szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Copernicus nevű uniós tudományos program műholdja minden nap úgy járja körbe a Földet, hogy teljes képet kapjunk bolygónk levegőjének állapotáról. Íme az első animáció, amit a műhold mérései alapján készítettek a tudósok.

Az Európai Űrügynökség október 13-án indította útjára a Copernicus-program Sentinel–5P műholdját, melynek célja, hogy 24 órában figyelje a levegőnket. A megfigyelő eszköz első felvételei nemrég érkeztek meg, az Európa fölötti helyzet térképét itt láthatja.

Készült azonban más is, sőt napi szinten készülni is fog ezután: a 2600 km-es magasságban keringő műhold pályája ugyanis lehetővé teszi, hogy 24 óránként teljes képet kaphassunk az egész bolygó állapotáról. A műhold első felvételei alapján a szakemberek meg is alkották a szén-monoxid-szennyezés globális térképét, amely szerint Ázsia, Afrika és Dél-Amerika egyes térségei a legszennyezettebbek.

A Sentinel–5P-nek köszönhetően készült egy friss műholdfelvétel az ózonszennyezettségről is. Fontos különbséget tenni: míg a sztratoszférában fontos az ózon – ezt nevezzük a Nap káros sugárzásától védő ózonrétegnek –, az atmoszférában már káros anyagnak számít az ózon. Az alábbi felvétel ez utóbbi, nem túl rózsás helyzetet mutatja.

DLR/ESA
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!