szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Négyen jelentkeztek az árverésre, de csak hárman licitálhatnak majd.

Három jelentkezőt, a Magyar Telekom Nyrt.-t, a Telenor Magyarország Zrt.-t és a Vodafone Magyarország Mobil Távközlési Zrt.-t vette árverési nyilvántartásba szeptember 13-án a Nemzeti Média– és Hírközlési Hatóság (NMHH) – olvasható a médiahatóság közleményében.

Az árverési eljárás az ötödik generációs (5G) mobiltechnológia bevezetésének támogatására és a vezeték nélküli szélessávú szolgáltatásokra alkalmas frekvenciák értékesítésére indult. Az eljárás a tartalmi vizsgálattal, majd a licitnapokkal folytatódhat, eredmény késő őszre várható.

A 700 MHz-es, a 2100 MHz-es, a 2600 MHz-es és a 3600 MHz-es frekvenciasávok árverésére augusztus 8-án négy mobilszolgáltató jelentkezett, de az alaki vizsgálat után a hírközlési hatóság közülük hármat a Magyar Telekom Nyrt.-t, a Telenor Magyarország Zrt.-t és a Vodafone Magyarország Mobil Távközlési Zrt.-t vette árverési nyilvántartásba. Az NMHH egy jelentkezőt nem vett nyilvántartásba, aki nem felelt meg a részvételi feltételeknek. (A Media1 információi szerint a Digiről van szó.)

A közlemény szerint a jelentkezők frekvenciasávonként négy külön naptári napon licitálhatnak majd, sorrendben a 2600 MHz-es, a 3600 MHz-es, a 700 MHz-es és végül a 2100 MHz-es frekvenciasávok blokkjaira. Az NMHH az egyes árverési napok eredményét csak az eljárás végén, egyszerre hozza majd nyilvánosságra. Ez a tervek szerint október végén, november lehet.

A négy frekvenciasávot az NMHH 15 évre értékesíti, ez egy alkalommal, 5 évvel meghosszabbítható. 

Az 5G, vagyis az ötödik generációs technológia új alkalmazások elterjedését teszi lehetővé, amelyek a hálózatoktól olyan – a jelenlegi technológiákkal együttesen nem teljesíthető – képességeket várnak el, mint a nagyságrendekkel több eszköz kiszolgálása nagyon alacsony késleltetéssel és akár sokkal magasabb adatátviteli sebességgel, mindezt az eddigieknél megbízhatóbb és biztonságosabb környezetben. Ezek teszik lehetővé a jövőben például az önvezető autók, a távműtétek vagy a szenzorok tömeges használatát is.

Ha kíváncsi a fejleményekre, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Invitech BrandChannel

Ősszel jön az 5G, de mit kell tudni róla?

Az utóbbi évek egyik legnagyobb hívószava az 5G, mégis kevesen tudják, mit is jelent valójában. Hogyan változtatja meg a menetrendszerű mobilhálózat-váltás az orvoslást, a közbiztonságot, az üzleti életet és a mindennapjainkat? Mikor lesz Magyarországon is a mostaninál tízszer gyorsabb mobilnet, és milyen megoldások teszik ezt most hirtelen lehetővé? Na és valójában mitől 5G az 5G?

Wéber Mátyás és Kóczán Barbara Gazdaság

Megjelent az 5G frekvenciatender: miért is jó ez nekünk?

Nyilvánosak a magyarországi 5G szolgáltatást lehetővé tevő frekvenciasávok tervezett kikiáltási árai. De mennyit érnek a leendő pályázóknak a frekvenciasávok, mit nyerünk vele mi, a felhasználók, és mit tehet az állam, hogy mielőbb élvezhessük az 5G-s adatátvitel előnyeit?