szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Fénycsövekre cserélik a szigetország hagyományos villanykörtéit egy környezetvédelmi rendelet értelmében, amelynek célja a klímaváltozást elősegítő gázok kibocsátásának csökkentése.

Egy 1879-es utcai izzólámpa világít a New Jersey-i
Edison Múzeumban. Eljárt felette az idő.
© AP
A CBC News értesülései szerint Malcolm Turnbull ausztrál környezetvédelmi miniszter kedden jelentette be a váltást, mivel ezáltal 2012-re 800 000 tonnával lehet csökkenteni az üvegházhatást okozó gázok kiboccsátását.

„2009-től illegális lesz azon termékek árusítása, amelyek nem felelnek meg az energiahatékonysági szabványoknak” – nyilatkozta Turnbull az ausztrál ABC rádióállomásnak. „Eddigre lehetetlen lesz izzólámpákhoz jutni, egyszerűen azért, mivel nem kerülhetnek majd forgalomba.

Az ausztrál ellenzék üdvözölte a döntést, ám felhívta a figyelmet arra, hogy a szigetország kormánya még így is hatmillió tonnával elmarad a kitűzött céltól, hogy évente 597 millió tonnával, vagyis az 1990-es kibocsátási szint 108 százalékával csökkentse az emisszióját.

A több mint 125 éve kifejlesztett, Edison-féle izzólámpában egy fém izzószál világít. A villanykörtét nemesgázzal töltik fel, hogy meghosszabbítsák az élettartamát. Ezeket a világítótesteket már jó ideje támadják az energiahatékonysággal foglalkozó csoportok, mondván, ezek az izzók, jelentős hőleadásuk miatt nem teszik lehetővé az elektromos áram hatékony felhasználását.

Turnbull hozzátette, a fénycsövek használta mintegy 66 százalékkal csökkentené az ausztrál háztartások világításra fordított kiadásait.

A javaslatot már két amerikai állam – Kalifornia és New Jersey – illetve Nagy-Britannia törvényhozói is átvették.

Egy ottawai non-profit szervezet, a One Change Kanadában is szeretné elérni a kizárólag fénycsöveket használó világítás bevezetését. Ennek érdekében elindították Project Porchlight nevű kezdeményezésüket, melynek keretében aktivistáik minden egyes kanadai háztartásba szeretnének egy-egy fénycsövet eljuttatni. A Hydro Ottawa nevű cég támogatásával eddig már negyedmillió villanykörtét cseréltek le, s nemrég indították el hasonló kampányaikat Whitehorse, Thunder Bay és Guelph városában is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Jégből nyernek ki energiát az USÁ-ban és Kanadában

A Föld energiatartalékai - bár a szénhidrogének lassan fogytán vannak - továbbra is hatalmasak, gázból és metán-hidrátból, a vízbe fagyott metángázból nagy mennyiség áll rendelkezésre. A kutatók szerint az emberiség ebből a forrásból hosszú évtizedekig, sőt, talán évszázadokig képes lenne ellátni magát energiával, de ehhez ki kell aknázni a sok billió köbméteres tartalékokat.

MTI Tech

Izzólámpa helyett világít az OLED

A természetes napfényhez hasonló fényt kibocsátó, jó hatásfokú, lapos fényforrást készítettek szerves félvezetők felhasználásával amerikai egyetemi kutatók. A 13 éves munkával elkészült OLED (organic light-emitting diode, vagyis szerves fény kibocsátó dióda) várhatóan drasztikusan átalakítja a belső terek világítását.

euractiv.hu Tech

2030-ra komoly szerepe lesz a bioenergiának

Az EU-tagországok energiaügyi miniszterei ragaszkodnak ahhoz, hogy a biomasszával és a bio-üzemanyaggal kapcsolatos ügyekben a tagállamok megőrizhessék döntési jogukat. A bio-üzemanyag további felhasználásának kutatására újabb kutatási és fejlesztési platformot dolgoztak ki.

euractiv/hvg.hu Tech

Korlátlan, tiszta és ingyenes energiát ígér egy ír cég

Az ír Steorn műszaki fejlesztőcég bejelentette, hogy felfedezett egy mágneses terek egymásra hatásán alapuló technológiát, amely lehetővé teszi a tiszta, ingyenes és korlátlan energia termelését. A bökkenő csak az, hogy a tudomány állása szerint amit az írek állítanak, az lehetetlen, mert áthágja az anyag- és energia-megmaradás törvényét.

MTI Tech

A szélenergia a legkifizetődőbb?

A legkifizetőbb energia a szél - vélekedik két amerikai kutató, Cristina L. Archer és Mark Z. Jacobson. A páros első ízben mérte fel a tengereken és a kontinenseken uralkodó széláramlatok erejét.

BBC Tech

Napi egymillió mobiltöltőt felejtünk a konnektorban

A mobiltelefon az egyik legkisebb elektronikai eszköz, mely az emberek keze ügyében megtalálható, a leselejtezett kézi beszélők után hátramaradó hulladékmennyiség ártalmatlanítása és kezelése azonban annál méretesebb problémát jelent.

MTI Tech

Nagy mértékű energiapazarlást jelentenek a bekapcsolt PC-k

A világhálót kiszolgáló számítógépek energiafogyasztása korántsem elhanyagolható: Mark Mills energiakutató (Digital Power Group, USA) szerint jelenleg az USA-ban előállított elektromos energia 10 százaléka számítógépek üzemeltetésére megy el, s ez a szám egy évtizeden belül megkétszereződhet, már csak azért is, mert míg régebben a munkaidő végeztével kikapcsolták a gépeket, a világháló folyamatos üzemet jelent.

MTI Tech

Fénynyalábból energia

A németországi Jülichben egy új típusú erőmű prototípusát kezdték építeni: a naperőmű a fényt mintegy összenyalábolja, és egy torony tetején lévő vevőhöz továbbítja. Az így összegyűjtött hőenergiával gőzt termelnek, amellyel aztán meghajtanak egy turbinát.