A Tempus Közalapítvány idén ötödszörre rendezi meg a Kutatók éjszakáját, amelyhez idén társszervezőként csatlakozott a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvány (BZAKA) is. Utóbbi szervezet Anyagtudományi és Technológiai Intézetében (BAY-ATI) délután 2 órától várják A kutató és a gasztronómia című rendezvény résztvevőit, többek között főzőversennyel, lézeres lufivadászattal, illetve tudományos előadásokkal. A meghívott előadók többek között olyan témákkal készülnek, mint például: az infokommunikáció és a távgondozás, a nanotechnológia mindennapi felhasználása, az olajfaló baktériumok alkalmazása, a jövő anyagai, illetve a magyar repülőgépgyártás reneszánsza (melynek során a Besenyei Péter műrepülő által használt Corvus Racer típusú gép tervezéséről és gyártásáról lesz szó). A játékos kedvűek videojáték bajnokságon mérhetik össze tudásukat, ahol a fődíj egy Nintendo Wii konzol lesz.
Kutatók éjszakája 2010
Az idei rendezvényről bővebb információ a hivatalos weboldalon, a Kutatók éjszakája Facebook-oldalán, illetve a Twitteren. | Aquincumi állatsorsok
Az Aquincumi Múzeumban állatsorsokról, a helytartói palota újrafelfedezéséről, valamint egy római padlómozaik helyreállításával kapcsolatos dilemmákról esik szó pénteken a Kutatók éjszakáján. Meghívott előadóként Alice M. Choyke archeozoológus arról beszél majd, hogy a állati csontok segítségével megismerhető, hogyan nézett ki a település közvetlen környezete, más csontok a különböző tradicionális ételekre és kézműves mesterségekre világítanak rá, megint más állati maradványok szövegekkel és képekkel együtt pedig a helyi vallásról és mágikus szokásokról vallanak. Havas Zoltán régész ezután az aquincumi helytartói palota újrafelfedezését ismerteti. 1951 és 1956 között egy közvetlen szovjet irányítás alatt álló hadiüzem területén, az óbudai Hajógyári-szigeten jelentős feltárásokra került sor: egy csaknem tízezer négyzetméteren elterülő nagyszabású és gazdag palotaépület bontakozott ki, melyben Pannonia Inferior tartomány római helytartójának palotáját ismerhették fel a kutatók. A lelőhely hamar nemzetközi hírnévre tett szert, az innen származó mozaikpadlók és más leletek állandó elemeivé váltak az Aquincumi Múzeum kiállításainak. A szakember mellett beszél majd Balázs Miklós Ernő Podmaniczky-díjas mozaikművész egy római padlómozaik helyreállításának dilemmáiról, amelyekkel restaurátori, műemlék-felújítási munkái során újra és újra szembesülnie kell.
Kutatók divatja a Barabás Villában
A tudományos előadások mellett a kutatók divatjával ismerkedhetnek meg azok, akik pénteken ellátogatnak a városmajori Barabás Villába, ahol arra is lehetőségük lesz, hogy táncversenyen vegyenek részt, majd bálozhassanak a tudósokkal.
A Városmajorban többek között Gyulai József professzor tart majd előadást Bölcsek köve-e a nanotehnológia? címmel, míg Bíró László Péter professzor Nanotechnológia a karámba zárt atomoktól a lepkeszárnyig címmel értekezik majd. Náray-Szabó Gábor professzor a fenntartható fejlődésről beszél, Zlinszky János pedig arról, hogy nélkülözhetetlen-e a természet. A kutatók egyedi tervezésű ruhákban mutatkoznak be: az érdeklődők nemcsak arra kaphatnak választ, hogyan nézett ki egy alkímista a középkorban, vagy manapság milyen védőfelszerelések kellenek a laboratóriumokba, hanem azt is megtudhatják, hogy mit hoz a jövő.
[[ Oldaltörés (Millenáris, Paks, BME) ]]
A nanotudomány fűszeres világa és hangszersimogató a Millenárison
A Millenáris ad majd otthont a Tempus Közalapítvány központi programjainak. Itt a látogatók megismerkedhetnek a nanopaprikával, azaz a nanotudomány fűszeres világával, a trükkös triciklikkel, és lesz hangszersimogató is. Az érdeklődők a nanotudományok történetével, napjainkban leginkább meghatározó irányaival és a Nanopaprika.eu közösségi oldallal ismerkedhetnek meg játékos formában.
