szerző:
Bari Máriusz
Tetszett a cikk?

Olyan hordozható robotruhát mutatott be japán kutatók egy csoportja, amellyel megnövelhető a farmerek fizikai teljesítőképessége. A megoldás igencsak aktuális abban a mezőgazdasági rendszerben, ahol egyre idősebb gazdák dolgoznak - derült ki a Sankei hírügynökség anyagából.


Az idősebbek még jobban járnak vele
© Sankei
A motorizált robotruhát a tokiói Mezőgazdasági és Technológiai Egyetem laborjaiban fejlesztette ki Sigeki Tojama professzor és csapata. A ruhába épített érzékelők az izommozgás legapróbb változásaitól függően kontrollálják a robotöltözet nyolc különféle pontra helyezett motorját. A vállak, térdek, karok és lábak terhelését megkönnyítő motorok a teszterek szerint annyira megkönnyítik a nehéz tárgyak cipelését, hogy tíz kilósnak sem érezni őket - igaz, nem térnek ki arra, hogy a "nehéz tárgy" mekkora súlyt jelent.

A ruha nemcsak extra izomerőt kölcsönöz a farmereknek, hanem a fametszés során is képes karjukat sokáig egy helyben tartani anélkül, hogy elfáradnának, emellett jól jöhet akkor is, amikor egyes zöldségeket tövestül kell kitépni a földből.

A ruhát január 9-én mutatták be, a nyilvános teszt során Rjószuku Tanaka diák emelgetett és cipelt húszkilós rizseszsákokat. "Alig érzem a súlyokat, olyan, mintha iszonytató izmaim lennének", mondta.

A fejlesztők reményei szerint a robotizált ruhát négy éven belül piacra dobhatják, piaci ára valószínűleg 500 ezer és 1 millió jen (800 ezer és 1,6 millió forint) között mozog majd.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!