szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai űrügynökség igazgatója szerint 2057-ben a Marsraszállás két évtizedes jubileumát ünnepelheti majd az emberiség.

A jövő telepesei
© NASA
Michael Griffin az indiai Hyderabadban rendezett nemzetközi űrhajózási kongresszuson szólalt fel a fenti témát illetően. A szakember utalt George W. Bush amerikai elnök néhány éve bejelentett szándékára, mely szerint 2020-ig az USA újra embert küld a Holdra, amelyet ugródeszkaként használnának egy jövőbeni Mars-misszióhoz.

„A Holdon és a Marson a jövő civilizációját szeretnénk felépíteni” – tette hozzá Griffin, a világ űrügynökségeit vezető szakértőkből álló közönsége előtt.

A NASA Phoenix kódnevű űrhajója 2008-ban landol majd a vörös bolygó északi részén található síkságon, hogy felmérje, mi szükséges az életben maradáshoz az égitest felszínén.

„Jelenleg egyedül az űrturizmus az egyetlen eszköz, amely hosszútávon gazdaságossá teheti az űrutazást” – fejtette ki Griffin. „A mozgalom segítségével megfelelő anyagi hátteret lehet teremteni a kutatásokhoz, azonban gondoskodni kell a turisták utánpótlásáról és biztonságuk szavatolásáról is.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

„Egy köpésre vagyunk a Marstól, de hiába”

Nem a nagyszerű jövő vár bennünket a világűrben, hanem a bizonytalanság, a bunkerélet és a maihoz képest túlszabályozott életforma. Az űr gyarmatosítása ugyan esélyt adhat a túlélésre az emberi fajnak, de nem menti meg a nyugati civilizációt. Attól azonban nem igen kell tartani, hogy más értelmes lényekkel kell majd marakodnunk az univerzum koncáért. Galántai Zoltán jövőkutató a nem túl szép új világról.

hvg.hu Tech

A Mars fagyott tengereiben rejtőzhet az élet

A Marson élet után kutató kísérleteknek minden eddiginél mélyebbre kell fúrniuk, ha sikerrel szeretnének járni – állítja egy friss kutatás. Kezdésképp az Elysium nevű fagyott tengerben kell vizsgálatokat végezniük a kutatóknak.

MTI Tech

Útnak indult a Phoenix Mars-szonda

Útnak indította szombaton az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA a Phoenix Mars-szondát, amely a vörös bolygó jegében mikroorganizmusokat, vagy azok nyomát fogja kutatni.

MTI Tech

Hogyan juthatunk el 520 nap alatt a Marsra?

Az Európai Űrhajózási Ügynökség (ESA) 520 napra keres önkénteseket egy szimulált Mars misszióhoz. A jelentkezőknek jól képzett, jó kondíciójú, 25 és 50 év közötti, sok szabadidővel rendelkező idealistának kell lennie, ugyanis a fizetség csak havi bruttó 3600 euró (körülbelül 920 ezer forint) - írja a Der Spiegel című hetilap online változata.

MTI Tech

Több kilométeres jégpáncél a Marson

Több kilométer vastag jégpáncél borítja a Mars déli pólusát - ismertették amerikai kutatók a Science tudományos magazinban a Mars Global Surveyor űrszonda adatait.

MTI Tech

Nem kerül a Mars a Föld közelébe

Az interneten terjedő információkkal ellentétben nem kerül a Föld közelébe augusztusban a vörös bolygó, a legközelebbi "nagy Mars-közelség" decemberben lesz - mondta a Magyar Csillagászati Egyesület (MCSE) főtitkára.