szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy kísérleti vakcina, amely egy immunrendszeri fehérje molekulájának darabkáit tartalmazza, visszafordította egereknél az 1-es típusú cukorbetegséget.

Az Immunity című szakfolyóiratban megjelent tanulmány szerzői remélik, hogy embereknél is működhet a vakcina. Az 1-es típusú, fiatalkorinak is nevezett diabétesz akkor alakul ki, amikor a T-sejtnek nevezett fehérvérsejtek "megbolondulnak", és megtámadják a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeit.

Ám nem minden T-sejt okoz kárt - hangsúlyozta Pere Santamaria, az albertai Calgary Egyetem munkatársa, a tanulmány szerzője. Mint közleményében írta, tulajdonképpen belháború dúl a betegséget okozó agresszív T-sejtek és a gyengébb T-sejtek között, melyek megkísérlik megállítani a kárt okozókat. Santamaria kutatócsoportja olyan módszert keresett, mely szembeszáll az ártalmas autoimmun válasszal anélkül, hogy a teljes immunrendszert gyengítené. Az általuk kifejlesztett nanovakcinában apró részecskék felületét burkolták be az 1-es típusú diabéteszre specifikus fehérje darabkáival. Ezek a fehérjeszakaszok hozzákötődtek olyan molekulákhoz, melyek kritikus szerepet játszanak a T-sejteknek való bemutatásukban.

A kísérleti vakcinát először olyan egereknek adták be, melyek az 1-es típusú diabétesz korai stádiumában voltak. A kutatók úgy találták, hogy a betegség kifejlődése ennek hatására lelassult. Azoknál az egereknél pedig, melyeknél már teljesen kifejlődött a cukorbetegség, a vakcina segítette a normális vércukorszint helyreállítását. A vakcina működése közben megnöveli a "jó" T-sejtek számát, melyek az agresszívan támadó T-sejtek rombolása ellen lépnek fel. A kutatók remélik, hogy a megközelítés más autoimmun betegségeknél, például a szklerózis multiplexnél vagy a reumatoid artritisznél is alkalmazható lesz.

Becslések szerint világszerte mintegy 180 millió cukorbeteg él, körülbelül 10 százalék az 1-es típusú diabétesz aránya.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Egy génváltozat édesebbé teszi a paradicsomot

Egyetlen gén mutációja szupernövénnyé változtathatja a hibrid paradicsomokat, melyek így több és édesebb termést hoznak génmérnökség nélkül is - közölték amerikai kutatók. A Nature Genetics című tudományos folyóiratban vasárnap közzétett tanulmányuk szerzői szerint a klasszikus növénytermesztési módszerekkel ugyanolyan ugrásszerű növekedés érhető el a terméshozamban, mint genetikai módosítással.

MTI Tech

Bemutatták a világ első bionikus szemét

A bionikus szemet a gyengülő látás helyreállítására terveztek Ausztráliában. Támogatói szerint a legnagyobb áttörés a Braille-írás megalkotása óta.

MTI Tech

A britek szén-dioxidot alakítanának üzemanyaggá

Egy angol kutatási program olyan porózus anyagok előállítását tűzte ki célul, amelyek megkötik, majd más, üzemanyag gyártására felhasználható vegyületekké alakítják át a szén-dioxidot.

MTI Új technológiák

Az agymágnesezés gonosszá tesz

Megváltoztatható az emberek morális ítélete agyuk egy részének gátlásával, mutatták ki amerikai kutatók az amerikai tudományos akadémia folyóiratának (PNAS) hétfőn megjelent számában.