szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Három ausztrál egyetem tudósai közös projektben fejlesztettek egy új megoldást, amellyel jelentősen növelhető az optikai kábelek adatátviteli sebessége. Mindez több iparágnak is új lökést adhat.

A világ eddigi leggyorsabb hálózati sebességét hozták össze ausztrál tudósok – számolt be róla a BBC. A monashi, swinburne-i, valamint a melbourne-i RMIT egyetemek kutatóinak kísérlete során mintegy 44,2 Tbps adatátviteli sebességet sikerült elérniük, ami óriási lépés a jelenleg is szolgálatot teljesítő vezetékek kapacitásához képest. Ha valakinek ilyen ineternete lenne odahaza, azzal kevesebb mint egy másodperc alatt 1000 HD minőségű filmet tudna letölteni.

Hogy mindez milyen komoly eredmény, azt jól mutatja a MAREA nevű adatkábellel korábban elért eredmény. A Facebook és a Microsoft közös üzemeltetésű egysége az Egyesült Államokat és Európát köti össze. Az optikai kábelen 2019 márciusában jelentős teljesítménynövekedést sikerült elérni: kábelpáronként a korábbi 20 Tbps helyett 26,2 Tbps-t értek el. A mostani ausztrál eredmény ennek majdnem a duplája – a jelenleg használatos infrastruktúrával soha senki nem mért még ennél nagyobb sebességet.

A Nature Communications tudományos szaklapban megjelent publikációjuk szerint mindezt egy 75 kilométeres optikai kábelen keresztül érték el – olyanon, amin egyébként is folyik a kommunikáció –, egyetlen chip segítségével.

Nature Communications

A szakemberek azt remélik, hogy eredményük hozzájárul majd a technológia fejlődéséhez. Természetesen ezt nem úgy kell elképzelni, hogy a háztartásokban ilyen adatátviteli sebesség lesz elérhető, de a különböző iparágak számára jelentős segítséget jelenthet egy ilyen megoldás. Többek között az önvezető autók, a fuvarozás, az oktatás, az e-kereskedelem és az orvostudomány fejlődésének is óriási lökést adhat egy ilyen adatátviteli sebesség.

Arról nem is beszélve, hogy a koronavírus-járvány rámutatott: a jelenlegi infrastruktúra bírja ugyan a gyűrődést, de néhány kompromisszum is kellett ahhoz, hogy továbbra is működőképes maradjon. Ilyen volt például az, hogy a YouTube és a Netflix is rontott a videói minőségén. Egy nagyobb hálózati kapacitással ilyen kompromisszumra kevésbé lesz szükség.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!