut London kicsinosítására és egyéb, a program lebonyolításával kapcsolatos költségekre is – nem kevés tartalékkal (587 millió font) tervezve.

AP / Sang Tan

Járulékos hatások: a kkv-ktől a környzetvédelemig

A PricewaterhouseCoopers 2005 decemberében publikált jelentése szerint az olimpia GDP növekedésére gyakorolt hatásából közel háromnegyed Londonban fog realizálódni a teljes időszak alatt (2005-2016), és egynegyed jut az Egyesült Királyság fővároson kívüli részére. Az olimpia GDP növelő hatása javarészt már megjelent, mivel a beruházások túlnyomó része már megvalósult. Jelentősek a turisztikai hatások, amiknek hozzáadott értékét az olimpia alatt, illetve utána (2013-2016) összesen 762 millió fontra becsüli a tanulmány. Talán meglepő, de ennek csak kevesebb mint egyharmada jelenik meg Londonban.

A szervezők kiemelt figyelmet fordítanak a hazai kis- és középvállalkozásokra. 2010 végéig több mint 134,500 vállalat regisztrálta magát a London 2012 vállalkozói adatbázisban azzal a céllal, hogy közreműködjön a játékok megvalósításában. Az olimpia létrehozásában közreműködő vállalatok 95 százaléka angol székhelyű.

Az olimpia kapcsán mintegy 30 ezer új munkahely keletkezik, 2008-2010 között 22 805 ember dolgozott legalább öt napot az Olimpiai Parkban, a programban több mint nyolcezer olyan munkavállaló talált munkát, aki korábban munkanélküli vagy gazdaságilag inaktív volt.

A szervezők kiemelten kezelik a környezetvédelmi szempontokat is, amire jó példa, hogy az építkezésekhez használt anyagok 70%-át vasúton vagy vízi közlekedéssel szállították a helyszínekre.

AP / Olympic Delivery Authority, Anthony Charlton

Hogy összességében megtérülő-e a londoni olimpia vagy sem, nagyban függ a közhelyszerű „attól függ, honnan nézzük” megközelítéstől. Kulcsmomentum a beruházások könyvelése, amit „az olimpia esetén” illetve „olimpia nélkül” forgatókönyvekkel szokás elemezni. Ez utóbbiakhoz tartoznak azok a beruházások, amik az olimpia rendezéséhez nélkülözhetetlenek, de annak hiányában is mindenképpen megvalósítandó fejlesztések.

Ha ezen, egyébként a költségvetés jelentős részét kitevő beruházásoktól eltekintünk – hiszen az olimpia nélkül is megépülnek –, akkor valóban pozitív mérleggel zárhat a londoni szervezőbizottság. A probléma csak az, hogy „a mindenképpen megvalósítandó beruházásokról” gyakran kiderül, hogy kényszerítő okok (például olimpia) hiányában, ínséges időkben mégsem megvalósítandók. Szintén probléma a hosszú távú, tovagyűrűző hatások valós volta, beazonosítása és számbavétele.

Abban azonban biztosak lehetünk: drága olimpia lesz. Azt meg csak remélni tudjuk, hogy jó olimpia lesz: jól szervezett, biztonságos, gazdaságilag megtérülő, nekünk magyaroknak pedig sportsikereket hozó.

Megéri? Az attól függ… Az imázsépítéstől az erődemonstrációig.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Sport

Magyar aranyak az olimpián - válogatás a legszebb pillanatokból

A magyar sportolók az 1896-os athéni nyári játékok óta eddig 160 aranyérmet szereztek az újkori olimpiákon. Legutóbb, Pekingben hármat. A hvg.hu az eddigi olimpiai győzelmek legszebb pillanatait válogatta össze, mikor együtt szurkoltunk és együtt örültünk.

hvg.hu Sport

Hány stadion kell egy olimpiához? Az összes londoni helyszín

A 2012. évi nyári olimpiai és paralimpiai játékok versenyeit és eseményeit újonnan épített és már meglévő helyszíneken rendezik. Az utóbbiak között olyan híres sport és történelmi helyszínek is szerepelnek, mint az Old Trafford, Wimbledon, a Hyde Park és a brit Lovas Testőrség Felvonulási Tere (Horse Guards Parade).

hvg.hu Sport

Londoni történetek: két olimpia magyar sikerei

Az idei nyári olimpiai játékok helyszíne – a történelemben először – triplázik: London harmadszor rendezhet olimpiát. Az előző két londoni olimpia más történelmi korok és a maihoz szinte nem is hasonlítható sportvilág lenyomata volt. A krónikák eddig tizenhárom londoni magyar aranyérmet jegyeznek.

hvg.hu Sport

Akik már biztosan képviselik hazánkat: a magyar olimpiai indulók

Eddig 83 magyar versenyző biztosította helyét a 2012-es londoni olimpián, de még csak a kvalifikációs versenyek első hullámán vagyunk túl. Ez a szám minden bizonnyal nőni fog, és akár 140-re is felmehet. A résztvevők listája a még megszerezhető kvótákkal.

hvg.hu Sport

Cseh Laci: "Phelps nem indul? Majd hiszem, ha látom!"

A hvg.hu sportrovata az újév első napjaiban felkereste a Kőér utcai uszodában egyik legeredményesebb olimpikonunkat, az úszó Cseh Lászlót, hogy megkérdezze, hogyan állunk fel évvel London előtt.

Vincze Szabolcs Sport

Melyek itthon a doppingérzékeny sportok?

Közelednek a 2012-es londoni nyári játékok, és ezzel együtt itthon a doppingellenőrzés is egyre inkább az olimpiai sportolók felé fordul. Dr. Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidopping Csoport (MACS) vezetője az itthon veszélyeztetett sportágakról, a dopping és az ellenőrzés kapcsolatáról és a jövő nagy kihívásáról beszélt a hvg.hu-nak.