szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Csaknem 2000 tonnás az óriási mágnes, amely a genfi CERN-ben, a világ legnagyobb kutatóközpontjában szereltek fel.

Az LHC 27 kilométeren át
utaztatja a részecskéket
© CERN
Az intézmény központi részét alkotó mágnes súlya pontosan 1920 tonna, annyi, mint négy Jumbo repülőgépé. Magassága 16 méter, szélessége 17, hossza 13 méter.
 
A Die Welt című német napilap internetes változata szerint a közeli helyszínen gyártott mágnest külön erre a célra konstruált daruval helyezték el a földalatti kísérleti csarnokban úgy, hogy oldalt 20 centiméternyi távolság volt a falaktól. A műveletet 10 óra alatt hajtották végre.
 
A most elhelyezett óriás mágnes a világ legnagyobb részecskegyorsítójában a részecskék ütközésének mérésére szolgáló négy detektor legnagyobbikához tartozik. 
 
URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

A Large Hadron Collider (LHC), magyarul a nagy hadron-ütköztető gyűrű várhatóan 2007 novemberében áll üzembe. Energiáját fokozatosan növelik, 2008-ban ez a gyorsító lesz a világon a leghosszabb, és a legnagyobb energiájú.
 
Az LHC a korábbi nagy elektron-pozitron ütköztető-gyűrű alagútját hasznosítja újra. A 3 méter átmérőjű, 27 kilométer hosszú alagút négy helyen keresztezi a svájci-francia határt, legnagyobb része francia területen fekszik. Az ütköztető maga a föld alatt van, így csökkenthetők a területbérleti díjak, és a mérést zavaró kozmikus sugárzás.
 
A CERN honlapja és a Wikipédia internetes lexikon leírása szerint a gyorsító egy szinkrotron, amely kör alakú pályán gyorsítja fel a részecskéket a fénysebesség közelébe. A részecskék több "csomagban" keringenek, a gyorsító ezeket a részecskecsomagokat több óráig keringeti mindkét irányban két olyan csőben, amelyben vákuum van. A gyorsító kerületén négy nagy detektor található, azok középpontjában keresztezik a részecskenyalábok pályáját, lehetővé téve a részecskék ütközését.
 
A kísérletek során a világmindenség keletkezésének körülményeit, az úgynevezett ősrobbanás kialakulását vizsgálják.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Robbanás egy japán részecske-gyorsítóban

Robbanás történt szombaton a japán Mikazuki városban működő szinkrotronban. Két kutató, egy tajvani és egy francia megsebesült, sugárzás azonban nem került ki a tudományos létesítményből.

Gazdaság

Részecskelassító

Magyarország esélyes az 1 milliárd euró értékű európai neutronkutató központ megépítésére. A lobbizó fizikusok biztos üzletnek tartják a megaberuházást, kormányzati körök azonban bizonytalannak látják a megtérülését.

hvg.hu Plázs

Nanorészecskékkel a rákos daganatok ellen

A tudósok bíznak abban, hogy megtalálták a módját, hogyan akadályozhatják meg a rákos daganatok tápanyaggal való ellátását, illetve továbbterjedését a szervezeten belül.

Panoráma Tech

Ezüst nanorészecskékkel a kórházi fertőzések ellen

Az orvosi műszerek, tűk, katéterek felületére ezüst nanorészecskéket juttatva csökkenteni lehetne – csak az Amerikai Egyesült Államokban évi 2 millióra becsült – kórházi fertőzések számát, amelyek közül minden huszadik halállal végződik.