A Millenárisra látogatók távcsöves kirándulást tehetnek az őszi égbolton, és lesz élményműhely is, amelynek résztvevői megtapasztalhatják: a matematika több is lehet, mint szigorú tudomány, ez a felismerések, az örömteli alkotás eszköze is. Emellett bemutatkozik a Puli Space Technologies csapata is, akiknek célja, hogy önjáró szerkezetet juttassanak a Holdra. A hangszersimogató keretében a látogatók sok érdekes hangszert, így a kalimbát, az óceándobot, esődobot, vietnami dorombot és még számos más zenei instrumentumot próbálhatnak ki.
Izgalmak és csodák Pakson
Első ízben - és az intézmény igazgatójának információi szerint egyedüli középiskolaként - csatlakozik a paksi Vak Bottyán Gimnázium a Kutatók éjszakája programsorozathoz. Péntek délután többek között érdekes fizikai és kémiai kísérleteket lehet figyelemmel kísérni az iskolában - közölte C. Szabóné Kocsziczki Ilona igazgató. A rendezvényen a diákok számára előadást tart mások között a Magyar Távirati Iroda főszerkesztője, Pach Ferenc, a Vak Bottyán Gimnázium egykori diákja, illetve Szőts Teodóra, az Afrikát többször megjárt fiatal paksi háziorvos.
Délután kitárja kapuit az intézmény, és mindenkit vár az izgalmasnak ígérkező programokra. Kémiai, fizikai és biológiai kísérletek, nyelvi és matematikai feladatok szerepelnek a kínálatban, illetve ezekkel párhuzamosan a régmúltban is kalandozhatnak a résztvevők, akár az iskolában a római kori történelmi játszóházban, akár a Paks határában lévő római kori erődben, Lussoniumban, ahol a Városi Múzeum igazgatója, Váradyné Péterfi Zsuzsanna kalauzolja őket.
Mesterséges intelligencia, pilóta nélküli légi járművek a BME-n
Mesterséges intelligenciáról, pilóta nélküli légi járművekről esik majd egyebek mellett szó pénteken a Kutatók éjszakáján a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) rendezvényein. A bemutatón egyebek közt egy kis robotjármű segítségével azt mutatják be, miként tudja megtanulni a jármű, hogy mozgó akadályok között egy kiindulópontról egy mozgó célpontba eljusson. Az érdeklődőknek előadás keretében bemutatják az egyszerű pilóta nélküli repülőgép önálló repüléshez szükséges hardverfelépítését is, mely elveit tekintve azonos a jóval bonyolultabb nagy repülőgépekével. A rendezvény végén élőben mutatnak be egy pilóta nélküli modellrepülőgépet és kipróbálható lesz az úgynevezett "hardware in the loop" szimuláció, ahol számítógépes szimulációban kézzel és robotpilótával is vezethető a repülőgép. Az idén is ellátogathatnak az érdeklődők a BME tanreaktorába, ahol előadásokat és bemutatókat szerveznek a nukleáris folyamatok, nukleáris energiatermelés, nukleáris anyagvizsgálati módszerek témakörében, de megismerkedhetnek a hangszerként használt számítógépek világával is. Vulkán-játszóház, finnugor irodalmi teaház az ELTE-n
[[ Oldaltörés (ELTE, Corvinus, Ericsson K+F) ]]
A vulkán-játszóházba a szervezők elsősorban családokat, iskolás csoportokat várnak: a résztvevők papírból, gyurmából vagy gyöngyből tűzhányót építhetnek, megrajzolhatják kedvenc tűzhányójukat, lávafolyást rakhatnak ki apró darabokból, valamint szakértők bevonásával megtervezhetik a felkészülést egy közelgő vulkánkitörésre. A Kutatók éjszakáján emellett bemutatják az Egyetemi Könyvtár antikvár kincseit is. Az előadás a könyvtár igen értékes, 1501 és 1600 között készült nyomtatványait, az úgynevezett antikvákat ismerteti. A XVI. századi állomány - köszönhetően az intézmény csaknem 450 éves folyamatos működésének - kiemelkedően gazdag; több mint 7400 kötetben 10 300 bibliográfiai egységet, számos érdekes, különleges példányt is magában foglal, például Amerigo Vespucci Mundus novus című, 1504-ben Augsburgban kiadott művét, vagy a Philipp Melanchthon német teológus tulajdonos-bejegyzésével ellátott, 1558-ban, Lyonban kiadott Bibliát. Lesz finnugor irodalmi teaház, amelynek vendégei betekintést nyernek a kortárs finn, észt és udmurt irodalomba, de megismerkedhetnek a finnugor konyhaművészettel is. Az előadásokat 21 órától gyertyafényes versest követi. A Pálinkák harca című rendezvény keretében pedig a résztvevők lehetőséget kapnak arra, hogy elhozzák saját pálinkájukat és összemérjék annak erejét a többi résztvevő párlatával, vagy a neves multik termékeivel. Résztvevőként egy-egy pálinka nevezhető be a megmérettetésre.
