szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Földünk legközelebbi galaktikus szomszédja, az Androméda-csillagrendszer kozmikus kannibál, s egyre folytatja "piszkos üzelmeit" - állítják brit és kanadai asztronómusok, akik megfigyeléseikről a Nature legfrissebb számában számolnak be.

Az Androméda a Földhöz legközelebb lévő nagy galaxis, 2,5 millió fényévnyire van bolygónktól. A csillagászok már régóta gyanították, hogy az Androméda a világegyetem ragadozója, ám a brit és kanadai kutatók, akik a galaxis környezetét térképezték fel, most bizonyítékokat találtak a csillagrendszer "rovott múltjára". Az Androméda és félmillió fényévnyi sugárban lévő környezetének teleszkópos pásztázása során a tudósok a galaxis féktelen étvágyának féltucatnyi áldozatára bukkantak - olyan  csillagok és törpegalaxisok maradványaira, amelyek túl közel "merészkedtek" a ragadozóhoz.

"A galaktikus kannibalizmus egyértelmű bizonyítékaira bukkantunk" - hangsúlyozta a tanulmány vezető szerzője Alan McConnachie, a kanadai Herzberg Asztrofizikai Intézet kutatója, hozzátéve: "megsemmisített, részben „megemésztett” dolgokat találtunk".

Felénk tart a kozmikus kannibál
© AP

"Évtizedek óta tudjuk, hogy a csillagrendszerek elfogyasztják egymást - néha brutálisan felfalják a másikat, néha mega-galaxisokat alkotnak egymással. Ez az eset azonban más, mivel a kannibalizmus mértéke nagyságrendileg meghaladja a korábban ismerteket" - magyarázta a tanulmány társszerzője, Mike Irwin a Cambridge-i Egyetem asztrofizikusa.

A tudósok felfedezték az Androméda-csillagrendszer egyik lehetséges jövendőbeli áldozatát is, a Triangulum törpegalaxist, amely 3 millió fényévnyire van a Földtől. Az Androméda már "leharapott" belőle néhány csillagot, de az egész Triangulum is spirális pályán halad a galaxis felé, amely végül "elnyeli".

Mint Alan McConnachie rámutatott, az Androméda és a Tejútrendszer egymás felé száguld másodpercenként 120,7 kilométeres sebességgel. Ám oly távol vannak egymástól, hogy az összeütközés csupán néhány milliárd év múlva következik be. Ám az is megtörténhet, hogy nem lesz semmiféle „véres” dráma - az Androméda és a Tejútrendszer egyesülve egy szuperméretű galaxist alkot majd.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Valami eltalálta a Jupitert

Titokzatos fekete foltot észleltek a Jupiter déli sarkához közel, írja a Discovery Magazine. A természeti jelenségre eddig nem sikerült magyarázatot találni, a történetre pedig egy Twitteren zajló publikus beszélgetés hívta fel a cikkírók figyelmét, olvasható a cikkben.

hvg.hu Tech

Galaxis méretű az eddigi legnagyobb fekete lyuk

Az univerzumban felfedezett eddigi legnagyobb fekete lyuk a mi Napunk tömegének 18 milliárdszorosát nyomja, mérete pedig egy egész galaxiséhoz hasonló. A kozmikus szörnyetegnek egy kisebb testvére is van, amelynek röppályáját tanulmányozva a kutatók hatékonyabban vizsgálhatják az erős gravitációs erőnek Einstein relativitáselméletére gyakorolt hatásait.

Bari Máriusz Tech

Hubble: kilencvenszer több galaxist láthatunk

Szerelési körútra indulnak az amerikai asztronauták a Hubble teleszkóphoz 2008 augusztusában. A műveletek a nyílt űrben zajlanak, ezek eredményeképpen a teleszkóp körülbelül kilencvenszer lesz hatékonyabb. A küldetés nélkül 2011-ben a távcső valószínűleg végleg felmondaná a szolgálatot.

MTI Tech

"Zöldborsó-galaxisokat" fedeztek fel amatőrök

Egy "rakásnyi" apró, "zöldborsó-galaxist" fedeztek fel amatőr csillagászok - reményeik szerint ezek révén a professzionális asztronómusok jobban megérthetik, hogy miként alakultak ki a csillagok a világegyetem fejlődésének korai szakaszában.

MTI Tech

Gyorsabban forog a Tejút, ütközhetnek a galaxisok

A Tejút - az a csillagrendszer, amelyhez a Föld is tartozik - gyorsabban forog, mint azt korábban hitték, ez 50 százalékkal növeli eddig feltételezett tömegét, és emiatt nagyobb az intergalaktikus összeütközés veszélye is - derül ki egy, az Egyesült Államokban hétfőn nyilvánosságra került tanulmányból.