szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Rákkeltő anyagot, glicidamidot tartalmaz német tudósok kutatási eredményei szerint a sült krumpli és a chips.

Az anyag a hevítés során válik ki a szénhidrátban gazdag élelmiszerekből, és sokkal veszélyesebb rákkeltő, mint a hat éve a sült krumpliból kimutatott akrilamid - ismertette hétfőn a müncheni egyetem munkatársai vizsgálódásának eredményeit.

Nagy visszhangja volt annak idején, hogy a sült ételekből kimutatták a rákkeltő akrilamidot. Miután ezt az anyagot a máj a még fokozottabban rákkeltő glicidamidra bontja le, a kutatók mindig gyanították, hogy glicidamid önállóan is keletkezik az élelmiszerek hevítésekor.

Noha nagyon kis mennyiségben fordul elő - a kutatás szerint 0,3-1,5 mikrogrammot tartalmaz egy kilogramm sült krumpli, illetve chips - már a legkisebb glicidamidmennyiség is képes megváltoztatni az emlősök sejtjeinek genotípusát.

Az sem mindegy, milyen olajban, s meddig sütjük a krumplit: az egyébként szívbarát, egészségesnek elkönyvelt telítetlen zsírsavakban - például napraforgóolajban - sült adagokból sok glicidamidot mutattak ki a kísérletek során. Jóval alacsonyabb volt a glicidamidkoncentrátum telített zsírsavak - például pálmaolaj - használata esetén, igaz, ezek a zsírsavak megnövelik a szívbetegeségek és a keringési zavarok, illetve a cukorbetegség kialakulásának kockázatát.

A kutatók azt tanácsolják, ha napraforgóolajban is, de legfeljebb 175 fokon, s lehetőleg rövid ideig süssünk, mert így a tudomány jelenlegi állása szerint még elviselhető határon belül marad az akrilamid - s vele együtt a glicidamid - káros hatása.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Nem rákkeltő a szilikon mell, a kávé és a mobil?

Kicsi a valószínűsége, hogy a kávéivás, a mobiltelefon vagy a mellimplantátum rákot okozna - állítja új, kockázatokat rangsoroló módszere eredményeinek alapján Bernard Stewart ausztrál rákspecialista.

MTI Plázs

Rákkeltő az éjszakai műszak?

Az éjszakai műszak rákkeltő - ezt a sokáig alaptalannak tartott, de egyre inkább igazolódni látszó megállapítást vizsgálja az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Nemzetközi Rákkutató Ügynöksége (IARC).

MTI Plázs

Magyarországon nincs rákkeltő színezék

Nincs rákkeltő színezék az országban: Szeitzné Szabó Mária, a Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal (MÉBIH) főigazgatója megerősítette, hogy Magyarországon se nem gyártanak, se nem importálnak olyan élelmiszert, amely tartalmazza a Vörös 2G jelű élelmiszer színezéket. Ennek rákkeltő hatását az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal (EFSA) vizsgálata nem zárta ki.

MTI Plázs

A füstmentes dohányzás is rákkeltő

A bagórágás veszélyesebb a dohányzásnál is, mivel e szokás rabjai még több karcinogén anyagot juttatnak a szervezetükbe - mutatták ki amerikai kutatók.

MTI Tech

Minden ötödik kozmetikum rákkeltő

Minden ötödik kozmetikai szerben rákkeltő nitrozamint talált a Bajor Egészségügyi Hivatal szúrópróbaszerűen elvégzett vizsgálatai során, és elsősorban a szempillafestékek és a szemceruzák érintettek nagy mértékben - jelentette a Der Spiegel című német hírmagazin online kiadásában.

Hét nap

RÁKKELTŐ SZÚNYOGIRTÁS

Bár az Egészségügyi Világszervezet az idén már nem ajánlja szúnyogirtásra a diklórfoszt tartalmazó vegyszereket...