Érzékszervi laboratórium, sörkutatás, gyógynövények a Corvinus Egyetemen
Érzékszerveink működésével, genetikailag módosított növényekkel, "sörkutatással", gyógynövények XXI. századi szerepével és még számos más érdekességgel ismerkedhetnek meg azok, akik a Budapesti Corvinus Egyetem programjaiból válogatnak. Az egyetem érzékszervi laboratóriumában az érdeklődők megtudhatják, hogy napjaink csúcstechnológiája eléri-e érzékszerveink pontosságát, lehet-e Nobel-díjat kapni az emberi szaglás működésének leírásáért a XXI. században, és miként lehet az egyes emberek szubjektív véleményét objektív módon elemezni. Választ kaphatnak arra a kérdésre is, hogy egy "hivatásos" kóstoló csak eszik- és iszik-e egész nap, és arra, hogy kiből lehet szakértő bíráló, honnan származik az elektronikusorr- és elektronikusnyelv-technológia. A genetikai és növénynemesítési tanszék laboratóriumában a résztvevők felfedezhetik, valójában mi is értendő a genetikailag módosított növények alatt. Néhány alapvető génmódosítási technikát is bemutatnak, és az érdeklődők megtudhatják, miként lehet "lőni" génpuskával a növényekre, hogyan lehet módosítani a növények génállományát baktérium segítségével, vagy "szóra bírni" a növényi DNS-molekulát. A sör- és szeszipari tanszék sörfőzdéjében a látogatóknak bemutatják a főzőházi és erjesztési műveleteket, a sör alapanyagait (malátákat, komlót, élesztőt), és elmondják, hogy milyen szerteágazó kutatásokat folytatnak az intézményben a jó minőségű sörök előállítása érdekében. Betekintést kaphatnak a különleges alapanyagokból, különleges ízesítéssel készülő söröktől kezdve a kismamáknak, sportolóknak gyártott sörökön keresztül a lisztérzékenyek számára is fogyasztható, gluténmentes sörökig bezárólag a tanszék kutatási témáiba is.
A jövő mobiltechnológiája az Ericsson Kutatás-Fejlesztési Központjában
A látogatók működés közben szemlélhetnek meg egy 3D kamerát és tévéképernyőt, de megismerkedhetnek egy twitterező fával is, amely bejegyzéseket küld saját Twitter-oldalára, ha valaki elhalad mellette, de a mozgásra zenével, beszéddel, továbbá a fények le- és felkapcsolásával is reagál. Most először nyílik lehetőség a nagyközönség számára, hogy betekinthessen a kulisszák mögé is. A legnagyobb érdeklődést azonban várhatóan a jövő mobiltechnológiája bemutatóját fogja kísérni. Néhány év múlva a magyarországi előfizetők számára is elérhetővé válnak a jelenleginél jóval nagyobb sávszélességet kínáló mobilhálózatok. Az új rendszer 20 MHz-es sávszélességen 100 Mbps letöltési és 35 Mbps feltöltési sebességet biztosít, és ez már elegendő ahhoz, hogy akár a HD felbontású videofilmek is online legyen megtekinthetők.