Valószínűleg nem lövünk nagyon mellé, ha azt mondjuk: a 2018-as év egyik legveszélyesebb "újdonsága" egész biztosan a deepfake technológia lett. Az idézőjel ebben az esetben nem véletlen, a deepfake ugyanis már egy eddig is ismert módszer volt a videók manipulálására, ám a tavalyi év volt az, amikorra ez már kitört a laboratóriumokból, és egyre szélesebb körben vált/válik elérhetővé.
A deepfake technológia lényege, hogy a mesterséges intelligencia segítségével úgy lehet manipulálni a videókat, hogy a felhasználók azt hiszik, a valóságot látják. Ehhez több száz fotóra és/vagy videóra van szükség, amit bemeneti oldalon megad valaki az algoritmusnak, az pedig úgy szerkeszti meg a felvételt, hogy a néző azt gondolja, a bemeneti oldalon megadott fotók/videók szereplője szerepel benne.
Minderre a legjobb példa talán az amerikai színésznő Scarlett Johansson, akiről a deepfake technológiával készítettek álpornó videót. Ehhez csupán az kellett, hogy valaki rengeteg, a színésznőről készült fotót gyűjtsön össze az internetről, majd azokat megadja az algoritmusnak. A Gizmodo szerint már van olyan, ilyen módszerrel manipulált felvétel, amelynek nézettsége elérte a 1,5 milliót.
AFP / Antena 3 Films / Mediapro
Johansson a The Washington Postnak nyilatkozott a téméban, és igen erős véleményt fogalmazott meg. A színésznő szerint jelenleg az a helyzet, hogy senkit sem lehet megakadályozni, hogy ilyen deepfake-videót készítsen róla. Mint mondta, az, hogy valaki megvédje magát, mostanra gyakorlatilag lehetetlen vállalkozás lett, az internet ugyanis olyan, mint egy önmagát felzabáló gigantikus féregjárat.
A dolgok jelen állása szerint nehéz lenne azt mondani, hogy nincs igaza. A beszámoló szerint volt már olyan felhasználó, aki 380 nyilvános (Facebookon és Instagramon) elérhető fotóval készített videót egy női ismerőséről, másnak 491 fotóval sikerült ugyanezt elérnie. A 40 éves nő maga fedezte fel a róla készített hamis pornófelvételt, amit két napba telt eltávolítani az internetről.
Az elmúlt hónapokban a deepfake-videók készítésére lehetőséget adó technológia egyre erősebbé és hatékonyabbá vált, eközben a kutatók folyamatosan fejlesztik a rendszert, amely képes lehet kiszűrni ezeket a hamis videókat. Hogy ki áll nyerésre, egyelőre megmondani sem lehet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.