szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Marsra május 25-én leszállt Phoenix amerikai automatalaboratóriumot irányító szakemberek attól tartanak, hogy a jövő hétre tervezett talajmintavétel az utolsó lehet a szonda küldetése során - közölte Peter Smith, a misszió tudományos vezetője.

Az egyik első kép, amelyet a
Phoenix landolás után hazaküldött
© NASA
Leszállása után egy héttel a Phoenix a 2,4 méter hosszú robotkarja végén lévő lapátjával sikeresen kiemelt egy kávéscsészényi rögöt a vörös bolygó fagyott talajából. Ezt követően azonban gondok merültek fel, mivel a talajminta túl nagy volt ahhoz, hogy be tudják tuszkolni az egyik olvasztókemencébe. Végül addig vibráltatták a berendezés "bejáratát", hogy sikerült bejuttatni a talajdarabot a kemencébe.

Az ezt követő vizsgálatok alapján a földi irányítás megállapította: ez a művelet túlságosan megviselte a Phoenix elektromos rendszerét, és úgy tűnik, hogy a tartós rezegtetést biztosító motor működtetése megártott a szomszédos cellák áramkörének is, vagyis nem kizárt, hogy az újabb mintavétel-kísérleteket rövidzárlat gátolhatja majd.

A szondának nyolc olvasztócellája van, de mindegyik csak egyszer használható, így mérnökök szorongva várják a jövő hétre tervezett mintavételt, mert nem tartják kizártnak, hogy a kemencék lehetséges működtetésének folyamata az akutnak tűnő áramkörprobléma miatt véget ér.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Jeget talált a Marson a Phoenix

A tudósok szerint a NASA Phoenix szondája az egyik legutóbbi talajmintával jeget hozott a felszínre - jelentették be a misszió illetékesei.

MTI Tech

Útnak indult a Phoenix Mars-szonda

Útnak indította szombaton az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA a Phoenix Mars-szondát, amely a vörös bolygó jegében mikroorganizmusokat, vagy azok nyomát fogja kutatni.

hvg.hu Tech

Elkapták a Phoenix űrszondát landolás közben – fotó

A Marson sikeres leszállást végrehajtó Phoenix-et a NASA Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) nevű műhold nagy felbontású kamerája kapta lencsevégre, mikor még ejtőernyővel közeledett a vörös bolygó felszíne felé. Ez az első eset, hogy egy űrjármű fotózott le egy másik űrjárművet, amely egy másik bolygóra ereszkedik le éppen.

Bari Máriusz Tech

A Marsról írja blogját a Phoenix szonda

Nemcsak biztonságban szállt le a Phoenix a Mars felszínére, hanem folyamatosan nyomon is lehet követni űrbeli élményeit. A szondával kapcsolatos hírek a Twitter gyorsblog-rendszeren olvashatóak.

MTI Tech

A Phoenix nehezen boldogul a Marson

Gondot okoz a Marsot kutató Phoenix űrszonda első talajvétele a NASA kutatóinak, az automata űrlaboratórium által kiemelt első rög, túlságosan durvaszemcsézetű, s a labor egyelőre nem tudja elemezni azt - közölte a kaliforniai Pasadenában lévő földi irányítás.

Prizma

Phoenix a Marson

Sikeresen landolt hétfőn hajnalban az amerikai Phoenix űrszonda a Mars eddig kevéssé vizsgált fertályán, az északi...