szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

2008. július 17-én született meg a Wikipedia magyar változatának 100 000. szócikke - az Erdődi Simonról szóló cikket az oldal Doncsecz nevű szerkesztőjének köszönheti.


Mi a Wikipedia?
Első, angol nyelvű változata 2001 januárjában indult, és néhány év alatt a világ legnaprakészebb és leggyorsabban növekvő enciklopédiája lett; mára több mint 250 különböző nyelvű Wikipédia létezik, és naponta több millió olvasó használja őket.

Az enciklopédia teljes tartalmát önkéntesek hozzák létre és tartják karban.
A magyar Wikipédia a huszonkettedik azon változatok sorában, amelyek elérték a 100 000-es cikkszámot. A beszélők számát tekintve a magyarhoz hasonló nagyságú nyelvek közül a cseh változat cikkeinek száma néhány héttel ezelőtt lépte át ezt a határt, a szerb testvérprojekt pedig 64 ezer szócikknél tart. A szomszédos országok nyelvein a német 770 ezer, az ukrán 122 ezer, a román 112 ezer, a szlovák 98 ezer, a szlovén 65 ezer, a szerb 64 ezer, míg a horvát nyelvű változat 45 ezer szócikket tartalmaz. Nyelvrokonaink közül a finn Wikipédiának 170 ezer, míg az észt változatnak 51 ezer szócikke van.

(Összehasonlításul: az 1897-ben elkészült A Pallas Nagy Lexikona 150 ezer, az 1935-ben befejezett Révai Nagy Lexikona 230 ezer, a 2004-re befejezett Magyar Nagylexikon kb. 150 ezer címszót tartalmaz. A magyar Wikipédia most jár 100 ezernél, de a cikkei átlagosan hosszabbak: a Révai teljes szövege például százmillió karakter körül van, míg a magyar Wikipédiáé négyszer ennyi.)

A Wikipédia jelmondata: „Wikipédia: A szabad enciklopédia”, amely azonban nem jelent egyben anarchiát is: a szócikkek színvonalának biztosítására számos ajánlást és irányelvet fogalmaztak meg a közreműködők, amelyek betartását folyamatosan ellenőrzik. Szigorú értelemben vett vezetősége nincs a Wikipédiának, a készítői azonban igyekeznek ügyelni rá, hogy ne kerüljenek téves információk az oldalakra, valamint hogy a már meglévő szócikkek minősége ne csorbuljon. Az enciklopédia lapjain elkövetett rongálást, vandalizmust rövid időn, gyakran perceken belül helyreállítják.

Egy jelenleg tesztelés alatt álló fejlesztés lehetőséget ad a szócikkek egyes változatai minőségének megjelölésére. Bevezetése után a Wikipédia előtt új dimenzió nyílik: segítségével lehetővé válik kiválasztani egy-egy szócikknek a közösség által ellenőrzött változatait, és kizárólag ezek között böngészni. Lehetőséget ad a szócikkek értékelésére is, így az olvasó tájékozódhat, hogy az olvasott cikk mennyire megbízható, mennyire szolgáltat részletes, teljes információkat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Séra László Tech

Gagyi-e a Wikipédia?

Gyakran hivatkoznak arra, hogy a Wikipédia szócikkei „nem hitelesek”, nem pontosak. Ez természetesen elkerülhetetlen, ha bárki írhat szócikket, globálisan nézve azonban a közös munka bámulatosan sikeres. Csak meg kell érteni, hogy működik. Chris Anderson sikerszerző - a HVG Könyvek jóvoltából most megjelent - könyvében, a Hosszú farokban többek között rámutat: hogyan érdemes használni a Wikipediát, és miben jobb, mint hagyományos lexikontársai. Részlet.

hvg.hu Tech

A Wikipedia-alapító rivális online lexikont indított

Larry Singer a Wikipedia egyik alapító tagja, saját szülöttjének indított konkurenciát. A Citizendium nevű oldallal az a célja, hogy elkerülje a Wikipedián dúló vandalizmust és következetlenségeket, miközben továbbra is ragaszkodik a demokratikus szervező elvekhez.

MTI Tech

Wikipedia-riválist indít a Google

Ingyenes online tudástárat fejleszt a Google. A Knol néven futó projektről Udi Manber, az informatikai óriáscég műszaki alelnöke számolt be.

Bari Máriusz Tech

Megvan a Wikipedia utódja?

A Wikipedia online enciklopédia szócikkeinek legjobbjaiból válogat a Veropedia. A még csak kísérleti stádiumban működő oldalt a Wikipedia használóinak egy csoportja indította be, céljuk egy feddhetetlen enciklopédia létrehozása.

MTI Tech

Rekordösszegű adomány a Wikipediának

Minden korábbinál nagyobb összegű, összesen hárommillió dolláros (490 millió forint) adományt kapott a Wikipedia online enciklopédiát működtető alapítvány.