szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ausztrál kutatók laboratóriumi kísérletei szerint a szarvasmarha előtej (kolosztrum) bizonyos összetevői nagy mértékben gátolni tudják különféle szájon át terjedő, többnyire a táplálékkal a szervezetbe jutó vírusok, köztük a kalici és a polio vírusok szaporodását.

Karl B. McCann és munkatársai a Melbourne-i egyetemen kalici vírussal (felin calicivirus), illetve polio vírussal fertőzött sejtekhez szarvasmarha előtejből származó laktoferrint adagoltak, és ez jelentősen csökkentette a vírusok fertőzőképességét.

A vírusokkal végzett laboratóriumi (in vitro) kísérleteket nehezíti, hogy sejttenyészeteket kell megfertőzni velük, és csak bizonyos sejt-vírus kombinációk tarthatók életben.
 
A kutatók azt tapasztalták, hogy a fertőzés előtt, vagy közben sejttenyészetekhez adagolt szarvasmarha eredetű laktoferrin lényegesen lelassította a kalici, illetve polio vírusok terjedését. Ki tudták mutatni, hogy a vírusok jelenlétében laktoferrin jelent meg a sejtek felületén, s feltehetően elzárta az utat a vírusok elől - amint arról a kutatók az alkalmazott mikrobiológiával foglalkozó Journal of Applied Microbiology című folyóiratban beszámoltak.
 
Egy másik ausztrál biológus csoport - az előző kutatásban is részt vevő - és szintén a Melbourne-i egyetemen dolgozó  - H. Roginski vezetésével az International Diary Journal című, tejtermékek kutatásával foglalkozó tudományos folyóiratban összefoglalta a különböző eredetű tejfehérjék és peptidek mikrobiológiai hatásával kapcsolatban eddig megjelent száznál is több publikáció eredményét, és azt a következtetést vonta le, hogy különféle vírusok ellen a szarvasmarha eredetű laktoferrin sokkal hatásosabb, mint az emberi eredetű.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Járványos méreteket öltött a kórházakban a calici vírus

Az úgynevezett calici vírus a Semmelweis Egyetem Kútvölgyi Klinikáján, a Szent János Kórházban, a Jahn Ferenc Kórházban, valamint a Győr közeli Nyúl községben is járványos méreteket öltött - jelentette ki Molnár Kornélia, az országos tiszti főorvos helyettese szerdán a Magyar Televízióban.

MTI Plázs

Calicivírus-gyanús megbetegedések a Zala megyei kórházban

Öt beteget ápolnak calicivírus-gyanúval a Zala megyei kórházban: két esetben már igazolódott a diagnózis, a többi vizsgálati eredmény a jövő hét elejére készül el - tájékoztatott Belencsák Ágnes, az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) helyettes megyei tiszti főorvosa. A kardiológiai osztályon látogatási és betegfelvételi tilalmat rendetek el.

MTI Itthon

Calici vírus: már 243-an betegedtek meg

Mintegy 243-an betegedtek meg eddig calici vírus-fertőzésben: a fővárosban 173-an, a Győr közeli Nyúlban 70-en - közölte az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) szóvivője szerdán.