szerző:
Bari Máriusz
Tetszett a cikk?

Charles Simonyi művészeti és tudományos alapítványa, valamint Bill Gates 30 millió dollárt adományozott a világ legnagyobb digitális kamerájának elkészítésére. A fényképezőgép egyben olyan teleszkóp is, ami gigantikus ingyentérképet készít a látható égboltról.

Az először várhatóan 2014-ben napvilágot látó LSST (Large Synoptic Survey Telescope) teleszkóp 20 millió dollárt kapott Simonyi alapítványától és további 10 milliót a Microsoft alapítójától, Bill Gates-től. A 8,4 méteres LSST a látható égboltot 3200 milliárd megapixeles digitális kamerájával fogja vizsgálni, ennek köszönhetően a tudósok gyorsabban tudnak majd rábukkanni a Földet fenyegető aszteroidákra, pontosabban tudják megvizsgálni a szupernovákat és képesek lesznek feltérképezni 200 milliárd galaxist, értesült a fejlesztésről a Network World weboldal.

A teleszkóp a tervek szerint háromnaponta vizsgálja át az égboltot, alkalmanként 30 terabájtnyi adatot szolgáltatva az LSST részét képező, erre szakosodott adatfeldolgozó központoknak. A teljes adatbázis 150 petabájtra rúg majd és teljesen publikus lesz. Mind az adatbázist, mind a katalógusait megszorítás nélkül használhatják majd a kutatók és az amatőr érdeklődők egyaránt: az adatokat kezelő rendszer egyszerű és átlátható lesz, képes lesz kezelni az érdeklődők egyszerűbb kereséseit, de azokat a tudományos kutatásokat is, amelyek a teljes adatbázist igénybe veszik.

Az adománynak köszönhetően lehetővé vált a 2000 óta fejlesztés alatt levő LSST három nagy fénytörő lencséjének elkészítése. A két legynagyobb tükör gyártásának első munkafázisait nemrégiben indították be az University of Arizona egyik laboratóriumában, a Mirrorban - a három tükör előállítása több mint öt évet vesz majd igénybe. A teleszkóp Észak-Chile egyik háromezer méter magas hegycsúcsán, a Cerro Pachonon épül majd fel. A programban 22 cég és egyetem vesz majd részt, többek között a Penn State, a California Insitute of Technology, a Columbia University, a Stanford University, a Harvard-Smithsoniain Center for Astrophysics, valamint a Google is.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Bari Máriusz Tech

Google vagy Microsoft: ki viszi az egészségügyet?

Kevesebb mint két héttel azután, hogy a Microsoft bejelentette online egészségügyi szolgáltatását, tegnap a Google tette ugyanezt. Míg mindkét cég nagy kihívást jelentő vállalkozást emlegette az egészségügybe való betörést, a Microsoft láthatóan előnybe került a keresőóriással szemben.

MTI Tech

Próbaüzembe állt a világ legnagyobb teleszkópja

Ha a Föld korong lenne, akkor ezentúl a Kanári-szigetekről látni lehetne egy Moszkvában égő gyertya fényét vagy egy Ausztráliában úton lévő autó fényszóróját. Most már mindenesetre adva van az ehhez szükséges óriás teleszkóp.