szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Manchester új városközpontjában a 171 m magas Beetham torony szeles időben UFO leszállásra emlékeztető hangot kiadva fuvolázik. A manchesteri felhőkarcoló egyvonalas C közelében megszólaló hangja azóta nem hagyja nyugodni a szomszédokat, hogy áprilisban felszerelték az utolsó, 14 m magas, acélból és üvegből készült pengeszerű díszt a torony tetejére.


A Beetham Tower Manchesterben.
Magasról fütyül az egészre
© findaproperty.com
Nem ez az első hangos épület, s nem is az utolsó. A nagyvárosok egyre magasabb épületeit tartósan erős szél fújja, s ennek zaja észrevétlenül növeli a környezeti zajterhelést. A figyelem központjába általában csak néhány, különleges hangú épület kerül.

Hollandiában, Hook városában kiállítási csarnokot építettek, amelynek meghatározó látványeleme egy rácsos hátsó fal volt. A fal iránya egybeesett az uralkodó széljárással, és amikor a szél sebessége elérte a 72 km/órát, 2500 Hz-es, 100 decibeles fülsiketítő sivítással megszólalt a 9x4 centiméteres sejtekből álló rácsozat. A kutatók végül úgy hallgattatták el az épületet, hogy egy vékony második dróthálóval megtörték az örvények szabályosságát.

A környezetbarát megoldások jegyében például divat lett az épületek hő-terhelését árnyékoló zsalu rácsokkal csökkenteni, s minden ilyen szerkezet körül örvényleni kezd a levegő. A hang kialakulásának mechanizmusa ugyanaz, mint amikor üres sörösüveg felett fúj el valaki: a nyílás felett megfelelő irányban elhaladó szél örvényeket kelt, s az örvénylő levegő gerjeszti a rezonátort, ami hangot sugároz.

Az üvöltő vagy éneklő épületek lecsendesítésére szerződtetett akusztikusok két dolgot tehetnek: megpróbálják elérni, hogy az örvények csak extrém nagy szélsebességeknél alakulhassanak ki, és megpróbálják megszüntetni a csatolást a gerjesztő örvények és a potenciális rezonátorok között.

Az egyre hangosabb épületeket nagy szakmai hallgatás övezi – olvasható a The New Scientist című angol tudományos folyóirat online kiadásában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Kult

A MÜPA a világ legjobb kulturális épülete lett

A budapesti Művészetek Palotája nyerte az építészeti szakma egyik kiemelkedő nemzetközi elismerését a The Wall Street Journal és egy ingatlan szakmai szövetség, a FIABCI 2006. évi díját - jelentették be a Bangkokban tartott ünnepélyes gálán.

hvg.hu Tech

Malmö felhőkarcolóival akarja magára vonni a világ figyelmét

Budapesten jó ideje folyik a vita arról, hogy szabad-e egy hagyományosan alacsony szerkezetű városba felhőkarcolókat építeni. Párizs és London a kérdésre igennel válaszolt, de a toronyépítészet babérjait most Malmö Svédország harmadik legnagyobb városa akarja elragadni tőlük.

Világ

Tajvan: elkészült a világ legmagasabb felhőkarcolója

508 méter magas felhőkarcolót építettek Tajvanon. A Tajpej 101 nevű irodaház – melyet hivatalosan csak jövőre adnak át – 56 méterrel magasabb az eddigi csúcstartónál, a Petronas olajtársaság Kuala Lumpur-i tornyainál.