szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Befejezte küldetését az Ulysses napszonda, amely az elmúlt 18 év alatt közel 8,85 milliárd kilométert tett meg, és közben csaknem háromszor kerülte meg a Napot.

Az Európai Űrügynökség (ESA) és a NASA közös fejlesztésében 1990. október 6-pályára állított, személyautó nagyságú szondával a földi irányítás kedd délután állította le a rádiós kapcsolatot.

Az Ulysses mindazonáltal a végtelenségig keringhet a Nap körüli széles ellipszis alakú pályáján - mondta Ed Massey, a NASA projektmenedzsere. Mint megjegyezte, volt rá esély, hogy az Ulysess esetleg olyan közel kerül a Jupiter holdjaihoz, hogy azok pályáját megváltoztatva a Naprendszerből a csillagközi térbe terelik - ez azonban nem következett be.

A Nap megfigyelésére épített mesterséges hold mintegy 705 millió kilométerre járt a Földtől, amikor az eredetileg 5 évre tervezett rádióadóját kikapcsolták.

A szonda közel 18 év alatt több mint 1000 tudományos értekezéshez és két könyvhöz nyújtott alapinformációkat. Felfedezései között szerepel például az a megfigyelés, amely szerint a napszél, azaz a Nap felszínéről a csillag gravitációját is legyőzni képes, a Föld felé mintegy 1,6 millió kilométeres óránkénti sebességgel kilökődő szubatomos részecskék plazmaárama ötven éve nem tapasztalt szintre csökkent.

A napszél alkotta védőburok, azaz a helioszféra a csillagközi széltől óvja meg a Naprendszert.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Bővült a "vizes holdak klubja" a Naprendszerben

Az eddigi legmeggyőzőbb bizonyítékot találták német csillagászok óceán jelenlétére a Szaturnusz egyik holdja, az Enceladus jéggel borított felszíne alatt, így a fényes objektum csatlakozhat a Naprendszer vizes holdjainak kivételezett klubjához.

hvg.hu Tech

Magyar tudós vezetésével fejtették meg a Nap titkát

Egy nagy-britanniai egyetemen tevékenykedő magyar kutató elméleti irányításával sikerült egy nemzetközi tudóscsoportnak bizonyítékot szolgáltatnia egy több mint 60 éve felállított elméletre. A Nap belső szerkezeti működésének megértésével jobban megismerhetjük az űr-időjárás alakulását, az akár a Földünkre is veszélyt jelentő napkitöréseket, de még a megújuló energia fejlesztése terén is alkalmazhatjuk majd a kutatók eredményeit.