szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Az ember belső rezgései hajthatják azokat a csöppnyi generátorokat, melyek a jövőben a szívritmus szabályozó pacemakereket működtethetik majd.

© AP
A Southamptoni Egyetem kutatói által megalkotott generátort azért fejlesztették, hogy olyan eszközök energiaellátását biztosítsák, melyekben igen körülményes, vagy lehetetlen az elem vagy akkumulátor cseréje. Az eszközt eredetileg gyárakban használt vezeték nélküli érzékelők energiaellátására tervezték – írja a BBC.

A generátor létrehozói szerint megoldásuk tízszer hatékonyabb, mint bármely hasonló eszköz. A csöppnyi ketyere, mely kevesebb mint egy köbcentiméter méretű, a körülötte lévő világ rezgéseit használja fel energiatermelésre úgy, hogy egy konzolos tartó ide-oda ingázva mágnesesen töltődik.

„Noha így csak mikrowattnyi energiamennyiség termelhető, az is több mint elég szenzorok működtetésére” – mondja a fejlesztést vezető dr. Steve Beeby a Southamptoni Egyetem tudósa.

„A vezetéknélküli szenzorok legnagyobb előnye, hogy a vezetékek és az elemek eltávolítása után olyan helyekre is felszerelhetővé váltak, melyekre azelőtt nem volt lehetőség. Ráadásul a csöppnyi generátornak hála több szenzort is felszerelhetnek, mert nem szükséges több azok energiaellátásának folyamatos ellenőrzése és az elemek cseréje" - teszi hozzá a szakemeber.

Beeby találmányát először egy légkompresszorba szerelték be, de a jövőben kiválóan alkalmas lehet önellátó orvosi készülékek működtetésére is. A pacemakereknek megvan ugyanis az az előnye, hogy a szívverés által bőven termelődik annyi energia, amennyi a generátor ellátáshoz szükséges.

További felhasználási területe lehet például vasúti és közúti hidakra szerelése, melyeknek állapotáról folyamatos információt adhat a közlekedésfelügyeletnek.

A fejlesztés az EU 14,3 millió eurós Vibration Energy Scavenging projektjének támogatásával készült, melynek fő kutatási iránya a környezet hullámainak hasznosítása energiatermelésre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Szívritmuszavart és gutaütést okozhat egy génmutáció

Nagyban növeli a szívritmuszavar és a gutaütés kockázatát két génmutáció, állítják a Nature legújabb számában megjelent tanulmányukban izlandi kutatók, akik új vizsgálati módszert is ajánlanak a rendellenesség kiszűrésére.

MTI Plázs

Az aerobik hasznos a szívbetegeknek

Az aerobik javíthatja a szívműködést azoknál a betegeknél, akik szívproblémákkal küzdenek - mutatták ki számos vizsgálat összevetésével amerikai kutatók.

hvg.hu Tech

Szívbillentyűt növesztettek őssejtből

Brit tudósoknak a világon elsőként sikerült őssejtekből az emberi szív egy darabját létrehozniuk. A kutatás vezetője szerint tíz éven belül lehetővé válik, hogy akár egy teljes szívet növesszenek a módszer segítségével.

MTI Plázs

Szívbetegséget okoznak a transzzsírok

A koszorúér- betegség kialakulásának kockázata háromszor nagyobb azoknál a nőknél, akiknél magas a transzzsírok szintje a vérben - olvasható a Vérkeringés (Circulation) című amerikai szaklapban. A Harvard Egyetem nők körében végzett vizsgálatának eredményét a lap az eddig ismert legmeggyőzőbb bizonyítéknak tartja.

MTI Tech

Alkalmasak az emberi őssejtek a szívgyógyászatra

Az emberi őssejtek valójában képesek regeneráló szívizomsejtetekké átalakulni - állapították meg francia tudósok emberi őssejteknek infarktuson átesett patkányok szívizomszövetébe történt átültetésével végzett kísérleteik révén.