szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az űrhajózás napja alkalmából Bay Zoltán-díjat vett át Ferencz Csaba és Szegő Károly űrkutató pénteken Budapesten, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériumban (KvVM).

Az elismeréseket Kovács Kálmán, a tárca államtitkára, a Magyar Űrkutatási Tanács elnöke adta át a két kutatónak az Űrkutatási Tudományos Tanács (ŰTT) ülésén - tájékoztatott a KvVM sajtóirodája.
 
A 2002-ben alapított Bay Zoltán-díjakat minden évben az űrhajózás napja - Jurij Gagarin űrrepülésének évfordulója - alkalmából adják át az űrkutatás terén kimagasló tevékenységet végzőknek. Jurij Gagarin orosz űrhajós 1961. április 12-én a Vosztok-1 űrhajóval hagyta el a Föld légkörét.
 
A tárca közlése szerint Ferencz Csaba villamosmérnök, az ŰTT tagja még egyetemistaként kapcsolódott be a magyar űrkutatásba, megalapította a műszaki egyetem űrkutató csoportját. Nevéhez fűződik az első magyar műhold-fedélzeti műszer, egy mikrometeorit-detektor kifejlesztése, amelyik az Interkozmosz-12 műholdon repült sikeresen.
 
A másik idei díjazott, Szegő Károly fizikus szintén az ŰTT tagja, az 1980-as évek óta foglalkozik űrfizikával. Számos nemzetközi programban vett részt, jelenleg a napszél és a nem mágneses bolygók kölcsönhatásait tanulmányozza.
 
Az írásos összegzés szerint az ŰTT tagjai pénteken megtárgyalták a Charles Simonyi amerikai-magyar űrturista által végzendő tudományos kísérleteket, valamint a Magyar Űrkutatási Iroda KvVM-be történő integrációjával kapcsolatos kérdéseket.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!